Προς το περιεχόμενο

Fender stratocaster mim dummy pot???


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεύτερη απορία στην ίδια μέρα  ;D

 

Λοιπόν έχω μία strat mexico standard από το 2004 (νομίζω ότι είναι μοντέλο του 03' ή 02'). Για χρόνια έπαιζα με αυτή την κιθάρα, η οποία είχε την εξής ιδιαιτερότητα: Το δεύτερο ποτενσιόμετρο για tone (το κάτω κάτω) πρακτικά δεν κάνει τίποτα. Δεν το πολυέψαξα τότε γιατί τα pots της κιθάρας δεν τα πείραζα :'(. Αργότερα πήρα και μία gibson και έδεσε το γλυκό αφού χρησιμοποιούσα μόνο εκείνη για αρκετό διάστημα. Επανέρχομαι λοιπόν, γιατί το tone pot δεν κάνει τη δουλειά του; Είναι θέμα κακών ηλεκτρικών; Καλωδίωσης; Το αστείο είναι ότι ούτε καν στο service δεν το έλεγα  ;D 8) διότι το αγνοούσα εντελώς. Τον τελευταίο καιρό παίζω πάλι με αυτήν και καθώς μεγαλώνω (ηλικιακά και παικτικά) μου τη σπάει να έχω ένα dummy pot. Να πω πως γενικά η κιθάρα αυτή μου βγήκε πολύ καλό όργανο.

 

ΥΓ. Κάπου διάβασα ότι οι mexico και οι usa έχουν τα ίδια ηλεκτρικά ???Ισχύει;

 

Τα φώτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σίγουρος οτι δεν κάνει τίποτα γιατί ειναι το tone του bridge μαγνήτη μόνο.

 

 

Δεν είναι νεκρό απλώς η διαφορά που κάνει από το φουλ στο καθόλου είναι αστεία. Ουσιαστικά αυτό που ρωτώ είναι αν φταίει το ποτενσιόμετρο ή γενικά τα ηλεκτρικά. Σκέφτομαι να βάλω ένα σετ μαγνήτες που μου άρεσαν και θα είναι μια ευκαιρία να φτίαξω τέτοια μικροπροβλήματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι λοιπόν, γιατί το tone pot δεν κάνει τη δουλειά του; Είναι θέμα κακών ηλεκτρικών; Καλωδίωσης;

 

Γιατι στη Fender τους αρεσει να βαζουν pot για πλακα... ;D

 

Σοβαρα τωρα,το κατω pot επηρεαζει μονο τον μεσαιο μαγνητη στη κλασικη συνδεσμολογια strat,αν δεν δουλευει απλα εχει χαλασει ή κατι λαθος εχει γινει στη συνδεσμολογια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι στη Fender τους αρεσει να βαζουν pot για πλακα... ;D

 

Σοβαρα τωρα,το κατω pot επηρεαζει μονο τον μεσαιο μαγνητη στη κλασικη συνδεσμολογια strat,αν δεν δουλευει απλα εχει χαλασει ή κατι λαθος εχει γινει στη συνδεσμολογια.

 

Τελικά οι μεξικάνες έχουν τα ίδια ηλεκτρονικά με τις αμερικάνες; Πέρα από τους μαγνήτες όλα τα άλλα είναι ίδια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι δεν παιζει ρολο μονο η χωρα κατασκευης αλλα τα μοντελα. πχ ολα τα αμερικανικα δεν εχουν την ιδια συνδεσμολογια, οποτε υποθετω οτι δεν θα εχουν και τα ιδια ηλεκτρονικα. Αλλα αυτο τι σημασια εχει, αν αλλαξεις μαγνητες αλλαξε και pots να εισαι κομπλε!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου