Προς το περιεχόμενο

Αγορά μεταχειρισμένων στις Αγγελίες


koomis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω την αλήθεια μου ζήτησε να του γράψω σε ένα χαρτί ότι "πούλησα" το πετάλι στην τιμή που το έδωσα και ότι ήταν σε άριστη λειτουργική κατάσταση. Δεν υπήρχε δυνατότητα δοκιμής.

Την συναλλαγή την έκανε άλλος για μένα και φρίκαρε, επειδή δεν ήξερε τι παιζει. Αισθάνθηκε ο άνθρωπος ότι κάνει λαθρεμπόριο!!! Είπα μέσω τηλεφώνου στον αγοραστή να τσεκάρει το προφίλ αξιολογήσεων και τέτοια στο noiz, αλλά δεν ένιωθε...εκεί ήθελε το χαρτί.

Εννοείται το χαρτί ήταν χειρόγραφο σε ένα χαρτονάκι. Που και απατεώνας να ήμουν και να του πουλούσα σκάρο πράμα, τι ισχύ θα είχε νομικά δεν μπορώ να καταλάβω???

 

Τέλος πάντων. Γι αυτό νομίζω ότι δεν χρειάζεται χαρτιά και ιστορίες. Μίλησε λίγο στον άλλο, κάνε κάποιες βασικές ερωτήσεις και θα είσαι μια χαρά. Πόσες φορές (κυριολεκτικά δεκάδες) έχω βάλει χρήματα σε τράπεζες έχοντας μιλήσει μόνο από τηλέφωνο και πριν σταλεί το αντικείμενο που αγοράζω... Δεν μου έκανε κανένας κάτι!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μην μπερδεύεσαι ούτε να αγχώνεσαι.

 

Μια απλή απόδειξη ήταν , δεν είσαι λαθρέμπορος ούτε τυρέμπορος  ;D ;D ;D, αλλά αυτό να προσέξεις στο μέλλον:

ότι ήταν σε άριστη λειτουργική κατάσταση. Δεν υπήρχε δυνατότητα δοκιμής.

 

 

Εδώ υποτίθεται ότι έδωσες και γραπτή εγγύηση ότι είναι σε "άριστη κατάσταση" (που ναι σε πιστεύω ήταν) .

 

Πάντα ένα τέτοιο χαρτί (απόδειξη πληρωμής, παράδοση – παραλαβή, εγγύηση) καλό θα είναι να το συντάσσεις δύο φορές (να έχεις και εσύ ένα «χαρτί» με την υπογραφή του) και να προσθέσεις το κειμενάκι του style: « εξέτασε το προϊών (pedal πχ) ο αγοραστής, και το βρήκε της απολύτου αρέσκειας του και κατάλληλο για τη χρήση που το προορίζει » (αν δεν μπορεί να το δοκιμάσει, ενώ εσύ το πρόσφερες προς δοκιμή,  δεν φταις εσύ, στο φινάλε είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρει αυτός…βέβαια αν καίγεσαι να πουλήσεις για «κασέρι» οι όροι αλλάζουν) .

 

 

Στο ξανάλεω, μην αγχώνεσαι…απλά για το μέλλον όλα αυτά, εφόσον σου ξαναζητηθεί κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεσαι ούτε να αγχώνεσαι.

 

Πάντα ένα τέτοιο χαρτί (απόδειξη πληρωμής, παράδοση – παραλαβή, εγγύηση) καλό θα είναι να το συντάσσεις δύο φορές (να έχεις και εσύ ένα «χαρτί» με την υπογραφή του) και να προσθέσεις το κειμενάκι του style: « εξέτασε το προϊών (pedal πχ) ο αγοραστής, και το βρήκε της απολύτου αρέσκειας του και κατάλληλο για τη χρήση που το προορίζει » (αν δεν μπορεί να το δοκιμάσει, ενώ εσύ το πρόσφερες προς δοκιμή,  δεν φταις εσύ, στο φινάλε είναι ένα ρίσκο που πρέπει να πάρει αυτός…βέβαια αν καίγεσαι να πουλήσεις για «κασέρι» οι όροι αλλάζουν) .

 

 

 

Ok, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν ήταν καθόλου παράλογο αυτό που σου ζήτησε, ίσα ίσα. Προσωπικά το έχω σκεφτεί πολλές φορές και εγώ να ζητήσω κάτι τέτοιο αλλά που να καθήσεις να εξηγείς ότι είναι για προστασία και των 2..

 

Πλάκα πλάκα διάφορες ιστορίες που έχουν γραφτεί εδώ μέσα για προβλήματα στην αγοραπωλησία μεταχειρισμένων, όπως μία σχετικά πρόσφατα που γράφτηκε ότι επωλήθη ελαττωματικό μανίκι, ίσως και να είχαν αποφευχθεί με τέτοια (συμφωνητικό-) απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στις πωλήσεις/αγορές ακριβών οργάνων πιστεύω οτι ένα τέτοιο χαρτί θα είναι καλό να συντάσσεται απο τις δύο πλευρές και να έχει και το serial number του οργάνου γραμμένο για αποφυγή πιθανών προβλημάτων και παρεξηγήσεων.

 

Αν και να πω την αλήθεια όποτε πούλησα κιθάρα ντράπηκα να το ζητήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ξερω τετοια χαρτια δεν εχουν καμια ισχυ εκτος αν εχουν συνταχθει απο συμβολαιογραφο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το να πας για τέτοιο "χαρτί" σε συμβολαιογράφο, είναι σαν να πας για αποτρίχωση  "μπικίνι" με κερί στον δερματολόγο.

 

 

 

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι ξερω τετοια χαρτια δεν εχουν καμια ισχυ εκτος αν εχουν συνταχθει απο συμβολαιογραφο!

 

Κι όμως, έχουν και παραέχουν, εφόσον μιλάμε για κιθάρες (και παρόμοια τζουμπελέκια)  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μην μπερδευτούμε, ένα τέτοιο «χαρτί» (για κινητά μιλάμε) έχει αποδεικτική αξία και μόνον (τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο).

 

Αποδεικνύει όσα συμφωνήθηκαν μεταξύ των μερών.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου