Προς το περιεχόμενο

Αγορά "μόνιμων" τυμπάνων.


thedrpapa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτος δηλ με την 24αρα

 

 

& αυτος με την 26αρα

 

 

ΤΙ παιζουν? ;D

 

O μεν Buddy Rich παίζει big band (που έχοντας γύρω του 45 τρομπέτες και μικρή του πέφτει η 26''ρα :P) και ο TW την 70s κι έπειτα πορεία του την χαρακτηρίζει ένα τόσο δυναμικό παίξιμο που δεν το λες και jazz. Μάλλον fusion. Τότε πήρε κι αυτό το κίτρινο τερατώδες σετ. Στην προηγούμενη (και παραγωγικότερη, κατά πολλούς) περίοδο είχε κι αυτός το κλασσικό bop kit της Gretsch.

 

Ίσως υπερέβαλα με το ''δεν μπορείς'', σωστότερο θα ήταν το ''ταιριάζει καλύτερα''.  

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι έχει διαφορά ο χώρος που παίζουν αυτοί οι δύο μεγάλοι και σεβαστοί ντράμερ από τον χώρο που θα παίζω εγώ!Αν καταφέρω να γεμίζω θέατρα όπως ο Rich τότε δεν θα με ενδιαφέρει καν η μεταφορά,θα το κάνουν άλλοι για εμένα! :P Χρειαζόταν τόσο μεγάλη μπότα τότε γιατί οι ηχολήπτες δεν είχαν ούτε τα μισά απ'ότι έχουν τώρα και ο ντράμερ έπρεπε να ακουστεί!Και όπως είπα παίζει ρόλο ο χώρος!Άλλο ένα τεράστιο θέατρο και ένας ανοιχτός χώρος και άλλο ένα μαγαζάκι 30 τ.μ.!(συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαν!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πρέπει να κουβαλήσεις ένα σετ σε σκαλιά,μετά πάλι το ίδιο και αυτό να το επαναλαμβάνεις,θα εκτιμήσεις το μικρότερο σετάκι.Ένας γνωστός μου παίζει με ένα 14αρι βαθύ για μπότα,13αρι τομ για βαθύ και 10αρι τομ.Ο ήχος είναι πολύ όμορφος και στην μεταφορά ούτε που ιδρώνει!

 

Αφού σου άρεσε αυτό μπορείς να δεις και για το μίνι Gabriel kit.

 

http://www.gabrieldrums.com/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=99&virtuemart_category_id=27

 

Είναι και ευκολομεταφερόμενο μιας και η μπότα ανοίγει και βάζεις μέσα τομ και snare. Μπορείς να τα ακούσεις εδώ (και σε μερικά άλλα βίντεο του ίδιου χρήστη):

 

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα βέβαια η Αθήνα μου πέφτει λίγο μακριά για να τσεκάρω Drumstore και Γαβρίλο!Επίσης ταμπούρο θα μπορούσα να επιλέξω κάποιο Ludwig που έχω ακούσει από αρκετούς να λένε ότι είναι ένα all around διαχρονικό ταμπούρο.Ισχύει αυτό;

Αφού θέλεις να πάρεις τύμπανα φορ λάιφ, το να έρθεις στην Αθήνα και να δοκιμάσεις όσα πιο πολλά σετ μπορείς δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό. Ότι και να σου προτείνουμε εμείς, αν δεν ακούσεις δεν θα ξέρεις.

 

Όσο για το Ludwig, υποθέτω ότι αναφέρεσαι στο Supraphonic που όντως είναι και all-around και διαχρονικό και εξαιρετικό. Υπάρχουν όμως τόσα καλά ταμπούρα, που (πάλι) είναι κρίμα να μην ακούσεις κι άλλα πριν αποφασίσεις.

 

Τέλος, σκέψου μήπως στο μέλλον χρειαστείς και ένα δεύτερο τομ (κατά προτίμηση 10άρι, για τα μεγέθη που έχεις επιλέξει). Το τεσσάρι σετ είναι μια χαρά, αλλά μπορεί όσο θα εξελίσσεσαι, και εσύ και οι μουσικές σου επιλογές, να σου λείψει ένας επιπλέον "ήχος". 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τεσσάρι σετ είναι μια χαρά, αλλά μπορεί όσο θα εξελίσσεσαι, και εσύ και οι μουσικές σου επιλογές, να σου λείψει ένας επιπλέον "ήχος". 

 

ρε συ μη το χαλας το παλικαρι...μια χαρα θα ειναι με το 4αρι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ μη το χαλας το παλικαρι...μια χαρα θα ειναι με το 4αρι... ;D

Μωρέ και μία και δύο χαρές. Μπορείς να κάνεις αρχιεπισκόπους με τέσσερα τύμπανα.

Απλά ίσως κάποια στιγμή να θελήσει να έχει και άλλη μία "φωνή" στο σετ του. Ας το πάρει λοιπόν και αχρείαστο να 'ναι!  :)

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άποψή μου είναι να περιμένεις αμα θες για μια ζωη. Επίσης εγω στη θέση σου θα πηγαινα μια βδομάδα τριπακι στην αθήνα να ακούω μόνο. ξέρεις πας σε όλα τα μαγαζιά τα κουρδίζεις όπως θες πριν τα τεστάρεις... παρακαλάς superfunk και λοιπούς που τους νοιώθεις να έχουν καλά σετ και τους παρακαλάς να ακούσεις σετ... μπορεί και να φας Χ αλλά θα ακούσεις και θα διαλέξεις.και αφου τα κάνεις όλα αυτά και οποια σετ σου άρεσαν τα ξανατεστάρεις και ξανά μέχρι να καταλήξεις στο τέλειο για σένα εκτός αν θες να πάρεις αυτά που αρέσουν στους περισότερους. (οποια άποψη για σετ σου δίνουν σκέψου τη αλλά σκέψου και ότι καθένας λέει τι τον έχει καυλώσει πρόσφατα, συνειδητα ή ασυνείδητα).τέλος πιστεύω ότι θα αλλάξεις προτιμήσεις με τον καιρό και αυτή τη επένδυση κάποια στιγμή αν ασχοληθείς θα την αλλάξεις αλλά έχει πλακα  να λέμε για πάντα...και tip.( κάποιοι τη βρίσκουν με κατσίκες)οπότε να ξέρεις ότι αν κάποιος διαλέξει για σένα υπάρχει περρίπτωση να μην σου αρέσει... λαμπρο παράδειγμα ειναι ενας τυπος που ήθελε HH και ρώταγε απο νησι και το πήρε και δεν του άρεσε γιατί δεν δοκίμασε τίποταεν ολίγης δοκίμασε αν θες να το παίξεις καλά

Υ.Γ. ρε πως γράφεται το κάβλα ή καύλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου