Προς το περιεχόμενο

Mother Turtle prog rock band


Painer_AD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τυπος που γουσταρει ζαππα καλα θα κανει κ θα ερθει γιατι εχουμε κ τετοια στοιχεια στα κομματια μας.

Το άκουσα και γι' αυτό το έγραψα.

Τώρα αν διαμαρτύρεσαι για την μουσική παιδεία (δηλαδή την παιδεία γενικότερα) στην Ελλάδα, έχε υπ' όψην σου ότι δεν είσαστε οι μόνοι που βιώνετε τέτοια αντιμετώπιση από το κοινό και το μουσικό περιβάλλον.

 

Που να παίζατε και Free jazz δηλαδή!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 Ενδιαφέρουσα περίπτωση είστε (με την καλή έννοια φυσικά).

 

Μου άρεσε το ψυχεδελιάρικο ίντρο, μου άρεσαν τα riffs, μου άρεσε και η φωνή, μου άρεσαν και τα weird time signatures ριφφάκια.

 

Μου άρεσε και η παρουσία σας πάνω στην σκηνή, με την έννοια ότι ενώ παίζετε prog δεν χάνετε την ροκ διάθεση.

 

Μου άρεσε που ο κιθαρίστας έπαιζε prog με gibson! (επιτέλους!)  ;D

 

Moυ άρεσαν και τα πλήκτρα, στο τέλος του κλιπ μου ακούγονται λίγο theater-ικά, ενώ θα προτιμούσα έναν πιο hammond-wright-uriah heep ήχο, αλλά αυτό είναι δικό μου γούστο, και έτσι μια χαρά ακούγονται.

 

Η ''γέφυρα'' στο 2ο λεπτό μου ακούστηκε κάπως παράξενη.

 

 Καλή συνέχεια ε'υχομαι στη μπάντα.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το προσεγγιζουμε σε θεμα παιδειας. Εξαλλου σκεψου οτι ουσιαστικα Κλασσικη μουσικη παιδεια στην μπαντα εχω μονο εγω. Κ αυτο ξερεις ειναι πολυ καλο γιατι νικαω σε πολλες διαφωνιες παιζοντας το χαρτι "κανονες φιλοι μου". μουαχαχαχαχαχαχαχα

 

ΝΑΙΙΙΙ προγκ ροκ με γκιμπσον!!!

γενικα στο δισκο η προσεγγιση των πληκτρων θα γινει περιπου με τον ηχο που περιγραφεις. το ακους κ απο την καμερα τωρα κ ειναι λιγο φτωχο, αλλα δεν κρυβομαι πισω απο το δαχτυλο μου. καποια σημεια δεν τα εχω δουλεψει τοσο οσο αλλα.

 

Η γεφυρα στο 2ο λεπτο αν εννοεις στο teaser, ειναι μερος ενος πολυ θεατρικου σημειου στο κομματι κ δυστυχως, στο συγκεκριμενο λαιβ δεν υπηρχαν οι τεχνικες προδιαγραφες για να ακουστει-παιχτει καλυτερα...(ειχαν μονο 2 μικροφωνα στο μαγαζι...κ το ενα ηταν του κιθαριστα-τραγουδιστη μας...!!!!)

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω (πληκτρα) κυριως Spock's Beard, Genesis, Camel, Marillion, Kansas, Transatlantic, The Flower Kings, Chroma Key, Dream Theater (early works) κ.ά (απο τα προγκ ροκ τοπια) και χρονια τωρα δηλωνω σαν θρησκεια μου τους Pink Floyd.

Ευγε. Εισαι σε καλο δρομο.tea_RED.gif

Βεβαια περιμενα να μου πεις και ELP μια και εισαι πληκτρας. Prog πληκτρας χωρις αναφορα στον Emerson ειναι λιγο περιεργο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...θα το πω μια κ εξω κ ας με κρεμασετε, ας με καψετε ας μου δωσετε -απειρο καρμα δε με νοιαζει.

 

μισώ ELP, μισώ King Crimson κ μισώ σχεδόν όλη τη φάση του canterbury!!

αυτος ειμαι κ σε οποιον αρεσω!!!! (ειδικα για τους κριμσον εχω φαει πολυ κραξιμο απο τα παιδια στην μπαντα!!!)

 

επισης λατρευω mozart και chopin. α! και billy joel και savatage!!!

Everybody lies...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγραψα στο διπλα θρεντ, το γραφω κι εδω.

 

Κατ αρχην μου αρεσατε αρκετα εως πολυ, δλδ φανταζομαι με σωστη παραγωγη οι συνθεσεις θα αναδειχθουν πολυ.

 

Δευτερον, η πιο γνωστη (και ΦΟΒΕΡΗ) εγχωρια Προγκ ΡΟΚ μπαντα, ειναι οι CICCADA. Για καντε τα κωνε σας, μπας και δουμε κανα livaki της προκοπης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αρκετο καιρο αποχης απο το forum  λογω πολυ σοβαρων οικογενειακων προβληματων με κανατε να γραψω ξανα.Τιποτα αλλο ρε μαγκες απλα μπραβο μου φτιαξετε τη διαθεση .Με το καλο να  κυκλοφορησετε τη δουλεια σας.Συνεχιστε ετσι πραγματι σε μια χωρα που εχει βγαλει τους Αphrodite's Child να μην υπαρχουν συνεχιστες του ευρυτερου prog  ηχου.Διεκρινα και πολλα neo-prog στοιχεια απο IQ,Pendragon,Jadis.Παντα τετοια. ;)

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου