Προς το περιεχόμενο

diy πάμφθηνη αλλά ποιοτική χειροποίητη κιθάρα


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο ευκολο ξυλο για να βρεις στις ξυλαποθηκες ειναι το pine (πευκο) και ειναι και φτηνο και σαν ξυλο αλλα και δεν πληρωνεις μεταφορες αν το παρεις εσυ ο ιδιος.Οι modern player σειρα της fender ειναι απο πευκο.

Επισης αν βαλεις αντιστοιχης αξιας hardware με την PRS που παρεθεσες σε κοβω να το μετανιωνεις απο τωρα μιας και ειναι απο τις ακριβοτερες κιθαρες της αγορας.Για καπακι δεν χρειαζεται κατι εφοσον την φτιαξεις εξ'ολοκληρου με pine (εχει ωραια νερα).Αν βαλεις συμβατικα ηλεκτρικα και hardware (βλεπε wilkinson) δεν νομιζω να ξεπερασεις το 200αρι (μαζι με χρωματα,βερνικια κ.τ.λ.).Απο κει και περα ειναι ΚΑΙ το μπρατσο.Πραγμα διολου ευκολο (αμα δεν εχεις τα σωστα εργαλεια) για να το φτιαξεις

 

Επιφυλασομαι για του λογου το αληθες περι τιμης σε λιγο καιρο που θα παρουσιασω κατι δικο μου.

 

αλλα απ'οτι σου γραφω πιο πανω κρατα και αυτο

Αν και το "DIY κιθαρα" και "παμφθηνη" δεν πανε με τιποτε μαζι

 

Επειδη με 200 ευρω θα φτιαξεις "παμφθηνο" οργανο να σε ενημερωσω οτι με κοντα 90 ευρω παιρνεις stratocaster bullet  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και το "DIY κιθαρα" και "παμφθηνη" δεν πανε με τιποτε μαζι

"DIY κιθαρα" και "παμφθηνη" πάνε μαζί....π.χ

http://www.zacharyguitars.com/070209pics.htm

 

DIY κιθαρα" και "παμφθηνη ΚΑΙ ποιοτική δεν πάνε μαζί...αν και για τις Telecaster, δεν ορκίζομαι ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομιζω οτι για να φτιαξεις κατι ποιοτικό(αλλα ακομα και μαπα που απλα να παίζει ;D) οπως λες αυτα που χρειαζεσαι ειναι γνωσεις-διαβασμα και κοντρα διαβασμα- και τα καταλληλα εργαλεία.Εμενα μου λειπουν και τα δυο και δεν το επιχειρω.Κοιτα πχ ομως τον τυπακο παραπανω τα εφτιαξε σχεδον ολα diy.Ξυλα απο συρταρια και καποιο παλιο μπασο,γεφυρα απο χερουλι συρταριου κουζινας :o και παει λεγοντας.Αλλα ο τυπακος ξερει τι κανει πολυ καλα.

 

Γνωμη μου ειναι οτι θα ξοδεψεις αρκετα χρηματα και πολλες εργατοωρες(χωρις να υπολογισω τα εργαλεια) πριν φτιαξεις κατι..ποιοτικο.Αν το κανεις για τιμη οι κιθαρες του εμποριου δεν χτυπιουνται(βλεπε bullet πχ που ειπωθηκε παραπανω).Αν το κανεις για ποιοτητα τοτε το παμφθηνή θα παει χαλαρα περιπατο.Αν το κανεις για τη χαρα της δημιουργιας τοτε ειναι σιγουρο οτι θα κολλησεις ,θα γουσταρεις και θα καταξοδευτεις 8)....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρομαχτική η εικόνα με τους λαιμούς στοιβαγμένους  ...άλλος ένας λόγος να την φτιάξεις μόνος σου...

 

 

για δες τις τιμες των ξυλων και θα σου περασει!  ;D ;D ;D

 

25$ και σκεφτειτε οτι δεν ειναι η κανονικη του τιμη απλα επεσε λογω ενος μικρου γρατζουνισματος για παραδειγμα...

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε just me δεν σκέφτομαι για κιτ ή παρτακαστερόνι αλλιώς μια χαρά, άλλωστε έχω αυτόν το καιρό πιο πολλές κιθάρες από ότι χρειάζομαι .Απλά είναι κάτι που χροοοοοόνια σκέφτομαι και κάθε τόσο μου ξανάρχεται στο μυαλό (η κατασκευή ηλεκτρικής)  .

Το πιο ευκολο ξυλο για να βρεις στις ξυλαποθηκες ειναι το pine (πευκο) και ειναι και φτηνο

ωραία κάτι τέτοιο μάλλον ήθελα να ακούσω και μου δημιουργήθηκε ένα ερώτημα που το είχα και όταν έφτιαχνε ένα παιδί μια καμπίνα για τον ενισχυτή του και του είπε κάποιος ότι πλήρωσε πολύ ακριβά την ξυλεία .Τι τιμές θα πρέπει να περιμένει κάποιος για τα διάφορα είδη ξύλου; καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο ερώτημα λόγω διαστάσεων ποιότητας κτλ. αλλά για να έχουμε μια γενική ιδέα . Πέρα από αυτό γενικά το thread το ξεκίνησα σκεπτόμενος τα ξύλα και την εργασία πάνω σε αυτά και όχι τόσο για το hardware ηλεκτρονικά  κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τιμές θα πρέπει να περιμένει κάποιος για τα διάφορα είδη ξύλου; καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο ερώτημα λόγω διαστάσεων ποιότητας κτλ.

Εύκολη ερώτηση

http://www.madinter.com/b2c/index.php?page=pp_producto.php&md=0&ref=MEBFEE

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"DIY κιθαρα" και "παμφθηνη" πάνε μαζί....π.χ

http://www.zacharyguitars.com/070209pics.htm

 

DIY κιθαρα" και "παμφθηνη ΚΑΙ ποιοτική δεν πάνε μαζί...αν και για τις Telecaster, δεν ορκίζομαι ;D ;D

Ετσι ακριβως ηθελα να το θεσω, αλλα το θεωρησα αυτονοητο μιας και ο φιλος το αναφερει στον τιτλο του post!

Οπως ειπε και ο messalion πιο πανω, επιλεγοντας συμβατικο hardware πεφτει το κοστος αρκετα, αλλα οτιδηποτε απαραιτητο για την κατασκευη της μονο φθηνο δεν ειναι! Ταστοπριονα, λιμες για nut, templates, μικροεργαλεια (δεν αναφερω καν τα βαρια εργαλεια), ανεβαζουν το κοστος κατακορυφα. Με λιγα λογια, αν θελει καποιος φθηνη και ποιοτικη κιθαρα υπαρχουν αξιοπρεπεστατες στο εμποριο ή συναρμολογει partscaster. Αν θελει να την κατασκευασει για τη χαρα της δημιουργιας, θα κανει το καλυτερο δωρο στον εαυτο του, αλλα προσωπικα πιστευω οτι "παμφθηνη" τουλαχιστον δεν θα ειναι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός αν έχεις φίλο ξυλουργό ;D ;D

άλλο ένα ερώτημα έκτος από τις τιμές των ξύλων(δεν ξέρω ισπανικά και μάλλον ούτε η γκούγλε) .ποιος είναι ο "χειρωνακτικός τρόπος " να κάνεις επίπεδες τις διάφορες επιφάνειες ή μάλλον ποιος είναι ο καλύτερος και ευχαριστώ όσους απάντησαν ως τώρα δεν θέλω να το κουράσω άλλο το θέμα χωρίς να έχω πιάσει το πριόνι!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου