Προς το περιεχόμενο

fuzz+octaver=octafuzz?


doken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κοίτα, υπάρχει το Octron της FoxRox που αναφέρθηκε και πιο πριν και που είναι μια ενδιάμεση κατάσταση μιας που έχει χροιά που θυμίζει Octavian αλλά προσφέρει και μία οκτάβα κάτω. Βέβαια είναι πανάκριβο και δεν το έχω ακούσει από κοντά για να σου μεταφέρω τυχόν περιορισμούς ή ιδιαιτερότητες.

 

Κατά τ' άλλα: και τα Octavian και τα POG κάνουν κατά τη γνώμη μου για alternative καταστάσεις. Με το Octavian μπορείς να ανοίξεις και το Gain του, το οποίο σημαίνει βέβαια ότι δεν θα έχεις τόσο πολύ το εφέ της οκτάβας και συνδυάζοντάς το με άλλα Fuzz γερμανίου ή πυριτίου να έχεις μέχρι και διάφορες αποχρώσεις Superfuzz. Από τα POG κατ' αρχάς μου άρεσε το v1 και καθόλου το v2 το οποίο ακούγεται εντελώς "πλαστικό" και συνίστανται αν θες να πας προς White Stripes / Kills μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, υπάρχει το Octron της FoxRox που αναφέρθηκε και πιο πριν και που είναι μια ενδιάμεση κατάσταση μιας που έχει χροιά που θυμίζει Octavian αλλά προσφέρει και μία οκτάβα κάτω. Βέβαια είναι πανάκριβο και δεν το έχω ακούσει από κοντά για να σου μεταφέρω τυχόν περιορισμούς ή ιδιαιτερότητες.

 

Κατά τ' άλλα: και τα Octavian και τα POG κάνουν κατά τη γνώμη μου για alternative καταστάσεις. Με το Octavian μπορείς να ανοίξεις και το Gain του, το οποίο σημαίνει βέβαια ότι δεν θα έχεις τόσο πολύ το εφέ της οκτάβας και συνδυάζοντάς το με άλλα Fuzz γερμανίου ή πυριτίου να έχεις μέχρι και διάφορες αποχρώσεις Superfuzz. Από τα POG κατ' αρχάς μου άρεσε το v1 και καθόλου το v2 το οποίο ακούγεται εντελώς "πλαστικό" και συνίστανται αν θες να πας προς White Stripes / Kills μεριά.

 

πολυ ενδιαφέρον πετάλι το octron και με ψήνει - μουσικά μου φένεται ανώτερο απο το pog 2 (και στα αφτιά μου ακούγεται λίγο πλαστικό απο ιντερνετ πάντα όπως το ακούω)

το octron βλέπω βγαίνει με και έκδοση 2 με τα εξής επιπλέον:

 

Octron2 is identical to the original Octron, with the addition of the following features-

- Individual foot switch to activate each of the three signals, Octave Up, Direct, and Octave Down.

- Individual LED for each of the three foot switches

- Master true-bypass foot switch w/LED mounted on upper level.

- Effects loop located after the effect, but before the foot switch.

 

 

, αξίζει τα παραπάνω λεφτά του αυτό  ή να πάω στο φθηνότερο απλό 1??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτεινα να δοκιμασεις το συνδιασμο fuzz + octavia γιατι τα καθαρα (χωρις fuzz) octave πεταλια δεν εχουν σχεση ηχητικα με τα vintage type. To Chicago Iron ειναι πολυ καλο αλλα ακριβο, το Dunlop ειναι καλη επιλογη για χαμηλοτερο budget. Απο "καθαρα" octave πεταλια τσεκαρε και το T-Rex, ειναι αρκετα ευελικτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου