Προς το περιεχόμενο

Το pc γίνεται εφεδιέρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπορώ να πάρω από pc τα εφέ του  AmpliTube με κάποιο μονοφωνικό καλώδιο και να το βάλω στη λούπα του ενισχυτή να κάνει την εφεδιέρα? Η κάρτα ήχου δεν έχει mono out τζακ, έχει μόνο stereo out τζακ για ακουστικά. πύρα ήχο για πείραμα από εκεί και το έβαλα στο in του ενισχυτή, μούφα.

Παίζει κάρτα με mono out για το in του ενισχιτη?  Πως γίνεται αυτό αν γίνεται?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορώ να πάρω από pc τα εφέ του  AmpliTube με κάποιο μονοφωνικό καλώδιο και να το βάλω στη λούπα του ενισχυτή να κάνει την εφεδιέρα? Η κάρτα ήχου δεν έχει mono out τζακ, έχει μόνο stereo out τζακ για ακουστικά. πύρα ήχο για πείραμα από εκεί και το έβαλα στο in του ενισχυτή, μούφα.

Παίζει κάρτα με mono out για το in του ενισχιτη?  Πως γίνεται αυτό αν γίνεται?

 

 

Μπορείς να κάνεις κάτι πιο απλό: Να φτιάξεις ένα καλώδιο το οποίο στη μία άκρη θα έχει στερεοφωνικό καρφί (αν χρειαστεί το φτιάχνεις mini jack, ανάλογα από το τι έξοδο ακουστικών έχει η κάρτα ήχου σου, μεγάλο καρφί ή μικρό) και στην άλλο μεγάλο μονοφωνικό καρφί. Στην "μονοφωνική" άκρη του, ουσιαστικά τα δύο σήματα του στερεοφωνικού σήματος θα ενώνονται.

Γίνεται γιατί έχω φτιάξει τέτοιο καλώδιο. Μπορείς να ζητήσεις να σου το φτιάξουν σε ένα κατάστημα με αξεσουάρ ήχου, καλώδια, ακουστικά κλπ.

 

Και φυσικά θα το συνδέσεις όπως είπες, στις συνδέσεις effects loop του ενισχυτή, γιατί μόνο έτσι μπορείς να μεταφέρεις στον ενισχυτή σου σήμα επιπέδου line που βγάζει η κάρτα ήχου. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά άλλη λύση χωρείς πατέντα παίζει? Υπάρχουν κάρτες με την έξοδο που χρειάζομαι ?

 

Οποιαδήποτε κάρτα με παραπάνω από δύο εξόδους, λογικά θα προσφέρει και κάποιες μονοφωνικές.

Μήπως η κάρτα σου έχει έξοδο Line out, η οποία είναι σε μορφή L/mono - R? Δηλαδή μήπως έχει ήδη τη δυνατότητα να βγάλει μονοφωνικό ήχο αν συνδέσεις μόνο την έξοδο L (left)?

Δεν μας λες και ποια κάρτα ήχου έχεις, ώστε να σε διευκολύνουμε πιο άμεσα;

 

Edit:

Η άλλη λύση είναι να ρυθμίσεις το ίδιο το AmpliTube να βγάζει μονοφωνικό ήχο, έτσι ώστε είτε συνδέσεις τα ακουστικά είτε κάποιο μονοφωνικό καλώδιο, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο: μονοφωνικός ήχος για να τον εισάγεις στον ενισχυτή σου.

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν και κατά πόσο γίνεται αυτό στο AmpliTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Creative Audigy2  και η μόνη τζακ έξοδος που έχει είναι στέρεο για ακουστικά στο εξωτερικό πινελάκι. Τα ηχείακια του πισι ακούγονται καλύτερα από τον ενισχυτή όταν παίρνω από τα ακουστικά μουφα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια Creative Audigy2  και η μόνη τζακ έξοδος που έχει είναι στέρεο για ακουστικά στο εξωτερικό πινελάκι. Τα ηχείακια του πισι ακούγονται καλύτερα από τον ενισχυτή όταν παίρνω από τα ακουστικά μουφα!

 

Δεν ξέρω, δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά εκτός από τη λύση που σου προτείνω στην πρώτη μου απάντηση, δηλαδή τη χρήση του ειδικού καλωδίου.

Αν έχει κάποιος άλλος να προτείνει κάτι, καλό θα ήταν να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω αυτη η καρτα εχει rca outputs στο panel της.

Με ενα Y-cable μπορεις να βγαλεις αυτη τη στερεο εξοδο σε καρφι στον ενισχυτη (δεν λεω κατι διαφορετικο μεχρι στιγμης απο τον cyclops).

Με λιγα λογια , η καρτα σου εχει μονοφωνικη εξοδο αν εχει RCA outputs, δηλαδη μπορεις να συνδεσεις ενα καλωδιο μόνο στο left RCA και απο εκει να το βγαλεις σε κανονικο jack για ενισχυτη.

 

Νομιζω ομως οτι ο λογος που δεν σου ακουγεται καλα στον ενισχυτη, αλλα στα ηχεια ειναι αλλος. Φτιαχνεις εναν ηχο που θα λειτουργει σε ηχεια και μετα θες να τον πας σε ενισχυτη, οπου παιρνει αλλο χρωματισμο. Το προβλημα δεν ειναι το στερεο του πραγματος, αλλα οτι πρεπει να ξαναφτιαξεις του ηχους στο amplitube με βαση τον ηχο του ενισχυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου