Προς το περιεχόμενο

Marshall Class 5 ερωτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον Class 5 κεφαλη και σημερα τον ανοιξα ξεχνωντας να συνδεω το καλωδιο ηχειου.

 

Βλεποντας οτι δεν εχω ηχο ανοιξα παραπανω το Volume κανοντας αρπισματα και ακουγα τον ηχο μου με distortion μεσα απο την κεφαλη. Εκλεισα το volume παλι και εσβησα τον ενοσχυτη και για καλη μου τυχη κοιταξα πισω και ειδα οτι δεν ειχα συνδεσει το βυσμα.

 

Ολο το σκηνικο κρατησε δευτερολεπτα +/- 10

 

Τον ανοιξα μετα και επαιζε νορμαλ. Υπαρχει περιπτωση να εγινε μ$%#ια και να μου το βγαλει μετα?

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχες συνδέσει την κεφαλή με την καμπίνα;;

 

Αφού παίζει εντάξει τώρα, νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα!

 

Πάντως, κι ας με διορθώσουν οι πιο ειδικοί, με κάτι τέτοιο θα μπορούσε να καταστραφεί ο μετασχηματιστής εξόδου ή ακόμα και οι τελικές λυχνίες, καθώς η μη ύπαρξη φορτιού στην έξοδο, δημιουργεί μεγάλο ρεύμα με αποτέλεσμα να μην είναι καλό για τον μετασχηματιστή.

 

Προσοχή με αυτά τα πράγματα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχες συνδέσει την κεφαλή με την καμπίνα;;

 

Αφού παίζει εντάξει τώρα, νομίζω δεν θα έχεις πρόβλημα!

 

Πάντως, κι ας με διορθώσουν οι πιο ειδικοί, με κάτι τέτοιο θα μπορούσε να καταστραφεί ο μετασχηματιστής εξόδου ή ακόμα και οι τελικές λυχνίες, καθώς η μη ύπαρξη φορτιού στην έξοδο, δημιουργεί μεγάλο ρεύμα με αποτέλεσμα να μην είναι καλό για τον μετασχηματιστή.

 

Προσοχή με αυτά τα πράγματα... ;)

 

Ναι αυτο εχω ακουσει και εγω. Απλα δεν γνωριζω αν γινεται σε δευτερολεπτα η λεπτα....

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο εχω ακουσει και εγω. Απλα δεν γνωριζω αν γινεται σε δευτερολεπτα η λεπτα....

Ε, δεν είναι και για χόρταση...  ;D ;D

 

Πάντως μην ανησυχείς, αφού παίζει μάλλον είσαι οκ!

 

Τώρα θυμήθηκα ότι έχω αντιμετωπίσει σε λαιβ παρόμοια κατάσταση...Κλασσικό diy live, σε ανοιχτό χώρο, χωρίς stage, με μπάντες ότι να ναι και κόσμος τριγύρω λιάρδα. Ξαφνικά η μία κιθάρα χάνεται...Τι σκατά(σκέφτομαι;)!Πάω κοντά..Ο κιθαρίστας δεν το είχε καταλάβει, παω πιο κοντά και το καλώδιό του ήταν οκ..Κοιτάζω και πίσω στον ενισχυτή, το καλώδιο είχε βγει από την καμπίνα!Κάτι τύποι απο πίσω το είχαν τραβήξει κατα λάθος...Έκλεισα αμέσως ενισχυτή, σύνδεσα και ξαναανοιξα..Όλα ήταν εντάξει!Και όπως καταλαβαίνεις όλο αυτό κράτησε κοντά μισό λεπτό και παραπάνω...Βέβαια, φαντάζομαι ότι έχει να κάνει και με τον μετασχηματιστή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω κόποι ενισχυτές έχουν αντίσταση συνδεδεμένη στην έξοδο για τέτοια (λάθει) που προστατεύουν τα κυκλώματα μετασχηματιστές.... !!! αν κάνω λάθος διορθώστε με δεν είμαι σίγουρος  .....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το κύκλωμα του τελικού ενισχυτή αν θα πάθει ζημιά ή οχι.

Στους solid state ενισχυτές δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα θέλουν να βλέπουν στο output τους μικρό φορτίο (δηλαδή τίποτα συνδεμένο).

Στους tube ενισχυτές αντίθετα που χρειάζονται και output transformer, θέλουν να βλέπουν μεγάλο φορτίο (βραχυκύκλωμα).

Αν δεν βάλεις φορτίο (ηχείο δλδ) πιθανόν να καταστραφεί ο output transformer και πιθανώς και άλλα μέρη του κυκλώματος (εξαρτάται από την τοπολογία του κυκλώματος και αν έχει Negative Feedback).

 

Την γλίτωσες φτηνα....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν τεχνικές που προστατεύουν τους ενισχυτές από τέτοια λάθη, αλλά δυστυχώς ποτέ δεν εφαρμόζονται σε tube ενισχυτές για όργανα παρόλο που κάνουν πολλά χρήματα. Κακώς...

Αντίθετα οι πιο πολλοί  audio solid state ενισχυτές έχουν κυκλώματα προστασίας από πολλές τέτοιες καταστάσεις.

Και λίγοι high-end tube ενισχυτές έχουν κι αυτοί... αλλά λίγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως καποια windings του μετασχηματιστη εξοδου να καηκαν...

Βλεπεις τπτ λιωμενο η να μυριζει καμμενο εντονα στον μετασχηματιστη εξοδου?

Το οτι παιζει κανονικα μπορει και να μην εχει σημασια...

Μπορει να υπαρχουν προβληματα αργοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως καποια windings του μετασχηματιστη εξοδου να καηκαν...

Βλεπεις τπτ λιωμενο η να μυριζει καμμενο εντονα στον μετασχηματιστη εξοδου?

Το οτι παιζει κανονικα μπορει και να μην εχει σημασια...

Μπορει να υπαρχουν προβληματα αργοτερα...

 

Σωστά... τσέκαρε με το μάτι και άκουσε αν κάνει θορύβους περίεργους χωρίς να παίζεις. Άνοιξε το volume αρκετά και δες αν παίζει σωστά.

 

Συνήθως βέβαια αν είναι να καεί ο output transformer σε τέτοια περίπτωση, αυτό γίνεται πολύ γρήγορα σε δευτερόλεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε μυρισε τπτ καμμενο...τον δουλεψα και μιση ωρα και παλι ολα κομπλε. Με τερμα το volume ο μονος θορυβος ειναι ο κλασσικος που ειχε και πριν. μαλλον την γλυτωσαμε...

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου