Προς το περιεχόμενο

από κλασική σε ηλεκτρική κιθάρα


dynamo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά σου αδερφέ το κατέβασες το πρόγραμα όλα εντάξει?

ναι το κατέβασα πήρα και μια κάρτα ήχου την http://www.google.gr/imgres?q=line+6+studio&hl=el&sa=X&tbo=d&biw=1366&bih=643&tbm=isch&tbnid=r3tjV3TP73ZWlM:&imgrefurl=http://line6.com/podstudioux2/&docid=-zPBg2gLJmp10M&imgurl=http://line6.com/podstudioux2/images/ux2screenshot.jpg&w=1000&h=428&ei=l1fhUOuFFMjUsgb24oHIAQ&zoom=1&iact=rc&dur=1&sig=114944646708716155908&page=1&tbnh=111&tbnw=228&start=0&ndsp=19&ved=1t:429,r:0,s:0,i:85&tx=135&ty=62 και όλα κάλα χωρίς καθυστερήσεις και τέτοια θέματα μεταχειρισμένη σε πολύ καλή κατάσταση 40 εύρο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δύστυχος δεν είμαι και πολύ μικρός είμαι 25.κανω κλασική εδώ και 2 χρόνια και δεν πρόκειται να την παρατήσω άπλα το θέμα τής μελέτης πιστέψαμε το ξέρω απολυτά μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια έχω βγάλει την ύλη από το (1 2 3 του ασιμακοπουλου και το 60 σπουδές κάπου στα 25 κομμάτια )περναω 3 ώρες με το ρόλοι σε παρτιτούρες και πάντα μετρονόμο κοιμάμαι και ακούω μετρονόμο την ηλεκτρική την γούσταρα πάντα άπλα δεν άρχισα με ηλεκτρική γιατί κατά την δική μου γνομνη και συνχορεστεμε μαθαίνεις πολύ κάλα την θεωρία τις μουσικής με την κλασική άλλα είναι 2 διαφορετική κόσμοι και ο καθένας έχει την μαγεία του.απλα σαν άσχετος ρώτησα το τι πρέπει να προσεξω στην αγορά του εξοπλισμού και κάποιες πρότασης αν μην την πατήσω όπως ένας κάλος φίλος από το ωδείο σκάει μούρη την πρώτη φορά με μια ακουστική κιθάρα και λειι οκ αγόρασα κιθάρα για να μάθω φλαμέγκο και ο καθηγητής τράβαγε εγκεφαλικά  ;D ;D ;D

 

Εγω παλι θα σου ελεγα δυο καρπουζια κατω απο την ιδια μασχαλη δεν χωράνε.Και εγω απο κλασσικη ηρθα στην ηλεκτρική και οταν πρωτοπιασα πχ πενα νομιζα οτι προσπαθουσα να ελεγξω... τις χορδες με..πιρουνι :P τόσο περιεργο και αβολο μου φαινοταν.Δωσε βαρος σε αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο αλλιως μπορει να μπερδευτεις και να τα παρατησεις και τα δυο.

 

Για την κιθαρα τωρα πως να την παταγες δεν μπορώ να καταλαβω.Ηθελες ηλεκτρική και απλα πηρες μια που σε βολευε.Για αρχη ειναι το ΜΟΝΟ που θα πρεπε να σε ενδιαφερει.Οι συζητησεις για εξοπλισμο πρεπει να λαβουν χωρα ΑΦΟΥ φτασεις σε ενα επιπεδο που πραγματικα να τις εχεις αναγκη.Ασε το gear whoring για πολυ μετα.

 

Οσο για τη θεωρια δεν νομιζω οτι σε εμποδιζει κανεις να την μαθεις με την ηλεκτρική.Με λιγα λογια δεν χρειαζεται να παρεις ΚΑΙ κλασσικη κιθαρα για να μαθεις σωστή θεωρια.Ολα αυτα στα λεω για να μη χασεις τον ενθουσιασμό σου.Γιατι συνηθως ξεκιναμε με λαχταρα να μαθουμε πολλα πραγματα ταυτοχρονα και συνηθως τα παραταμε και δεν μαθαινουμε....τιποτα.

Μια κιθαρα λοιπον και ενα πολυεφφε της πλακας η ο υπολογιστής σου και μια usb καρτα ηχου ειναι υπεραρκετα για αρχη.Ασε τους μπουτικ ενισχυτες τα πεταλια και τα rack για αργοτερα... παρτα οταν ξερεις τι θελεις και εχεις μαζεψει λεφτα για κατι που αξιζει.Τωρα τα ακουστικά ή τα..τριιντσα ηχεια υπολογιστή με κανα απλο subwoofer που καποιοι ειρωνευονται φτανουν και περισσευουν 8).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

40  :o :o :o νομίζω πως αυτή έχει 150 και λίγο πιο πολύ αν την πάρεις καινούρια.

 

μπράβο η κάρτα έχει δικό της virtual σκηνικό οπότε και χωρίς το rig είσαι καλυμένος.

 

Μπράβο σου και πάλι και χαίρουμαι που βολεύτηκες  τόσο γρήγορα καλά για αρχή και φτηνά,αν χρειάζεται η κιθάρα κανένα σέρβις και όρμα φίλε μου,για ήχους κτλ αν έχεις κάποιον αγαπημένο ήχο από κάποιον κιθαρίστα κάνε αναζήτιση στο διαδύκτιο να βρεις τον εξοπλισμό του και τις ρυθμίσεις του φτιάξτον από την κάρτα σου βνα έχεις κάτι στάνταρ για να το γουτάρεις και μετά πειραματίσου όσο θέλεις αφού έχεις ήδη έναν ήχο καλό για καβάτζα  ;D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος τωρα στο μελλον παρε και εναν marshall tsl και θα εχουμε τον ιδιο εξοπλισμο  ;D      στειλε καμια φωτο να την δουμε την κουκλα ! παντως μονο απο τον ηχο στους μαγνητες θα καταλαβεις αν ειναι η συγκεκριμενη οι αλλες εχουν τους noiseless μαγνητες σε σχεση με αυτην που κανει χαλασμο  :P μπορει να ναι και καλυτερη γιατι εγω την ειχα παρει 800 δολλαρια απο guitar center chicago και αλλα 200 για μια σκληρη θηκη γιατι τους αφησα την συλλεκτικη που ειχε και μου καναν εκπτωση.. αμα βαλεις ακουστικα στην line 6 ειναι μια χαρα δεν θες τιποτα αλλο ασε που με το gear box η to pod farm φτιαχνεις οτι ηχο σαρεσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δύστυχος δεν είμαι και πολύ μικρός είμαι 25.κανω κλασική εδώ και 2 χρόνια και δεν πρόκειται να την παρατήσω άπλα το θέμα τής μελέτης πιστέψαμε το ξέρω απολυτά μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια έχω βγάλει την ύλη από το (1 2 3 του ασιμακοπουλου και το 60 σπουδές κάπου στα 25 κομμάτια )περναω 3 ώρες με το ρόλοι σε παρτιτούρες και πάντα μετρονόμο κοιμάμαι και ακούω μετρονόμο την ηλεκτρική την γούσταρα πάντα άπλα δεν άρχισα με ηλεκτρική γιατί κατά την δική μου γνομνη και συνχορεστεμε μαθαίνεις πολύ κάλα την θεωρία τις μουσικής με την κλασική άλλα είναι 2 διαφορετική κόσμοι και ο καθένας έχει την μαγεία του.απλα σαν άσχετος ρώτησα το τι πρέπει να προσεξω στην αγορά του εξοπλισμού και κάποιες πρότασης αν μην την πατήσω όπως ένας κάλος φίλος από το ωδείο σκάει μούρη την πρώτη φορά με μια ακουστική κιθάρα και λειι οκ αγόρασα κιθάρα για να μάθω φλαμέγκο και ο καθηγητής τράβαγε εγκεφαλικά  ;D ;D ;D

 

 

Ωραίος. Εχεις πέσει με τα μούτρα ;D , ωραίος.

 

 

Και έχεις κουράγιο για να πέσεις με τα μούτρα και στην ηλεκτρική; Το λέω γιατί σαν τεχνική έχει μεγάλες διαφορές, και ακόμα μεγαλύτερες έχει στο τι παίζεις. Εχεις κουράγιο και για αυτό; Τι καφέ πίνεις;  ???  ;D ;D

 

Το καλύτερο θα ήταν να έβρισκες ένα γκρουπάκι, να ξεδίνεις και να παίζεις και κομμάτια που σου αρέσουν, παρά να "πέσεις με τα μούτρα" και στην ηλεκτρική. Καθαρά γνώμη μου αυτό. Σίγουρα πάντως τα μαθήματα της ηλεκτρικής θα σε βοηθήσουν πολύ, είναι άλλος κόσμος.

 

Οσο για τη θεωρία, είναι ίδια σε όλες τις μουσικές. Η αρμονία έχει διαφορές, γιατί εξετάζεται άλλη περίοδος της μουσικής ανάλογα με το τι μελετάς, αλλά μη νομίζεις, όλα συνδέονται κατά κάποιο τρόπο, και στο τέλος βγαίνεις στα ίδια  8) Αν προχωρήσεις στην κλασσική οδό, μετά όλα είναι εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα σου ελεγα δυο καρπουζια κατω απο την ιδια μασχαλη δεν χωράνε.Και εγω απο κλασσικη ηρθα στην ηλεκτρική και οταν πρωτοπιασα πχ πενα νομιζα οτι προσπαθουσα να ελεγξω... τις χορδες με..πιρουνι :P τόσο περιεργο και αβολο μου φαινοταν.Δωσε βαρος σε αυτο που σε ενδιαφερει περισσοτερο αλλιως μπορει να μπερδευτεις και να τα παρατησεις και τα δυο.

 

Για την κιθαρα τωρα πως να την παταγες δεν μπορώ να καταλαβω.Ηθελες ηλεκτρική και απλα πηρες μια που σε βολευε.Για αρχη ειναι το ΜΟΝΟ που θα πρεπε να σε ενδιαφερει.Οι συζητησεις για εξοπλισμο πρεπει να λαβουν χωρα ΑΦΟΥ φτασεις σε ενα επιπεδο που πραγματικα να τις εχεις αναγκη.Ασε το gear whoring για πολυ μετα.

 

Οσο για τη θεωρια δεν νομιζω οτι σε εμποδιζει κανεις να την μαθεις με την ηλεκτρική.Με λιγα λογια δεν χρειαζεται να παρεις ΚΑΙ κλασσικη κιθαρα για να μαθεις σωστή θεωρια.Ολα αυτα στα λεω για να μη χασεις τον ενθουσιασμό σου.Γιατι συνηθως ξεκιναμε με λαχταρα να μαθουμε πολλα πραγματα ταυτοχρονα και συνηθως τα παραταμε και δεν μαθαινουμε....τιποτα.

Μια κιθαρα λοιπον και ενα πολυεφφε της πλακας η ο υπολογιστής σου και μια usb καρτα ηχου ειναι υπεραρκετα για αρχη.Ασε τους μπουτικ ενισχυτες τα πεταλια και τα rack για αργοτερα... παρτα οταν ξερεις τι θελεις και εχεις μαζεψει λεφτα για κατι που αξιζει.Τωρα τα ακουστικά ή τα..τριιντσα ηχεια υπολογιστή με κανα απλο subwoofer που καποιοι ειρωνευονται φτανουν και περισσευουν 8).

 

το μόνο  καλό είναι ότι δεν έχω πρόβλημα με την πένα  γιατί έχω μια ακουστική και μόνος μου και από φίλους εξασκήθηκα αρκετά οπότε είναι ΟΚ αυτό το θεμα τορα το άλλο είναι αυτό που είπες με τα καρπουζιά έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό και είναι το μονό πράγμα που με απασχολεί να μην τα μπερδέψω όλα και μετά άντε να βγάλω ακρη.πρεπι να βρω ένα τρόπο ώστε να τα κάνω μαζί άλλα με μέτρο τώρα το πως θα το δούμε στην ποριά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ωραίος. Εχεις πέσει με τα μούτρα ;D , ωραίος.

 

 

Και έχεις κουράγιο για να πέσεις με τα μούτρα και στην ηλεκτρική; Το λέω γιατί σαν τεχνική έχει μεγάλες διαφορές, και ακόμα μεγαλύτερες έχει στο τι παίζεις. Εχεις κουράγιο και για αυτό; Τι καφέ πίνεις;  ???  ;D ;D

 

Το καλύτερο θα ήταν να έβρισκες ένα γκρουπάκι, να ξεδίνεις και να παίζεις και κομμάτια που σου αρέσουν, παρά να "πέσεις με τα μούτρα" και στην ηλεκτρική. Καθαρά γνώμη μου αυτό. Σίγουρα πάντως τα μαθήματα της ηλεκτρικής θα σε βοηθήσουν πολύ, είναι άλλος κόσμος.

 

Οσο για τη θεωρία, είναι ίδια σε όλες τις μουσικές. Η αρμονία έχει διαφορές, γιατί εξετάζεται άλλη περίοδος της μουσικής ανάλογα με το τι μελετάς, αλλά μη νομίζεις, όλα συνδέονται κατά κάποιο τρόπο, και στο τέλος βγαίνεις στα ίδια  8) Αν προχωρήσεις στην κλασσική οδό, μετά όλα είναι εύκολα.

καφεδάκι σκέτο χωρίς πλάκα 3 4 την ήμερα αναλογα  με το γκρουπ πολύ καλή φάση άλλα δεν γίνεται δίστιχος δεν υπαρχή κάτι εδώ που μένω οπότε προχωράω μονος κουράγιο ευτυχώς υπαρχή και τώρα μαθαίνω πεντατωνικές πολύ καλή φάση και εύκολα το μόνο πρόβλημα είναι ότι τα περισσότερα πράγματα είναι με ΤΑΒ και δεν το κατέχω και πολύ το θέμα άλλα με τον Κάιρο θα το συνηθίσω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου