Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες σε κιθάρα με τρέμολο


darkRich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι θα σε ρώταγα με τί ενισχυτή παίζεις και αν έχεις κάποιο ή κάποια πεταλάκια,και τι είναι αυτό που δεν σου αρέσει από τον ήχο σου.Επειδή από ότι κατάλαβα είσαι φρέσκος στο θέμα ηλεκτρική κιθάρα,θα βοηθήσει κι εμάς και εσένα στο να βρεθεί μια λύση που ικανοποιεί τα γούστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ..δεν παίζω σε ενισχυτή..έχω το guitar rig της NI και μέσω υπολογιστή ακούω από δύο στερεοφωνικά ηχεία..(κυριολεκτικά στερεοφωνικά..από μίνι stereo sony  ;D )

Στο στούντιο που πάω και παίζω από το laptop μέσω rig κατευθείαν στην κονσόλα και από κει σε σετ behringer..

Ο ενισχυτής είναι σε σχέδια αγοράς αλλά το budget  πολύ χαμηλό..

Αυτό που θέλω είναι πιο σκληρό ήχο..τώρα δεν ξέρω αν φταίει το rig ή οι μαγνήτες της κιθάρας,αλλά ο φίλος που παίζουμε μαζί με μια ibanez φθηνή μέσω zoom και  marshall amp έχει πιο γεμάτο και σκληρό ήχο..και σε κοφτά ριφς και σε ''τσιρίγματα''(δεν ξέρω πως λέγονται)....

Καινούριος δεν είμαι απλά δεν έχω πειραματιστεί καθόλου και δεν έχω εμπειρία από ενισχυτές και πεταλάκια...αυτά

Παρεμπίπτοντος αν παώ από laptop=>rig=>ενισχυτή ο ήχος είναι χάλια αλλά σε μίκτη είμαι πολύ καλύτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βαλεις μαγνητες περιμενοντας να δεις διαφορα μεσα σε modeling software ειναι λιγο ακυρο....δεν θα δεις διαφορα. δοκιμασε την κιθαρα του φιλου σου στο laptop σου και θα καταλλαβεις. αν σεταρεις καλα το guitar rig θα παρεις σχετικα καλο ηχο απο οποιοδηποτε μαγνητη......καλυτερα κρατα τα λεφτα σου για τον ενισχυτη....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σημαντικό είναι αν βάλεις την κιθάρα σου στον ίδιο ενισχυτή που παίζει ο φίλος σου και μετά βάλεις τη δικιά του και παίξεις αν διαπιστώνεις τις διαφορές που είπες.Αν ναι,τότε όντως οι μαγνήτες που έχεις δε σε ικανοποιούνε.Από την άλλη βλέποντας το σετάκι μαγνήτες και boost κύκλωμα,καταλαβαίνεις πως μαζί με την εργασία του ανθρώπου που θα κάνει την αλλαγή θα πας ίσως πάνω από κατοστάρικο.Υποθέτοντας λοιπόν πως 95% παίζεις με τον μαγνήτη της γέφυρας,θα έλεγα ξεκίνα σιγά με μια αλλαγή μόνο εκεί που σε ενδιαφέρει πραγματικά,και ίσως με ένα πασιβ γκαζάτο σε φτηνότερη τιμή,από τις πολλές αγγελίες που υπάρχουν και στο σάιτ.Ο μαγνήτης του φίλου σου βρίσκεται φαντάζομαι με κανα 20αρι ευρώ και το πολύ με ένα πενηντάρικο μπορείς να βρεις πολλούς από τους επώνυμους και γνωστούς μαγνήτες,που πιθανότατα θα έχεις και τη δυνατότητα να βρεις και βιντεάκια και ηχητικά κλιπάκια,αλλά και την άποψη ανθρώπων που τους χρησιμοποιούν χωρίς να πας εντελώς στα τυφλά.Πάντως εγώ πιστεύω με κανα duncan distortion,jb,dimarzio evolution,x2n,crunch lab,θα έχεις άνετα τα γκάζια που ζητάς.Πάντως συμφωνώ με τον προλαλλήσαντα,η αλυσίδα του ήχου σου και οι ρύθμισεις σου,είναι πολύ πιο σημαντικές από την αλλαγή του μαγνήτη σου σε αυτή τη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής είναι σε σχέδια αγοράς αλλά το budget  πολύ χαμηλό..

Αυτό που θέλω είναι πιο σκληρό ήχο..τώρα δεν ξέρω αν φταίει το rig ή οι μαγνήτες της κιθάρας,αλλά ο φίλος που παίζουμε μαζί με μια ibanez φθηνή μέσω zoom και  marshall amp έχει πιο γεμάτο και σκληρό ήχο..και σε κοφτά ριφς και σε ''τσιρίγματα''(δεν ξέρω πως λέγονται)....

 

edit, με προλαβε σε πολλά ο JHN όσο έγραφα:

 

Δεν πετάς χρήματα αναβαθμίζοντας την κιθάρα σου. Απλά πρέπει να βρεις και τον ήχο σου, που λέμε. Ο φίλος με την ibanez μπορεί να έχει διαφορετικά settings/gear κι έχει βρει τον ήχο του.

Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του rig, βάλε έξτρα input gain απ την κάρτα ήχου, δοκίμασε κι άλλους συνδυασμούς. Οι ρυθμίσεις για input level/gain και noise gate είναι Όλα τα λεφτά στο rig. Δοκίμασε και την κιθάρα σου στα zoom/marshall μια φορά για να δεις.

Αν βέβαια, βάλεις την ibanez του φίλου στο rig και παίξει σούπερ ή βάλεις τη δική σου στο zoom και δε σε καλύπτει, τότε πας για ρύθμιση της κιθάρας σου(έχεις ασχοληθεί με το ύψος μαγνητών κλπ?) και μετά σε μαγνήτες.

 

Ενισχυτή με χαμηλό bugdet που να κάνει ό,τι και το guitar rig από ήχους και κόλπα, δε βρίσκεις.Το rig χρησιμοποιείται μέχρι και σε παραγωγές album και υπάρχουν κι άλλα software (free VSTs, Acoustica ShredAmp, Poulin amps, Revalver, Amplitube κλπ).

  Αν βέβαια χρειαστείς στο μέλλον ενισχυτή καλό, κάνεις οικονομίες και το ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου