Προς το περιεχόμενο

forum για ηλεκτρονικά


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας :) μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιο forum με γνώστες των ηλεκτρονικών που να απαντάνε σε σύντομο χρονικό διάστημα σε ερωτήσεις; έστω και στα αγγλικά. φτιάχνω ένα project τώρα και οι γνώσεις μου δεν είναι επαρκής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ http://www.seanm.ca/stomp/bblender.html μου βγάζει distotion στο op b και υποθέτω ότι είναι ο τελεστικός καμένος

επίσης θέλω την ένταση της εξόδου να είναι η ίδια με της εισόδου(είναι ποιο χαμηλή η έξοδος). Ίσως και να ήταν πριν χαλάσει αλλά δεν μπορώ να ξέρω.   Στις εξόδους των υπόλοιπων opamp ο ήχος είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα πάρουμε ενα ενα,

 

εσύ εχεις το layout του gaussmarkov,

άρα έχεις δυο ολοκληρωμένα σωστά?

Πήρες πολύμετρο να δεις την τάση στα pins στα ic?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.ti.com/product/tl074 αυτό έχει .Γενικά το κύκλωμα το έλεγξα από επαφές και είναι κομπλέ .Η τάση είναι η σωστή .Τσέκαρα το path του ήχου και αλλοιώνεται  στο οp b.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον άκου τι θα κάνεις , άλλαξε το tl074 αν μπορείς αλλά δε νομιζω οτι είναι αυτο

 

αν η τάση σου είναι σωστή.

 

τι εννοεις αλλοιώνεται στο op amp b?

 

σε ποια επαφή σου αλλοιώνεται ο ήχος? στο pin του tl074 σε κάποιο υλεκτρολυτικο?

 

που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο κυκλωμα αν θυμαμαι καλα το ειχα φτιαξει πριν χρονια αλλα τελικα το διελυσα γιατι ποτε δεν ανταποκριθηκε στις προσδοκιες μου.

 

Τα τσιπακια σου πιστευω να τα εχεις πανω σε βασεις για να μπορεις να τα αλλαζεις.

 

Ο 10μ στην εξοδο ειναι καλος? Δοκιμασες αλλον?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου