Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για επιλογη αναμεσα σε κεφαλη-καμπινα και combo


giorgosoik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα noiz.Αποφασισα επιτελους να αγορασω τον vox ac30 handwired και βρισκομαι στο εξης διλλημα.Να παρω αυτον τον συνδιασμο http://www.thomann.de/gr/vox_ac30hwh.htm

http://www.thomann.de/gr/palmer_pcab212gbkob.htm ή την combo εκδοση του?

http://www.thomann.de/gr/vox_ac30hw2.htm και γιατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πρώτα πρώτα να πω εξαιρετική επιλογή, τον λατρεύω αυτόν τον ενισχυτή. ;D ;D

Στο δια τάυτα:

 

Αν πάς σε  combo λυση:

 

Δεν εξαρτάσαι από καμπίνα είτε σε live είτε σε στούντιο.Αν θέλεις να τον δοκιμάσεις

με άλλη καμπίνα φυσικά τίποτα δεν σε εμποδίζει, έτσι ηχητικά είσαι πλήρως καλλυμμένος

(πχ την head έκδοση την ταίριαξα σε recording session με μια 2Χ12 mesa boogie καμπίνα και είχα ένα χαμόγελο μέχρι τα αυτιά  ;D)

 

Μειονέκτημα:

Κουβάλημα (ακόμα και ο ac15 μου φαίνεται θεόβαρος  :P)

 

Αν πάλι επιλέξεις το head γλιτώνεις κάποιο κουβάλημα αλλα εξαρτάσαι

από το να κανονίζεις να βρίσκεις καμπίνα εκεί που παίζεις.Και επειδή η καμπίνα, τα ηχεία της κλπ παίζουν ρόλο σημαντικότατο στο τελικό αποτέλεσμα.. έχω μια ένσταση για την palmer.

Για την palmer δεν έχω άποψη, λογικά θα κάνει καλό matching λόγω και του greenback ηχείου (αν και εδώ έχει σημασία και τη μουσική παίζεις  ;) ).Λογικά θα υπάρχουν όμως και καλύτερες καμπίνες για τον ac30 οπότε η δικιά μου επιλογή θα ήταν ο combo 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ!και εγω μολις τον επαιξα τον λατρεψα!δυστυχως το budget μου δεν εχει αλλα περιθορια προς τα πανω και γι αυτο θετω ως μονη επιλογη καμπινας την palmer.αν τωρα υστερει σε ηχο τοτε παω καρφι για τον combo(ασε που ειναι και πολυ πιο ομορφος :p).λεω μηπως εχει τυχει να τον ακουσει ποτε κανενας μεσα απο αυτην την καμινα..εσυ τι καμπινα εχεις αν επιτρεπεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ!και εγω μολις τον επαιξα τον λατρεψα!δυστυχως το budget μου δεν εχει αλλα περιθορια προς τα πανω και γι αυτο θετω ως μονη επιλογη καμπινας την palmer.αν τωρα υστερει σε ηχο τοτε παω καρφι για τον combo(ασε που ειναι και πολυ πιο ομορφος :p).λεω μηπως εχει τυχει να τον ακουσει ποτε κανενας μεσα απο αυτην την καμινα..εσυ τι καμπινα εχεις αν επιτρεπεται?

 

Το συγκεκριμένο head το χρησιμοποίησα σε κάποια recordings μέσα από μια 2Χ12 της mesa (φόραγε celestion 30s) αλλα δεν θυμαμαι πως την λεγαν και δεν την βρισκω τωρα και στο νετ  ;D.. Αλλα λογικά εκεί πάμε πολύ εκτός budget..

Με τι μουσικά είδη ασχολείσαι γιατί μπορούμε να βάλουμε και αυτό στην εξίσωση  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E τελεια τότε! Ο combo αμα βάλεις και τα φαζ και τις κιθάρες σου κόλαση θα γίνει!!

Πάντως αυτό με το κουβάλημα σκέψου το πολύ..αν δεν έχεις αυτοκίνητο και μετακινείσαι

συχνά, πήγαινε για την κεφαλή καλύτερα.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο υπαρχει και ο drummer  ;)

 

ψάξε και στις αγγελίες μπορεί να βρεις κάτι που να σου κάνει..... καμπίνα π.χ δεν έχω καμία σχέση με τις αγγελίες .....

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι?

 

Γιατι αν ΔΕΝ παρεις τον κομπο θα πρεπει να βαλεις αυτο το ΚΟΣΜΗΜΑ αισθητικης που ειναι

ο AC30 πανω σε μια κομμουνιστικη γκουμουτσα.. ;D...που ειναι η καμπινα Palmer..

 

Εξαλλου αλλη γλυκα εχει ο κομπο...  ;)

 

Στη θεση σου θα εψαχνα ΠΟΛΥ καλα αν οντως χρειαζομαι τα 2 δωδεκαρια και τα 30 βαττ του AC30 και μηπως ο AC15 ειναι καλυτερη και λογικοτερη λυση... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν ΔΕΝ παρεις τον κομπο θα πρεπει να βαλεις αυτο το ΚΟΣΜΗΜΑ αισθητικης που ειναι

ο AC30 πανω σε μια κομμουνιστικη γκουμουτσα.. ;D...που ειναι η καμπινα Palmer..

 

Εξαλλου αλλη γλυκα εχει ο κομπο...  ;)

 

Στη θεση σου θα εψαχνα ΠΟΛΥ καλα αν οντως χρειαζομαι τα 2 δωδεκαρια και τα 30 βαττ του AC30 και μηπως ο AC15 ειναι καλυτερη και λογικοτερη λυση... ;)

Δεν νομιζω  να ειναι η ενταση το προβλημα γιατι σιγουρα θα γνωριζεις και την προσθηκη του master volume και του half power(pentode,triode).Τωρα απο θεμα κουβαληματος σιγουρα ειναι ζορικα τα πραγματα..ηχιτικα ομως δεν θα εχω καλυτερη αποδοση με τον 30αρη?Ειναι και αυτος που εχω δοκιμασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου