Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με πετάλι deluxe memory man electro harmonix delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα συνforumίτες! εχω ενα πετάλι deluxe memory man delay electro harmonix και μου κάνει κόλπα.. συγκεκριμένα όταν συνδέω το πετάλι μόνο του παίζει κανονικότατα αλλά οτάν προσθέτω έστω και ενα ακόμα στην αλυσίδα ακόμα και αν αυτό είναι ενα pasive volume βγάζει εναν πολύ δυνατό βόμβο και δεν δουλεύει. μπορεί να βοηθήσει κάποιος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου ακουγεται σα θέμα γείωσης.Αν δε δώσεις περισσότερες πληροφορίες δύσκολο να καταλάβουμε τι παίζει...

Το βόμβο στο βγάζει σε οποιαδήποτε θέση της αλυσίδας των πεταλιών σου?

www.freqbox-pedals.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον γείωση. Εαν και τα δυο πεταλια οταν τα συνδεεις ανεξαρτητα δουλευουν οκ δοκίμασε άλλο patch cable εάν δεν διορθωθεί κάπου στο εσωτερικό έχει φύγει η δεν κάνει επαφή η γειωση. Πολύ γενικα καθώς δια κείμενου είναι λίγο δυσκολγ η διάγνωσή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ εχω την εντύπωση οτι είναι θέμα γείωσης.. είχα ενα ανάλογο πρόβλημα σε ενα μικρόφωνο και έκανε αυτόν τον θόρυβο..

 

λοιπόν.. το συνδέω μόνο του με τον μετασχηματιστή του :  καρφί delay ενυχυτής και παίζει κανονικά! Μετά είτε βάλω οποιοδήποτε πετάλι πρίν είτε μετά απο αυτό με καλά καλώδια George l βγάζει αυτόν τον δυνατό βόμβο.. το άνοιξα μπάς και δω κανένα καλώδιο να κρέμεται αλλά δεν φαίνεται κάτι.. έστειλα και ένα mail στη  electro harmonix μήπως με βοηθήσουν ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν συνδέσεις άλλο πεταλι, τροφοδοτούνται

 

1) το DMM με το δικό του τροφοδοτικο

2) το άλλο πεταλι με άλλο τροφοδοτικο ?

 

Εχε υπόψη σου ότι το DMM θέλει 24V τροφοδοσία για να δουλέψει. Π.χ. δεν τροφοδοτείται με one spot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ εχω την εντύπωση οτι είναι θέμα γείωσης.. είχα ενα ανάλογο πρόβλημα σε ενα μικρόφωνο και έκανε αυτόν τον θόρυβο..

 

λοιπόν.. το συνδέω μόνο του με τον μετασχηματιστή του :  καρφί delay ενυχυτής και παίζει κανονικά! Μετά είτε βάλω οποιοδήποτε πετάλι πρίν είτε μετά απο αυτό με καλά καλώδια George l βγάζει αυτόν τον δυνατό βόμβο.. το άνοιξα μπάς και δω κανένα καλώδιο να κρέμεται αλλά δεν φαίνεται κάτι.. έστειλα και ένα mail στη  electro harmonix μήπως με βοηθήσουν ..

 

Θα επιμεινω στο να τσεκαρεις τα patch cables αρχικα. το οτι ειναι george l δεν σημαινει οτι δεν χαλανε, ισα ισα που μπορει να χαλασουν πιο ευκολα απο το τραβα σπρωξε. αν εχει ενα πολυμετρο να μετρησεις τις γειωσεις θα σιγουρευες οτι το προβλημα ειναι ή δεν ειναι απο εκει. Επισης τσεκαρε και αυτο που πόσταρε ο ndnikola, Just to make sure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ndNikola το πετάλι μου είναι 9βολτο απλά είναι απο τα πετάλια που τρώνε.. και  θέλει κάποια mA για να δουλέψει , είναι η τελευταία έκδοση.  thanx πάντως!

harrisxr650 τα καλωδιάκια τα τσέκαρα.  :)  βεβαίως και αυτά χαλάνε. θα το μετρήσω να δω τι γίνεται..  Να είστε καλά παιδιά! ευχαριστώ, καλές μουσικές!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν χρησιμοποιήσεις μπαταρίες για το Deluxe MM, η αν χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό  τροφοδοτικό γι’αυτό το πετάλι και ξεχωριστό για τα άλλα τότε έχεις βόμβο?

Στην γραμμή έχεις κάποιο wah pedal?

Τσέκαρετο και πες μας.

 

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου