Προς το περιεχόμενο

diy πάμφθηνη αλλά ποιοτική χειροποίητη κιθάρα


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φίλε just me δεν σκέφτομαι για κιτ ή παρτακαστερόνι αλλιώς μια χαρά, άλλωστε έχω αυτόν το καιρό πιο πολλές κιθάρες από ότι χρειάζομαι .Απλά είναι κάτι που χροοοοοόνια σκέφτομαι και κάθε τόσο μου ξανάρχεται στο μυαλό (η κατασκευή ηλεκτρικής)  .ωραία κάτι τέτοιο μάλλον ήθελα να ακούσω και μου δημιουργήθηκε ένα ερώτημα που το είχα και όταν έφτιαχνε ένα παιδί μια καμπίνα για τον ενισχυτή του και του είπε κάποιος ότι πλήρωσε πολύ ακριβά την ξυλεία .Τι τιμές θα πρέπει να περιμένει κάποιος για τα διάφορα είδη ξύλου; καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο ερώτημα λόγω διαστάσεων ποιότητας κτλ. αλλά για να έχουμε μια γενική ιδέα . Πέρα από αυτό γενικά το thread το ξεκίνησα σκεπτόμενος τα ξύλα και την εργασία πάνω σε αυτά και όχι τόσο για το hardware ηλεκτρονικά  κτλ.

 

Εγω θα σου ελεγα παντως αφου θες τελειως diy κατασταση...πριν ακομα διανοηθεις να...ακουμπησεις εστω και...σεγα ;D σχεδιασε την κιθαρα σου σε 1προς 1 διασταση με καθε δυνατη λεπτομερεια(με μολυβι η καποιο προγραμμα υπολογιστη).Αυτο και μονο ειναι ικανο να σου δειξει ποσα πραγματα πρεπει να εχεις με ακριβεια χιλιοστου πριν καν αποφασισεις να φτιαξεις κατι ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σχεδιασε την κιθαρα σου σε 1προς 1 διασταση με καθε δυνατη λεπτομερεια(με μολυβι η καποιο προγραμμα υπολογιστη)

Σιγά μην το κάνει...υπάρχουν έτοιμα -ακριβέστατα- templates. Πρόσφατα ο Audiokostas ανέβασε ένα link...αλλά δεν θυμάμαι που.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος είναι ο "χειρωνακτικός τρόπος " να κάνεις επίπεδες τις διάφορες επιφάνειες ή μάλλον ποιος είναι ο καλύτερος και ευχαριστώ όσους απάντησαν ως τώρα δεν θέλω να το κουράσω άλλο το θέμα χωρίς να έχω πιάσει το πριόνι!  ;D ;D

Ο χειρωνακτικος τροπος ειναι με την χειροκινητη πλανη ή κοινως ροκανι. Αν κανεις practice σε σκραπ και την ρυθμισεις/ακονισεις σωστα, κανει μια χαρα δουλεια.

Αλλoς τροπος ειναι να κανεις μια τετοιου τυπου κατασκευη

4162135140_7153a2e983.jpg

Σταθεροποιοντας το ξυλο απο κατω αφαιρεις υλικο με πολλαπλα περασματα. Οσο πιο σταθερη κατασκευη τοσο καλυτερο το αποτελεσμα. Για μικροτερες επιφανειες και δυσκολα σημεια μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν τακο με γυαλοχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χειρωνακτικος τροπος ειναι με την χειροκινητη πλανη ή κοινως ροκανι. Αν κανεις practice σε σκραπ και την ρυθμισεις/ακονισεις σωστα, κανει μια χαρα δουλεια.

Αλλoς τροπος ειναι να κανεις μια τετοιου τυπου κατασκευη

 

Σταθεροποιοντας το ξυλο απο κατω αφαιρεις υλικο με πολλαπλα περασματα. Οσο πιο σταθερη κατασκευη τοσο καλυτερο το αποτελεσμα. Για μικροτερες επιφανειες και δυσκολα σημεια μπορεις να χρησιμοποιησεις εναν τακο με γυαλοχαρτο.

 

 

Υπαρχει και αυτος ο τροπος του...φτωχου ;D.Εχεις μια κιθαρα η κιθαρα ενος φιλου και θες να την κοπιαρεις,φτιαχνεις μια τετοια κατασκευουλα που και φθηνη ειναι  και σε γλυτωνει απο πολυ αγγαροδουλειά κατευθυνοντας το router με...ακριβεια 8).Σαν το...cnc του φτωχου ενα πραγμα ;D...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, τρομερο!!! Με βαζεις σε πειρασμο  ;D

Αυτο θελω και εγω...να σε βαλω να το φτιαξεις και μετα...να φτιαξεις ενα και για μενα.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θελω και εγω...να σε βαλω να το φτιαξεις και μετα...να φτιαξεις ενα και για μενα.... ;D

HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAH ;D ;D ;D ;D ;D όντως φοβερό!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου