Προς το περιεχόμενο

Korg AX3000 ή Vox TonelabSE???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά και χαρά... Ενδιαφέρομαι αγοράσω ένα τέτοιο μεταφερόμενο μηχανάκι για τις συναυλίες και δεν ξέρω ποιά από τις δύο να διαλέξω. Βοηθείστε τον άρρωστο... 8) 8O

 

Thanks In Advance!

 

Διονύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την korg ax3000g. έχει πολλές δυνατότητες για διαφορους ήχους και για δημιουργία καινούργιων ήχων. Είναι πολύ ευέλικτη, η αποθήκευση και αλλαγή προγραμμάτων είναι εύκολη και γρήγορη, με λίγα λόγια ότι πρέπει για live. Τυχαίνει επίσης να την πουλάω! Αν ενδιαφέρεσαι στείλε πμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα από πλευράς λειτουργιών, ποικιλίας εφφέ, ρύθμισης εφφέ, τα δύο μηχανήματα korg ax3000 και vox tonelab se είναι σχεδόν πανομοιότυπα εκτός από το Expression Step Sequencer που έχει η korg ax3000, την προφανή διαφορά όγκου αφού η vox tonelab se είναι πολύ πιο ογκώδης και την διαφορά στην τιμή αφού η vox tonelab se είναι πιο ακριβή

 

οι δύο εταιρίες συνδέονται μεταξύ τους και σε αυτό πιθανόν οφείλονται οι ομοιότητες

 

από κει και πέρα μπαίνει το θέμα του ήχου αφού η vox tonelab se είναι λαμπάτη ότι κι αν σημαίνει αυτό ενώ η korg ax3000 προφανώς δεν είναι - μπορείς να κοιτάξεις και άλλα topic αφού έχει χιλιοσυζητηθεί το θέμα της vox tonelab se - άρα μένει το αν ικανοποιείσαι με την ax3000 ή όχι, αν υπάρχει καν τέτοιο θέμα στο μυαλό σου που πιθανόν να μην υπάρχει αφού είσαι ανάμεσα στις δύο

 

κατά τάλλα γνωρίζοντας πάρα πολύ καλά τις δυνατότητες και των τριών - sorry που βγαίνω off topic κιόλας - είμαι αναγκασμένος να σου πω ότι στα χρήματα της vox tonelab se είναι και η πεταλιέρα boss gt-8 η οποία έχει ομολογουμένως περισσότερες δυνατότητες ενώ θα βρεις άπειρα συγκριτικά boss vs vox στο forum οπότε θα χεις όλες τις απαντήσεις μεταξύ των δύο τελευταίων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά πείτε μου όμως κι άλλοι μην κάνω καμία βλακεία και πάρω κάτι που δε θα μου αρέσει στο τέλος. Κυρίως για live τη θέλω την πεταλιέρα. 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα από όλα πρέπει να μας μεις τι θέλεις να παίξεις, δηλαδή τι είδος μουσικής και τι ήχους λίγο πολύ χρησημοποιείς. Τι έφφε χρειάζεσαι. πως θα την χρησημοποιείς? Σε ενισχυτή ή καρφί κονσόλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα από όλα πρέπει να μας μεις τι θέλεις να παίξεις' date=' δηλαδή τι είδος μουσικής και τι ήχους λίγο πολύ χρησημοποιείς. Τι έφφε χρειάζεσαι. πως θα την χρησημοποιείς? Σε ενισχυτή ή καρφί κονσόλα?[/quote']

 

Το λοιπόν παίζω κυρίως 80'ς ροκ αλλά και 70'ς. π.χ. Dio, Whitesnake κτλ. επισης λίγο blues stevie ray kai ligo metal. Και πολύ Malmsteen.

 

το θέλω για καρφί κονσόλα και χρειάζομαι καλές βρώμες και καλά delay και καλό noise reduction. αυτά φίλοι

 

Διονύσης. :idea: -

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε πιστεύω πως πηγαίνεις για gt-8, διότι από τις τρεις είναι η πεταλιέρα που έχει καλά αυτά ακριβώς τα τρία που ζήτησες δλδ βρώμες, delay και nr, ενώ προτιμάται γενικώς γιαυτό το είδος μουσικής - χωρίς να σημαίνει πως οι άλλες δεν έχουν πχ καλό/καλύτερο delay

 

οι τρεις πεταλιέρες vox tonelab se, boss gt-8 και ax3000g είναι και οι τρεις πεταλιέρες, επίσης είναι κάποιου επιπέδου πεταλιέρες που σημαίνει ότι με όλες μπορείς να παίξεις πολλά πράγματα

επίσης έχουν όλες knobs για τις ρυθμίσεις που κάνει τη ζωή πιο εύκολη

 

μερικές διαφορές στα χαρτιά - βασικά κάποια άλλα cool features είναι

 

1) η gt-8 έχει ένα παραπάνω feature με αρκετούς πολύ καλούς συνδυασμούς δύο ενισχυτών ταυτόχρονα - καμιά σχέση με το απλό a/b της korg ax3000g και vox tonelab se

2) η korg ax3000g έχει το ess feature όπως είπαμε, το οποίο μπορεί να κάνει διάφορα - από arpeggiator μέχρι να αλλάζει randomly κάποιες παραμέτρους

3) η vox tonelab se είναι λαμπάτη και έχει άλλη χρειά ήχων, επίσης έχει δυο πετάλια

 

αλλά μην τρελαίνεσαι με αυτά, είναι μεν cool features αλλά δεν είναι και τπτ τρομερό τελικά, το θέμα είναι ο ήχος και γιαυτό μάλλον θα επέλεγα τη boss στη θέση σου

 

τέλος εάν αποφασίσεις, ίσως πρέπει να αρχίσεις να σκέφτεσαι και την αγορά από γερμανία εάν δεν γνωρίζεις ήδη σχετικά, για να καταλάβεις ότι δε σου πασσάρω και τη boss δλδ γιατί πολύ τη διαφήμισα μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου