Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα ή πετάλια;


mamakin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Tele vs Strat: Ποια είναι η φιλοσοφία της κάθε κιθάρας;

 

Τις προτιμήσεις δεν μας τις είπες, το budget δεν μας το είπες, τι ενισχυτή έχεις δεν μας είπες, μας πετάς στο τέλος και την παραπάνω ερώτηση και μας στέλνεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παραπάνω ανέφερα ότι παίζω με έναν λαμπάτο Laney vc 15.

 

Το μπάτζετ μου κυμαίνεται στα λεφτά που απαιτούνται για την αγορά μιας squier strat και tele (350 maximum).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε αφου μας τα ειπες ολα...

Με το πεταλι και τον ενισχυτη που εχεις φανταζομαι μπορεις να παιξεις και μπλουζ και κλασικο ροκ.

Α ξεχασα ισως οχι γιατι δεν ξερουμε τι διαστασεις θες να δωσεις στον ηχο σου και ποιες ειναι οι πρωτιμησεις σου.

Μαλλον αυτο που πραγματικα χρειαζεσαι ειναι να αρχισεις να παιζεις παραπανω με αυτα που εχεις.

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Προφανώς με τον ενισχυτή σου είσαι ικανοποιημένος, άρα αυτό έκλεισε.

 

 

2) Και εγώ είμαι άρρωστος πεταλάκιας, αλλά η συμβουλή μου είναι να ΜΗΝ αγοράσεις πετάλια μόνο και μόνο για να αγοράσεις πετάλια. Τα πετάλια είναι καλό να αγοράζονται όταν έχεις στο μυαλό σου έναν συγκεκριμένο ήχο / στόχο να επιτύχεις και όταν ξέρεις ότι όντως υπάρχουν πετάλια να σε βοηθήσουν σε αυτό τον σκοπό. Με άλλα λόγια όταν θα θέλεις να προσθέσεις ένα delay / flanger / distortion στον ήχο σου, θα το ξέρεις και δεν θα ψάχνεις για κιθάρα.

 

 

3) τώρα για το ποιά κιθάρα κάνει για σένα ή τί σου λείπει από αυτήν που έχεις, δεν έχω ιδέα και κανείς δεν μπορεί να σε συμβουλεύσει. Πάρε ότι σου κάθεται καλα στα χέρια σου και νιώθεις πιο ''κοντά'' σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως χρειαζεσαι παραπανω απο 350 ευρω  ::)

Μαλλον ειναι καλυτερα

να αρχισεις να παιζεις παραπανω με αυτα που εχεις.

 

Δεν μπορω να δω το βιντεο αλλα ξερωντας το κομματι...

Οπως θα εχεις διαβασει (αν το εχεις κανει) και σε προηγουμενα θεματα του τυπου... "Θελω να πετυχω τον ηχο του..." Τα χερια τους δεν νομιζω να τα πουλανε καπου.

Ειναι βασικο συστατικο του ηχου που ακους.

Και αυτα που λεει ο Εκτορας

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, αν με μια Les Paul, έναν λαμπάτο και ένα καλό overdrive δεν μπορείς να βγάλεις ΗΔΗ blues/ rock ήχο που να γ***ει και να δέρνει, τότε sorry αλλά... δε φταίει ο εξοπλισμός.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου