Προς το περιεχόμενο

Low cut. Τι είναι ακριβώς;


sonap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παραθετω αυτα τα αρχεια gif οπου το πρωτο ειναι για να δειτε τι φιλτρο χρησιμοποιησα και το δευτερο να δειτε τη συχνοτητα οτι ειναι ηδη μειωμενη.

 

Το γραφικό είναι μόνο για χάριν διευκόλυνσης. Αν και το eqium που έβαλα εγώ δείχνει ΚΑΙ στην γραφική παράσταση ότι κόβει ΚΑΤΩ από τη συχνότητα.

Δοκίμασε να βάλεις το high pass του cubase. Θα δεις ότι δείχνει πως ξεκινάει να κόβει 1 οκτάβα πάνω από τη συχνότητα. Φυσικά κάτι τέτοιο δεν ισχύει στην πράξη.

 

Ένα analyzer θα βοηθούσε περισσότερο την κατάσταση από την γραφική παράσταση του εκάστοτε plug-in.

 

Αφού έχουμε να κάνουμε με ήχο ακούμε με τα αυτιά, όχι με τα μάτια! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε μου ytsestef_2112

 

Εχω μαθει οτι τα αναλογικα φιλτρα λειτουργουν με αυτη τη λειτουργεια δλδ η συχνοτητα που γραφει στη κονσολα ειναι -3dB.

 

Σας εχω δωσει μεσα απο εγκυκλοπαιδια αρθρο που το επιβεβαιωνει.

 

Σας εχω πει οτι 4 καθηγητες εκ των οποιων υπαρχουν και αναγνωρισμενοι ηχοληπτες το διδασκουν ετσι και εχω και σημειωσεις τους.

 

Σας εχω δωσει και τις φωτο.

Θα σας δωσω και αυτο το spectrum αφου ειπαμε για αναλυση

(προκειτε για ενα ημιτονο στα 1000Hz πριν και μετα το EQ)

 

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewPicture&friendID=137776267

 

Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε αντιθετη αποψη περι αυτου απλα σας παρακαλω δωστε μου κατι/καπου να το ψαξω οχι απλα λογια. :) :roll:

 

Εχεις πολυ δικαιο για το οτι τη μουσικη την ακουμε αλλα οταν προκειται για θεμα που δυσκολα μπορει να ανιχνευθει με το αυτι υπαρχουν και τα βοηθηματα.

 

Ομως γνωριζοντας τι κανει το καθε τι και ξερωντας να το εφαρμοζουμε δεν ειναι καθολου κακο να χρησιμοποιουμε τον υπολογιστη για διευκολυνση.

Απλα πιστευω οτι καταρχην πρεπει πρωτα να εξοικιωθουμε αρκετα μαζι για να πουμε οτι θα το κανουμε στον υπολογιστη.

 

Απλο παραδειγμα ειναι οτι αντι να κανεις με το χερι 12000 δια 486 θα το κανεις με την υπολογιστικη αλλα πρεπει να ξερεις να το κανεις και χωρις αυτην. :)

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτά.

 

δεν είναι λόγια, έκανα το πείραμα και κατέγραψα αυτά που μου είπαν τα βοηθήματα που αναφέρεις.

 

αυτό με τις σχολές πάντως ας σταματήσει.

και εγώ από σχολή είμαι και μου είπαν οτι μένει απείραχτη η συχνότητα αποκοπής. (και έχω και εγώ σημειώσεις :lol:)

 

οπότε μια από τις 2 σχολές διδάσκει μ@#$@#%ς? :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου ytsestef_2112

 

Εχω μαθει οτι τα αναλογικα φιλτρα λειτουργουν με αυτη τη λειτουργεια δλδ η συχνοτητα που γραφει στη κονσολα ειναι -3dB.

 

Σας εχω δωσει μεσα απο εγκυκλοπαιδια αρθρο που το επιβεβαιωνει.

 

Σας εχω πει οτι 4 καθηγητες εκ των οποιων υπαρχουν και αναγνωρισμενοι ηχοληπτες το διδασκουν ετσι και εχω και σημειωσεις τους.

 

Σας εχω δωσει και τις φωτο.

Θα σας δωσω και αυτο το spectrum αφου ειπαμε για αναλυση

(προκειτε για ενα ημιτονο στα 1000Hz πριν και μετα το EQ)

 

http://viewmorepics.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewPicture&friendID=137776267

 

Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε αντιθετη αποψη περι αυτου απλα σας παρακαλω δωστε μου κατι/καπου να το ψαξω οχι απλα λογια. :) :roll:

 

Εχεις πολυ δικαιο για το οτι τη μουσικη την ακουμε αλλα οταν προκειται για θεμα που δυσκολα μπορει να ανιχνευθει με το αυτι υπαρχουν και τα βοηθηματα.

 

Ομως γνωριζοντας τι κανει το καθε τι και ξερωντας να το εφαρμοζουμε δεν ειναι καθολου κακο να χρησιμοποιουμε τον υπολογιστη για διευκολυνση.

Απλα πιστευω οτι καταρχην πρεπει πρωτα να εξοικιωθουμε αρκετα μαζι για να πουμε οτι θα το κανουμε στον υπολογιστη.

 

Απλο παραδειγμα ειναι οτι αντι να κανεις με το χερι 12000 δια 486 θα το κανεις με την υπολογιστικη αλλα πρεπει να ξερεις να το κανεις και χωρις αυτην. :)

 

1ον.

 

Το οτι είναι ηχολήπτες... ακόμα και αναγνωρισμένοι...

 

δεν σημαίνει τίποτα.

 

Και όντως άσε αυτό με τη σχολή... γιατί δεν ξέρεις που είναι ο άλλος που γράφει πριν απο σένα....

 

 

 

Όσο για το -3 .....

 

 

Σας τα έιπα...

 

και σας τα ξαναλέω.....

 

 

 

-3dB δεν έχει σχέση με την συχνότητα αποκοπής.....

 

 

Όπως επίσης και οτι υπάρχουν πολλοί τύποι φίλτρων... αυτό προφανώς δεν στο είπαν οι καθηγητές σου.......

 

 

 

 

Κάποιοι από αυτους... τονίζουν ελαφρώς την συχνότητα αποκοπής...

 

αλλά αρχίζουν την αποκοπή λίγο πιο πριν..... αλλά έχουν άλλες καπμύες και άλλα άλλες......

 

 

Το θέμα των φίλτρων είναι τεράστιο σε σχέση με την ηχοληψία.....

 

 

 

Μην λες "εμένα μου είπαν οι καθηγητές μου οτι έτσι είναι και είναι και αναγωρισμένοι ηχολήπτες"......

 

 

γιατί....

 

1ον...

 

αν κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά... το ρίχνεις απάνω τους....

 

και 2ον...

 

κάνε ένα πείραμα να βρείς την αποκρίση του φίλτρου....

 

και μετά πες και σε μας τι είδες..........

 

 

 

Ο χρήστης ytself κάτι έκανε....

 

αλλά λόγω οτι δεν γωρίζω τα συγκεκριμένα "μηχανήματα"-λογισμικά που χρησιμοποίησε.... και δεν ξέρω αν είναι και πιστοποιημένα.....

 

δεν μπορώ να κάνω reference το "πειραματάκι" του.

 

 

Πάρε ένα αναλογικό φίλτρο και κάντο....

 

 

Μετά πες και σε μας.......

 

 

Παρεπιτπόντως.....

 

 

¶λλο φίλτρο... και άλλο ισοσταθμιστής...........

 

 

 

 

Υ.Γ.

 

Αλήθεια....

 

 

θα μπορούσες να μου πεις τι ακριβώς έκανες με το ημίτονο στο 1Κ....;

 

Πως δούλεψες με το φίλτρο....; Ή μάλλον.. ήταν φίλτρο ή ισοταθμιστής...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου