Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μπάσου σε ενισχυτή κιθάρας


harry

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα Gorilla 30w πανάρχαιο νομίζω του 1993 και πότε πότε άμα έρχεται κάνας φίλος, λόγω έλειψης ενισχυτή μπάσου συνδέω το μπάσο, λέτε να πάθει τίποτα ? ? ?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τον 30άρη γορίλα αλλά στον 15άρι μαρσαλ που έχω το έχω κάνει άπειρες φορές και αυτός στο καθήκον. Όλα καλά.

Μάλον έτσι θα ναι και για τον δικό σου. Μόνο για τους λαμπάτους ενισχυτές δεν πρέπει να το κάνειw. Δεν ξέρω γιατί.

 

Υ.Σ. Είναι με λάμπα ο γορίλας;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι επιτρεπτό (κι εγώ το κανω...) αλλά κατέβαζε τα μπάσσα στον ενισχυτή αλλιώς το μαγάφωνο ίσως καεί/παραμορφωθεί σε μεγάλη ένταση. Αν βάλεις και λιγάκι distortion ίσως δώσει άλλο χαρακτήρα στις μπασσογραμμές σας! Θα χάνονται όμως πολλές απ τις χαμηλές συχνότητες σε κάθε περίπτωση λόγω του μεγαφωνου σχεδιασμένου για κιθάρα (κόβει τις χαμηλές στα 80Ηz τουλάχιστον. Ενώ μεγάφωνα μπάσσου φτάνουν χαμηλά μέχρι τα 30-20Ηz...).

Αυτά σε γενικές γραμμές. Με πειραματισμο ίσως δεις άλλα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο για τους λαμπάτους ενισχυτές δεν πρέπει να το κάνειw.

Δεν ξέρω γιατί.

 

ξερεις κανεις? υπαρχει τετοια περιπτωση?

με ενδιαφερει πολυ να μαθω!  ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά οι λαμπάτοι είναι πιο ευαισθητοι και για αυτο μπορει να λαλήσουν πιο έυκολα,ενώ οι solid state είναι πιο σκυλια.

 

Αλλά δεν υπάρχει λόγος να γίνει κατι τέτοιο.Ετσι και αλλιώς, στα αρχαια τα χρόνια που δεν υπήρχαν ενισχυτές μπάσου οι μπασσιστες χρησιμοποιούσαν τους μεγαλύτερους λαμπάτους κιθαρας (κανα ampeg, κανα bassman) που βρίσκανε μπροστα τους....δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι δε κάνει να βαλεις μπάσο σε λαμπάτο ενισχυτή κιθάρας, απλα ακουγεται λίγο...καπως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μπασσιστες χρησιμοποιούσαν τους μεγαλύτερους λαμπάτους κιθαρας (κανα ampeg, κανα bassman)...

 

ο bassman ήταν αρχικά ενισχυτής μπάσσου

άλλο αν καθιερώθηκε τελικά στους κιθαρίστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δε φέρω καμια ευθυνη για τυχον καμενους ενισχυτές ;D ;D ;D ;D

 

 

ΛΟΙΠΟΝ

βαζω το βασο (οχι τη Βασω)

στον ολοκαινουργο 60αρη ολολαμπατο .

αν ....πουφ...τοτε την εκατσες.

;D

 

one more pls ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου