Προς το περιεχόμενο

forum για ηλεκτρονικά


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το συγκεκριμενο κυκλωμα αν θυμαμαι καλα το ειχα φτιαξει πριν χρονια αλλα τελικα το διελυσα γιατι ποτε δεν ανταποκριθηκε στις προσδοκιες μου.

 

Τα τσιπακια σου πιστευω να τα εχεις πανω σε βασεις για να μπορεις να τα αλλαζεις.

 

Ο 10μ στην εξοδο ειναι καλος? Δοκιμασες αλλον?

 

To είχα δοκιμάσει χτες  άλλα τα ίδια  έβαλα και έναν μικρότερο και πάλι τα ίδια.

Λοιπον άκου τι θα κάνεις , άλλαξε το tl074 αν μπορείς αλλά δε νομιζω οτι είναι αυτο

 

Ε μάλλον αυτό είναι  ;). Θα δείξει  πάντως  όταν το τελειώσω μαζί με το gamepad midi.. θα έχω κάτι πολύ ενδιαφέρων να σας δείξω το οποίο θα αρέσει και στους tone purist.....  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης θέλω την ένταση της εξόδου να είναι η ίδια με της εισόδου(είναι ποιο χαμηλή η έξοδος).

 

κοιτούσα το datasheet του tl074 για το πρόβλημα της έντασης του ήχου,

μέτρησε τις αντιστάσεις εισόδου σε κάθε 1/4 του tl074 πρέπει να είναι 1Μ απαραίτητα,

αν είναι τότε δες και το ποτενσιόμετρο του volume αν είναι 100Κb (λογαριθμικό).

Αν αυτά είναι οκ στη θέση σου

πρώτα θα άλλαζα τις αντιστάσεις και μετά  το ποτενσιόμετρο,αν πάλι είχα διαφορά θα έβαζα trim pots 1Μ στις αντιστάσεις εισόδου.

Μπορεί ετσι να λυνόταν αλλά και πάλι αυτα που σου λεω είναι υποθέσεις, μπορεί να κάνω και λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου