Προς το περιεχόμενο

μια ''ιατρικη ερωτηση" σε σχεση με κιθαρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

μπορει να ακουγομε λιγο off topic, αλλα νομιζα οτι ειναι ο καταληλοτερος χωρος για να το γραψω .Εχω βρει και αλλα σχετικα ποστ στο σαιτ σχετικα με το μουδιασμα χεριων απο κιθαρα κτλ. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν παιζω κιθαρα καθιστος και την ακουμπαω στο δεξι μου ποδι , το ποδι μου μουδιαζει αφου στηριζω τον κορμο μου σε αυτο(ετσι νομιζω τουλαχιστον). Εχει κανεις κανενα παρομοιο περιστατικο?

το εγραψα απλως γιατι ανησηχισα λιγο.

 

Ευχαριστω πολυ

tube tube tube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γιατρός. Αλλά ίσως κατά κάποιο τρόπο να διακόπτεις την κυκλοφορία. Δοκίμασε να παίζεις με τον κορμό ευθυτενή και όχι κυρτό πάνω στην κιθάρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γιατρός. Αλλά ίσως κατά κάποιο τρόπο να διακόπτεις την κυκλοφορία. Δοκίμασε να παίζεις με τον κορμό ευθυτενή και όχι κυρτό πάνω στην κιθάρα.

+1

Ίσια η πλάτη όσο παίζεις και μη ρίχνεις το βάρος σου εκεί και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι γιατρό αλλά δάσκαλο

Κάποιον να δει από κοντα πως πιάνεις το όργανο, τη στάση του σώματός σου, και να εντοπίσει τι λάθος κάνεις.

Σίγουρα κάπου βάζεις πιο πολύ δύναμη από όσο χρειάζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα και εγω το προβλημα αυτο..αλλα οπως ειπε και φιλος mediumswing το ξεπερασα μολις πηρα σωστη σταση στο σωμα μου καθως επαιζα..οποτε και εγω σου προτεινω να σε δει καποιος γνωστης και να σου πει που κανεις το λαθος.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΕ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠ'ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΙ ΟΛΑ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ. ΜΗ ΣΦΙΓΓΕΣΕ. Η ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ. ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΑΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΛΛΑ, ΔΕΙΞΤΟΥ ΛΙΓΟ ΠΩΣ ΒΑΡΑΝΕ ΤΗ ΛΑ ΝΑ ΣΙΑΞΕΙ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Little Rock'n'Roller, δεν καταλαβαίνω το πρόβλημά σου... αφού είσαι καθιστός, πώς γίνεται να στηρίζεις τον κορμό σου μόνο στο δεξί σου πόδι? Μήπως κάθεσαι σταυροπόδι? Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια "ιατρική" απάντηση - (πήρα το πτυχίο της Ιατρικής πριν ένα μήνα!!!  :) :) :) :) ;) )

 

Δεν είναι θέμα διακοπής της κυκλοφορίας, αλλά πίεσης του νεύρου.

 

Απ' ότι κατάλαβα από την περιγραφή σου, έτσι όπως στηρίζεσαι πάνω στο πόδι σου, το πίσω μέρος του μηρού σου πιέζεται πάνω στην καρέκλα, με αποτέλεσμα να πιέζεται και το νεύρο που περνάει από εκεί (ισχιακό λέγεται). Έτσι μουδιάζει το πόδι σου από την πίσω μεριά. Αν μουδιάζει από μπροστά, τότε μάλλον πιέζεις το μηριαίο νεύρο με την κιθάρα σου.

 

Αυτό μπορεί να αποβεί επικίνδυνο μόνο αν συμβαίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα (>5ώρες). Καλό θα είναι λοιπόν να μην στηρίζεσαι πάνω στο πόδι σου και να βρεις μια πιό "χαλαρή" στάση παιξίματος.

Θεέ μου, δως μου υπομονή...ΤΩΡΑΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου