Προς το περιεχόμενο

Low cut. Τι είναι ακριβώς;


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή γνωρίζω ελάχιστα περί ηχογράφησης και επειδή έχω αρχίσει να ασχολούμαι εδώ και λίγο καιρό με κάτι προγραμματάκια, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου εξηγήσει τι είναι το low cut τι εξυπηρετεί (δηλ. σε τι είναι χρήσιμο) και πως γίνεται;

 

Η κονσόλα του διαγωνισμού, ας πούμε, λέει ότι έχει low cut.

 

Έχω μια υποψία για το τι εξυπηρετεί αλλά θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος που ξέρει περισσότερα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Low Cut είναι ένα φίλτρο το οποίο "κόβει" τις συχνότητες κάτω απο τα 80 Hz συνήθως. Είναι χρήσιμο στην αποφυγή "βαβούρας" στις ηχογραφήσεις ή τα live. Προσωπικά το χρησιμοποιώ σε γυναικείες φωνές η πιατίνια κτλ. Υπάρχει και η άποψη ότι το χρησιμοποιούμε πάντα εκτός από μπότα και μπάσο.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ξέρω ειναι για να κόβονται τα διάφορα μπουκώματα στα μικρόφωνα

μιας και μιλάμε για χαμηλές συχνότητες

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την πιθανότατα ηλίθια ερώτηση, αλλά το low cut έχει καμία διαφορά από το high pass? Απλά επειδή έχω δει να χρησιμοποιούνται και οι δύο όροι και σκεφτόμουν μήπως αναφερόμαστε σε πράγματα που έχουν κάποια τεχνική διαφορά στο πώς δουλεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το low cut έχει καμία διαφορά από το high pass?
Έχω την εντύπωση οτι άν μιλάμε για την ίδια συχνοτητα εφαρμογής του φίλτρου, αν πχ πούμε "low cut φίλτρο στο 1khz" ή "high pass φίλτρο στο 1khz" ενοούμε το ίδιο πράγμα. Οι συχνότητες χαμηλότερα απο το 1khz κόβονται, ενώ οι συχνότητες πάνω απο το 1khz περνάνε ελεύθερα.

 

Μάλλον το ποιά έκφραση χρησιμοποιείς, low ή high, αναφέρεται σε ποιά περιοχή συχνοτήτων βρίσκεται το φίλτρο, δηλ. αν μιλάς γιά χαμηλές συχνότητες λές "low cut φίτρο στα 440hz" και αντίστοιχα "high pass φίλτρο στα 8Khz", νομίζω . . .

 

 

Φιλικά, Γιώργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι είναι το ίδιο πράγμα. Αν το δεις και σε μετάφραση το low cut κόβει τις χαμηλές, ενώ το high pass αφήνει τις ψηλές να περάσουν, άρα κόβει τις χαμηλές.

 

Σύνηθως αναφέρουν και τη συχνότητα στην οποία δρουν. Αν δεν αναφέρεται πουθενά το πιο σύνηθες είναι τα 80 Hz.

εμμμ.... Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το low cut και το high cut είναι φίλτρα για τα οποία γενικά ισχύουν τα εξής:

 

1) Δρουν στα άκρα του φάσματος και "κόβουν" από μία συχνότητα και κάτω (και πάνω για το hi cut).

2) Κόβει ΜΕΤΑ τη συχνότητα που προσδιορίζουμε και με σταθερή μείωση (όσο "προχωράμε" στο συχνοτικό φάσμα τόσο μεγαλύτερο είναι το reduction), αφήνοντας την συγκεκριμένη συχνότητα ΑΠΕΙΡΑΧΤΗ.

3) Το "πόσο" θα κόβει ορίζεται από την τάξη του καθώς δεν έχει gain. Συνηθισμένες τάξεις φίλτρων:

 

Τάξη Α: 6dB/οκτάβα

Τάξη Β: 12dB/οκτάβα

Τάξη Γ: 18dB/οκτάβα

Τάξη Δ: 24dB/οκτάβα

 

Έτσι άν πχ. βάλουμε ένα φίλτρο low cut 4ης τάξης στους 120 κύκλους θα έχουμε το εξής αποτέλεσμα:

 

120 Hz : 0 dB

60 Hz : -24 dB

30 Hz : -48 dB

15 Hz : -72 dB

 

Για κάθε οκτάβα ΚΑΤΩ από την δοσμένη συχνότητα θα "κόβει" και απο 24 dB.

 

Υπάρχει και ένα τύπος φίλτρου που λέγεται resonant. Αυτό έχει gain και "δίνει" boost στη συχνότητα που ορίζουμε και από εκεί και πέρα κόβει.

Τέτοιου είδους cut filters βάζουμε και παραβάζουμε στην μπότα γιατί παίρνουμε το punch και την "μπασσίλα" που θέλουμε, κόβοντας παράλληλα και τον ανεπιθύμητο θόρυβο στις πολύ χαμηλές συχνότητες, που ούτως η άλλως τρώνε πολύ ενέργεια και δεν έχουνε transients (ατάκα). Εννοείται δηλαδή ότι προτιμούμε να βάλουμε lo cut στην μπότα στους 70 κύκλους με resonance από το να χρησιμοποιήσουμε οποιοδήποτε είδος συμβατικού eq.

 

 

Και σύμφωνα με τους ¶γγλους που, παρ' ότι μάστορες του ήχου, γουστάρουν να τα κάνουν όλα ανάποδα:

 

High pass = Low cut

Low pass = High cut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία εξήγηση έδωσε ο φίλος, ytsestef_2112.

 

Και βέβαια μιλάει για ενεργά φίλτρα , και βέβαια πρέπει να ξέρουμε τι είχε στο μυαλό του, αυτός που το έφτιαξε, για να μπορούμε να εξηγήσουμε πόσο κόβει και σε ποιες συχνότητες .

 

Εγώ, είμαι γνώστης στα παθητικά φίλτρα, και έχω κατασκευάσει κάμποσα στα νιάτα μου, αλλά εκεί τα πράγματα είναι πιο εύκολα , και πιο προβλέψιμα.

 

Και πάλι μπράβο σου, ytsestef_2112, μπορεί να είναι λίγο δύσκολη στην κατανόηση η απάντηση σου, για τους πολλούς , αλλά τουλάχιστον είναι ακριβής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μου

 

Βασικα μια επισημανση θελω να κανω πανω στην αναληση του ytsestef_2112.

 

Η συχνοτητα του φιλτρου ή συχνοτητα αποκοπης οπως ονομαζεται ειναι ηδη μειωμενη αυτη κατα 3db.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/High_pass_filter

http://en.wikipedia.org/wiki/Cutoff_frequency

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι οτι δεν είναι και τόσο αξιόπηστες οι τιμές που δίνουν οι εταιρίες.... για το dB/octave ο λόγος...

 

 

Συνήθως είναι τιμές που έχουν έρθει από προσέγγιση και όχι από απευθείας μέτρηση....

 

Το ίδιο και με λίγη, έως μέτρια, έμφαση ισχύει και για το phase response του φίλτρου.....

 

 

Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου