Προς το περιεχόμενο

από κλασική σε ηλεκτρική κιθάρα


dynamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή σου αρέσουν διαφορετικά είδη μουσικής θα σου πρότεινα τον συνδυασμό  κιθάρα ,πολυεφφέ,τρανζιστοράτο ενισχυτή για αρχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με λιγότερα από 7 κατόμπαλα, πασάς στα Γιάννενα ;D

 

 

http://www.thomann.de/gr/fender_mustang_ii.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_stdstratocaster_hss_mnbk_2011.htm

 

 

Σε 2-3 χρονάκια που θα μάθεις κιθάρα, βλέπεις τι θες παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρηματικό ποσό που μπορείς να διαθέσεις θα καθορίσει εν πολύς τι θα σου προτείνει κάποιος .Καλό είναι να  μας δείξεις τι σχήμα κιθάρα σου αρέσει, googlare τα βασικά:les paul ,statocaster, telecaster,super strat (ibanez) ,prs  .αν δεν σου αρέσει η κιθάρα σου ίσως να μην την πολύ χρησιμοποιείς.... από ενισχυτές οι λαμπάτοι έχουν καλύτερο ήχο αλλά είναι ακριβότεροι και είναι ακριβοί στην συντήρηση .Οι τρανζιστοράτοι βγάζουν λιγότερα προβλήματα .άλλα η απόφαση εξαρτάται από τι ήχο θες ...στην αρχή κάποιος με ψηφιακά πολυεφφέ ίσως να σε ενθουσιάσει περισσότερο.

 

 

σαν σχεδίαση μου αρέσει αρκετά η banez jem 555 άλλα και η stratocaster h les paul είναι εάν δεν κάνω λάθος με πιο χοντρή ταστιέρα ?εχω μια δανική ενός φίλου τώρα δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει άπλα δεν ξέρω τις διάφορες ανάμεσα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πας σε κιθάρα με floyd roze γέφυρα που δεν στο προτείνω για αρχή , καλό είναι να πας στα μοντέλα της ιβανεζ που έχουν κάποιο εξελιγμένο σύστημα σταθεροποίησης ζερο κτλ.. πχ http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg350dxzwh.htm αν βεβαία  διαθέτεις τα χρήματα να αγοράσεις ένα signature model όπως η jem πιστεύω ότι με τα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από την ίδια εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πας σε κιθάρα με floyd roze γέφυρα που δεν στο προτείνω για αρχή , καλό είναι να πας στα μοντέλα της ιβανεζ που έχουν κάποιο εξελιγμένο σύστημα σταθεροποίησης ζερο κτλ.. πχ http://www.thomann.de/gr/ibanez_rg350dxzwh.htm αν βεβαία  διαθέτεις τα χρήματα να αγοράσεις ένα signature model όπως η jem πιστεύω ότι με τα ίδια λεφτά μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο από την ίδια εταιρία.

 

 

 

 

 

 

 

πια είναι η γνώμη σας για το μοντέλο fender stratocaster 50th anniversary ??? τυχαίνει να έχει την συγκεκριμένη ένας φίλος και σκέφτεται να την πουλήσει και σε πολύ καλή τιμή είναι κατάλληλη για τα δικά μου δεδομένα η δεν αξιζι ο κόπος να την αγοράσω και να ψάξω κάποια άλλη κιθάρα συγνώμη άλλα όπως σας είπα είμαι τέλειος άσχετος από ηλεκτρική δεν ξερω τής διάφορες ανάμεσα τους και πια μοντέλα προορίζονται για συγκεκριμένα είδει μουσικής :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρενθεση:

Εχε φιλε υπ'οψιν σου οτι στις ηλεκτρικες κιθαρες υπαρχουν διαφορα μοντελα κι εταιρειες που βγαζουν διαφορετικα στυλ στα μανικια. Το λεω γιατι πηγαινοντας απο κλασσικη σε ηλεκτρικη, πηρα στρατοκαστερ που εχει κουρμπα στο μανικι (9,5" radius ή μικροτερο). Αυτο με δυσκολεψε στην προσαρμογη κ μου μειωνε την εμπνευση να παιξω. Οπως αργοτερα συνειδητοποιησα, υπαρχουν αλλες κιθαρες κ εταιρειες (πχ Gibson ή Epiphone Les Paul, Sg, Ibanez, Godin, PRS) που εχουν πιο επιπεδη ταστιερα (πχ 12" ή 16" radius). Αυτη πλησιαζει περισσοτερο στην ταστιερα της κλασσικης και ισως σε βολεψει περισσοτερο.

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις μια Fender και μια με πιο επιπεδη ταστιερα.

Επισης κ το σχημα-μεγεθος του μανικιου εχει σημασια στο αν θα σε βολεψει. Επειδη εισαι στην αρχη καλο ειναι να παρεις μια κιθαρα που να σε βολεψει σχετικα. Αρα να δοκιμασεις πολλες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρενθεση:

Εχε φιλε υπ'οψιν σου οτι στις ηλεκτρικες κιθαρες υπαρχουν διαφορα μοντελα κι εταιρειες που βγαζουν διαφορετικα στυλ στα μανικια. Το λεω γιατι πηγαινοντας απο κλασσικη σε ηλεκτρικη, πηρα στρατοκαστερ που εχει κουρμπα στο μανικι (9,5" radius ή μικροτερο). Αυτο με δυσκολεψε στην προσαρμογη κ μου μειωνε την εμπνευση να παιξω. Οπως αργοτερα συνειδητοποιησα, υπαρχουν αλλες κιθαρες κ εταιρειες (πχ Gibson ή Epiphone Les Paul, Sg, Ibanez, Godin, PRS) που εχουν πιο επιπεδη ταστιερα (πχ 12" ή 16" radius). Αυτη πλησιαζει περισσοτερο στην ταστιερα της κλασσικης και ισως σε βολεψει περισσοτερο.

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις μια Fender και μια με πιο επιπεδη ταστιερα.

Επισης κ το σχημα-μεγεθος του μανικιου εχει σημασια στο αν θα σε βολεψει. Επειδη εισαι στην αρχη καλο ειναι να παρεις μια κιθαρα που να σε βολεψει σχετικα. Αρα να δοκιμασεις πολλες! 

 

Πολλή σωστή φράση για την έμπνευση και γενικώτερα πολύ σωστή παρατίρηση,δοκίμασε όσο το δυνατόν πιο πολλά διαφορετικά ήδη αν και πιστεύω και γω πως θα σου κάτσει πιο εύκολα ταστιέρα με πιο πολλές ίντζες αλλά δοκίμασε να δεις από μόνος σου πως σε βολέύει καλύτερα .

 

Από θέμα εφέ αν πας για προσομοίοση κατά την γνώμη μου να κοιτάξεις όσο το δυνατόν να είναι καλή για να βγάζεις εύκολα άκρη και να επενδύεις τον χρόνο σου στο παίξιμο.

 

Εγώ με την tonelab le είμαι ευχριστημένος απλά αντί να επιλέξω καμπίνα 4*12 επιλέγω 1*12 και μου βγάζει χροιά 4*12 και αυτό επιδή επιρεάζεται από την καμπίνα του ενισχυτή μου.

Αν δηλ την πετελιέρα την πας κατευθείαν σε κάποια κάρτα χωρίς δηλ να υπάρχουν ενισχυτές και καμπίνες που θα την επιρεάσουν,τότε αν επιλέξεις καμπίνα 4*12 θα έχεις και το ανάλογο αποτέλεσμα

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρενθεση:

Εχε φιλε υπ'οψιν σου οτι στις ηλεκτρικες κιθαρες υπαρχουν διαφορα μοντελα κι εταιρειες που βγαζουν διαφορετικα στυλ στα μανικια. Το λεω γιατι πηγαινοντας απο κλασσικη σε ηλεκτρικη, πηρα στρατοκαστερ που εχει κουρμπα στο μανικι (9,5" radius ή μικροτερο). Αυτο με δυσκολεψε στην προσαρμογη κ μου μειωνε την εμπνευση να παιξω. Οπως αργοτερα συνειδητοποιησα, υπαρχουν αλλες κιθαρες κ εταιρειες (πχ Gibson ή Epiphone Les Paul, Sg, Ibanez, Godin, PRS) που εχουν πιο επιπεδη ταστιερα (πχ 12" ή 16" radius). Αυτη πλησιαζει περισσοτερο στην ταστιερα της κλασσικης και ισως σε βολεψει περισσοτερο.

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις μια Fender και μια με πιο επιπεδη ταστιερα.

Επισης κ το σχημα-μεγεθος του μανικιου εχει σημασια στο αν θα σε βολεψει. Επειδη εισαι στην αρχη καλο ειναι να παρεις μια κιθαρα που να σε βολεψει σχετικα. Αρα να δοκιμασεις πολλες! 

 

σήμερα δοκίμασα μερικά όργανα μου άρεσαν η epiphone les paul ultra II,RG3550MZ ibanez και η fender stratocaster 50th σαν ταστιέρα με βόλεψε περισσότερο ι epiphone όσο και η fender άσχετα πού είχαν τελείως διαφορετική νοοτροπία άλλα και η ibanez με βόλεψε πάρα πολύ το σώμα τις κιθάρας και όχι τόσο πολύ η ταστιέρα τις αυτά τα 3 όργανα είναι που έκαναν την μεγαλύτερη εντύπωση και με βολέψαν σε αυτά τα 3 μοντέλα πιο προτείνετε ?και τώρα ένα άλλο μεγάλο θέμα ενισχυτής ο καταστηματάρχης μου πρότεινε να είναι combo 50w λαμπατο  δεν πρότεινε κάτι συγκεκριμένο μοντέλο να σας πς πως από θέμα πεταλιερασ δεν παίζει έχω ιδεί μια boss gt-10 οπότε μάλλον δεν χρειάζομαι ενισχυτή με πάρα πολλά εφέ εάν δεν κάνω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 οπότε μάλλον δεν χρειάζομαι ενισχυτή με πάρα πολλά εφέ εάν δεν κάνω λάθος

 

Εγώ σε συνδηασμό με την tonelab le έχω αυτό το τέρας

http://www.musicorama.gr/eshop/images/mat_big/007371.jpg

 

Έχει 6άρι ηχείο(σκέφτομαι να δοκιμάσω πιο μεγάλο) και πάλι έχε βγάζει ωραίο ήχο (για μένα τουάχιστον)του στυλ 80's αλλά σε πιο "high έκδοση"

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου