Προς το περιεχόμενο

Υπογραφές για την διάσωση των Μουσικών Σχολείων


Kanimothrios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαν απόφοιτοι Πανεπιστημιακών & Τεχνολογικών σχολών Μουσικής δημιουργήσαμε αυτή την διαδικτυακή λίστα συλλογής υπογραφών,όχι πια για την εύρυθμη λειτουργία,αλλά για την επιβίωση των 42 Μουσικών Σχολείων της χώρας.

 

Πληροφορίες θα βρείτε εδώ:

http://www.gopetition.com/petitions/%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%AC.html

 

Όσοι θέλετε να υπογραψετε κλικάρετε στο "Sign the petition".

 

Ας γράψω και 2-3 λόγια από την σκοπιά του καθηγητή σε Μουσικό Σχολείο για να δώσω μια εικόνα της κατάστασης.

Φέτος κάθε Μουσικό Σχολείο έχει κατά μέσο όρο,300 κενές ώρες/βδομάδα,τόσο σε μουσικές ειδικότητες αλλά ακόμη και σε βασικές.

Το υπουργείο έχοντας εξαντλήσει τις ελάχιστες φετινές πιστώσεις αναπληρωτών σε άλλες ειδικότητες, είχε εξαγγείλει αρχές Δεκέμβρη την διάθεση 12.000 ωρών υπό την μορφή ωρομισθίας,όμως παρά τις δεσμεύσεις του,διέθεσε το Γενάρη μόλις 546 ώρες για όλα τα σχολεία.

 

Κανείς δε θα πάρει την πολιτική ευθύνη να κλείσει αυτά τα σχολεία.

Απλά μέσα από την απαξίωση και τα υπολειτουργία τους θα τα οδηγήσουν αναπόδραστα στο κλείσιμο.

Οι γονείς των παιδιών,με τις περικοπές στα μεταφορικά και την σίτιση,αλλά προπαντός με την έλλειψη καθηγητών,δε θα έχουν άλλη επιλογή παρά να γράψουν τα παιδιά σε άλλα σχολεία.

 

Χθες πραγματοποιήσαμε σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας,διαμαρτυρία για πολλοστή φορά.

Το κλείσιμο των Μουσικών Σχολείων θα είναι μια μαύρη σελίδα της πολιτισμικής ιστορίας της χώρας και εμείς θα κάνουμε ότι περνάει από το χέρι μας αυτή η σελίδα να μη γραφτεί ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν μαζευτουν 10.000.000 ;)

 

Πως ακριβως γινεται αυτο;

 

Ρωταω γιατι μου εχουν στειλει - και εχω υπογραψει - απειρα τετοια petitions (για σκυλια, γατια, παραλογους νομους, αδικιες, ανθρωπιστικα και αλλα εγκληματα, κτλ) και ποτε δεν καταλαβα πως αυτες οι χιλιαδες ή εκατομμυρια ψηφιακες υπογραφες εχουν τη δυναμη να πεισουν μια κυβερνηση να κανει κατι. Αλλα το εκανα μπας και...

 

Ειμαι σιγουρος πως αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις γραφουν στα παπακια τους τετοια petitions.

 

Παντως, αναφορικα με τα μουσικα σχολεια, ελπιζω να μην κλεισουν γιατι θελω να στειλω τον γιο μου. Βασικα θα επρεπε να γινουν περισσοτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα είστε καλά παιδιά.

 

Δεν ξέρω αν όλα αυτά έχουν τελικά αποτέλεσμα,απλά εμείς οφείλουμε να  προσπαθήσουμε με οποιοδήποτε μέσο.

Έχω την ατυχία τα τελευταία 3 χρόνια να μετέχω σε συναντήσεις τόσο με την καλλιτεχνική επιτροπή,τόσο και με το διοικητικό προσωπικό του υπουργείου και η καρφίλα πάει σύννεφο.

Κανείς δεν δίνει δεκάρα για τη δημόσια εκπαίδευση,πόσο μάλλον για τα Μουσικά Σχολεία.

 

Για τον εαυτό μου δε με νοιάζει,καθώς δεν είμαι μόνιμος,πάντα είχα το επισφαλές καθεστώς της αναπλήρωσης πάνω από το κεφάλι μου και όπως έχω ξαναγράψει,από Σεπτέμβρη φεύγω και εγώ έξω,όπως ήδη έχουν πράξει άλλοι συνάδελφοι.

 

Απλά να μην χαθούν τα παιδιά και γενικά όσα παιδιά πρόκειται να έρθουν στο μέλλον σε αυτά τα σχολεία.

Η φράση:"...οι καλοί δεν χάνονται..." στην Ελλάδα του 2013 δεν έχει καμία βάση.

Ήδη πολλά παιδιά που είχα πρόπερσι στην 3η Λυκείου  έχουν απομακρυνθεί πλέον από τη μουσική,είτε γιατί βγήκαν στο μεροκάματο,είτε γιατί  δεν έχουν πια χρόνο ή για 1000 άλλους λόγους.

Δεν ηταν σκοπός μας να γίνουν όλα τα παιδιά σολίστες ή καθηγητές,απλά να μην βγάλουν τελείως τη μουσική από τη ζωή τους.

Έχουμε πολύ καλά παιδιά με πολύ ταλέντο και είναι κρίμα.

Ελπίζω να καταφέρουμε κάτι με όλα αυτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως γινεται αυτο;

 

Εννοεί "αν το υπέγραφε το σύνολο του ελληνικού πληθυσμού".

 

Ειμαι σιγουρος πως αυτοι που παιρνουν τις αποφασεις γραφουν στα παπακια τους τετοια petitions.

 

Αυτό δεν ισχύει. Οποιοδήποτε αξιόλογο δημοσκοπικό εύρημα, απασχολεί και προβληματιζει. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν ξέρω πόσοι θα έπρεπε να προσυπογράψουν, όπως επίσης δεν ξέρω και κατά πόσον η μέθοδος συλλογής υπογραφών είναι αδιάβλητη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου