Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή Marshall από 220 Volt σε 110 Volt. Γίνεται;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum. Έχω έναν πολύ αγαπημένο Marshall AS80R ο οποίος αγοράστηκε στην Ελλάδα και φυσικά λειτουργεί με τάση 220 Volt.

Με τον καινούργιο χρόνο καλώς ή κακώς θα μετοικήσω στο Los Angeles όπου ως γνωστόν η τάση είναι 110 Volt. Θα ήθελα το συγκεκριμένο κομμάτι του gear μου να το πάρω μαζί μου και να μην αγοράσω άλλον εκεί. (Οι λόγοι είναι πολλοί - αφ ενός συναισθηματικά είναι ο πρώτος μου Marshall και αφ εταίρου έχω κάνει καποια customisation πανω του που δε θα ήθελα να μπω στη διαδικασία να τα ξανακάνω).

 

Η ερώτηση λοιπόν είναι απλή. Μπορεί να μετατραπεί η τροφοδοσία του ενισχυτή ώστε να λειτουργεί στα 110 Volts; Δεν εννοώ να κατσαβιδιάσω το υπάρχων τροφοδοτικό. Εννοώ αν ξέρει κανείς αν μπορώ να αγοράσω ανταλλακτικό τροφοδοτικό 110 Volt από τη Marshall και να αντικαταστήσω το υπάρχον των 220 V.

 

Aν υπάρχει τετοιο ανταλλακτικό, επίσης, αν ξέρει κανείς αν η αλλαγή αυτή ειναι σχετικά απλή σε στυλ ξεβιδώνω το ένα και βαζω το αλλο ή αν χρειάζεται αλλαγή ή κολλήματα πάνω στην πλακέτα (κάτι που θα προτιμούσα να αποφύγω).

 

Εχω ήδη στείλει δύο φορές email στη Marshall εδώ κι ενα μήνα, αλλά μεχρι στιγμής δεν εχω λάβει απάντηση και έτσι απευθυνομαι στις γνώσεις των ειδικών εδώ στο forum.

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τζαμπα αγχωνεσαι,με το που θα πας στο LA θα αγορασεις ενα Variac ή ενα step up transformer & θα το χρησιμοποιεις μεταξυ του ενισχυτη και της...πριζας... :) (Οπως εκανε και ο Χεντριξ... ;D)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To οτι μπορώ να βάλω εξωτερικά ενα step up ή ένα Variac το ξερω. Δεν είναι η πρωτη φορά που πάω εκεί.

Το θέμα είναι οτι ο Hendrix είχε roadies που του κουβαλάγανε το gear ενω εγώ επειδή είμαι λιιιιιιιιιιιιιιγουλάκι κατώτερος και ελάαααααααααααααχιστα πιο άγνωστος μουσικός από τον Hendrix θα πρέπει να το κουβαλάω εγώ.

Έχεις καθόλου ιδέα τι βάρος έχουν τα step up transformers ή ακόμα περισσότερο τα Variac;

Η μέση μου έχει πίστεψε με μεγάλη ιδέα και γι αυτό αγχώνεται αυτή, όχι εγώ... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το step up Τransformer γυρω στο 1,5 κιλο,το variac γυρω στα 3.

 

Σιγα το κουβαλημα,ετσι κι αλλοιως στο LA θα πας που ακομα και για τσιγαρα πανε με το αυτοκινητο... ;D...να πηγαινες ΝΥ που μονο οι τρελλοι και οι....παμπλουτοι οδηγουν να το καταλαβαινα το αγχος... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το step up Τransformer γυρω στο 1,5 κιλο,το variac γυρω στα 3.

 

Σιγα το κουβαλημα,ετσι κι αλλοιως στο LA θα πας που ακομα και για τσιγαρα πανε με το αυτοκινητο... ;D...να πηγαινες ΝΥ που μονο οι τρελλοι και οι....παμπλουτοι οδηγουν να το καταλαβαινα το αγχος... ;D

 

Χαχαχα!!!  δεν εχεις κι άδικο. Η αληθεια ειναι ότι την προηγουμενη φορά ήμουν όντως ΝΥ και όντως δεν υπήρχε αυτοκίνητο! και το 3κιλάκι είναι και πολύ αλλά και δε θέλω το να κουβαλάω. Step up υπάρχουν και πολύ απλά της πλάκας που είναι ελεφριά αλλά και καλής ποιότητας που είναι και ακριβά και βαριά.

 

Τες πα. Η ουσία είναι ότι άλλο ρώτησα, άλλο συζητάμε. Ρωτησα κάτι συγκεκριμένο. Το να συζητάμε αν είναι ευκολοκουβάλητο το Variac ή όχι, ή ότι μπορεί να βάλω ένα οποιοδήποτε εξωτερικό άλλο μετατροπέα είναι αυτονόητο και γνωστό μεν, αλλά εκτός θέματος και αυτού που συγκεκριμένα ρώτησα..  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήγα τον μάρσαλ μου στον αμερικάνο, μου τον γύρισε στα 110 βόλτ και μάλιστα δεν μου πήρε σεντ.

 

το πάω δλδ σε ένα service center εκεί και μου το γυρίζουν σε 110 εύκολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πάω δλδ σε ένα service center εκεί και μου το γυρίζουν σε 110 εύκολα;

Ναι, ο μετασχηματιστής που έχει αλλάζει εύκολα σε 110V.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πάω δλδ σε ένα service center εκεί και μου το γυρίζουν σε 110 εύκολα;

 

Μονο αν ο μετασχηματιστης του ενισχυτη σου εχει τις προδιαγραφες για να παιξει και με 110V. Αν ναι, ειναι απλο και μπορει να το κανει ενας τεχνικος ευκολα. Αν οχι πρεπει να βγαλεις τον stock και να αγορασεις εναν με τα ιδια χαρακτηριστικα που να εχει σχεδιαστει για λειτουργια σε 110V.

 

Το πιθανοτερο ειναι ενας τεχνικος αν ανοιξει τον ενισχυτη σου να μπορει να σου πει αν γινεται ή οχι. Μπορεις επισης να στειλεις email στην Marshall για να ρωτησεις αν γινεται ή και και σε μια εταιρεια σαν τη Mercury Magnetics που εχουν γνωση πολλων μοντελων απο διαφορετικες εταιρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν ο μετασχηματιστης του ενισχυτη σου εχει τις προδιαγραφες για να παιξει και με 110V. Αν ναι, ειναι απλο και μπορει να το κανει ενας τεχνικος ευκολα. Αν οχι πρεπει να βγαλεις τον stock και να αγορασεις εναν με τα ιδια χαρακτηριστικα που να εχει σχεδιαστει για λειτουργια σε 110V.

 

Το πιθανοτερο ειναι ενας τεχνικος αν ανοιξει τον ενισχυτη σου να μπορει να σου πει αν γινεται ή οχι. Μπορεις επισης να στειλεις email στην Marshall για να ρωτησεις αν γινεται ή και και σε μια εταιρεια σαν τη Mercury Magnetics που εχουν γνωση πολλων μοντελων απο διαφορετικες εταιρειες.

 

Εχω στειλει 2 email στη Marshall αλλά... ούτε φωνή ούτε ακρόαση..

Στο μεταξύ ψάχνοντας στο net βρήκα τα schematics για τον AS80R στα οποία δείχνει ότι μάλλον έχει εσωτερικά διακόπτη επιλογής volt.

Το έχω μαρκάρει με κόκκινο στο δεξιά μέρος της σελίδας στο pdf που επισυνάπτω. ΛΟΓΙΚΑ αν τον κατσαβιδιάσω θα πρέπει να βρώ δίπλα στην πρίζα αυτό το διακόπτη που λέει το σχεδιάγραμμα. όχι οτι εχω ξανανοίξει ποτέ ενισχυτή αλλά αν είναι κάτι απλό πιστεύω θα το καταφέρω χωρίς να προκαλέσω έκρηξη βόμβας και εκτοξευση του ενισχυτή στο διάστημα μόλις τον βάλω στο ρεύμα!!  ;D ;D  ;D

AS80R_60_02.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου