Προς το περιεχόμενο

Προς αναζήτηση μικρής true all around κεφαλής.


otto##

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μόνο που με κρατάει είναι ότι θεωρώ τα watts αρκετά. Μετά θεωρώ καλή λύση τον Blackheart BH5H Little Giant 5W που από ότι ακούω πρέπει να βγάζει πολύ γκάζι. Πρέπει κάπου να βρω να τον δοκιμάσω.

 

Δεν επέλεξα το  pod και τον spider διότι θεωρούσα ότι έχουν καλύτερο modelling από το pc software αλλά επειδή πριν από μία 10ετία που τα πήρα δεν υπήρχε σοβαρό software. Για το th2 έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά κάπως μου κάθεται να πάω από simulator σε simulator. Δεν το έχω αποκλείσει πάντως διότι το κόστος είναι ασύγκριτα μικρότερο, κάνεις απευθείας εγγραφή κλπ κλπ.

 

Εγω καταλαβα τι λες, ομως πρωτα εξαντλησε τετοιου ειδους λυσεις που οι περισσοτερες ειναι τσαμπα.Πχ θα εκπλαγεις με το πως ακουγεται to Studio Devil που εχει και free εκδοση.Φοβερη αισθηση λαμπας χωρις να ξοδεψεις φραγκο(για το σπιτι παντα μη ξεχνιομαστε)τα pod(που κοστιζουν και καποια χρηματα) ακουγονται τσιγκινα μπροστα του.Και μιλαω για πραγματα που μπορεις να δοκιμασεις αμεσα στην ανεση του σπιτιου σου.Κανεις απευθεις εγγραφη οπως ειπες,δεν χρειαζεσαι reamping αλλαζεις ενισχυτες σε ηδη ηχογραφημενα part με ενα κλικ,βαζεις εξαιρετικα impulses απο καμπινες που βρισκεις online και εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε φοβερα amp simulations που ειναι και free η παμφηνα και μπορεις να τα τεσταρεις αμεσα.

 

Αν μου μιλαγες για live ολα αυτα πανε περιπατο αλλα για το σπιτι ειναι αχτυπητη λυση 8).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι ήξερα όταν άνοιγα το θέμα ότι κάθε ένας θα γράψει και διαφορετικό πράμα ή θα προτείνει διαφορετικό μηχάνημα. Αποκλείω τον "βούλγαρο" όχι γιατί δεν πιστεύω το φίλο που τον έχει αλλά γιατί δεν θέλω να έχω σχέση με προσομοίωση όσο χρηστικό και να είναι το αποτέλεσμα.

 

Χτες δοκίμασα έναν tiny terror και μου άρεσε αρκετά. Νομίζω ότι με ένα πεταλάκι για extra distortion είναι μια καλή λύση. Γενικά ας συζητήσουμε για τη λίστα που έχω πιο πάνω ή προτείνεται και 5άρες κεφαλές διότι βλέπω πως δεν είναι άσχημη λύση για αυτά που θέλω.

 

Δεν με ενδιαφέρουν οι λύσεις ανάγκης σε στυλ φορητού ενισχυτή με 0.1 watt. Αν θέλω πρακτικότητα και μέτριο ήχο τότε κρατάω το pod με τα ακουστικά μου και είμαι κύριος. Ζητάω το κάτι παραπάνω από τον ήχο μου αλλά δεδομένου ότι προορίζεται για οικιακή χρήση πρέπει να συμβιβαστώ με λίγα watts αλλά ποιοτικό distortion. Zητάω πολλά;  ??? ??? ??? ??? ???

τσεκαρε και αυτο

το εχω παιξει προσφατα , για αυτα που παιζεις ειναι μανα

Laney VC30-212

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε και αυτο

το εχω παιξει προσφατα , για αυτα που παιζεις ειναι μανα

Laney VC30-212

Ωραίος και ο Laney,έτσι όπως τους συνδέουν τους ενισχυτές με τα μικρόφωνα και τα περιφερειακά ηχεία,μπορεί ο φίλος otto # # να ξεγελαστεί για το πως ακούγεται τι.Πάντως έχει σημασία πόσο καλός είναι ο μουσικός που κάνει την επίδειξη,ή πόσο καλά παρουσιάζεται το προιόν,όπως αυτός ο ντερβίσης:youtube.com/watch?v=RZUUHOlqnfA, που νομίζω ότι αναδεικνύει τον ενισχυτή ασχέτως με το τι μάρκα είναι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε, δεν εχω διαβάσει περισσότερες π@π@ριες μαζεμένες σε ένα θέμα τον τελευταίο μήνα τουλάχιστον, ότι να ναι. Τύφλα να χει το θεμα με το ροκ και τους μαλλιάδες.

 

Συμφωνώ λοιπόν και εγώ με το ανέκδοτο και τον pignose που απλά σπέρνει αμα του βάλεις και ένα death metal πεταλι η ενα metal zone μπροστά.

ή με ΒΗ5Η αλλά με αλλαγμένη λάμπα σε 12ΑΤ7 και ΚΤ88 στον τελικό για πολύ γκάζι και για να μπιστάει γερά το εργαλείο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε, δεν εχω διαβάσει περισσότερες π@π@ριες μαζεμένες σε ένα θέμα τον τελευταίο μήνα τουλάχιστον, ότι να ναι. Τύφλα να χει το θεμα με το ροκ και τους μαλλιάδες.

 

Συμφωνώ λοιπόν και εγώ με το ανέκδοτο και τον pignose που απλά σπέρνει αμα του βάλεις και ένα death metal πεταλι η ενα metal zone μπροστά.

ή με ΒΗ5Η αλλά με αλλαγμένη λάμπα σε 12ΑΤ7 και ΚΤ88 στον τελικό για πολύ γκάζι και για να μπιστάει γερά το εργαλείο.

Απο τα λεγομενα σου

εσυ πρεπει να εισαι ο αρχηγος.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως αν εψαχνα ενισχυτη για γκαζια και με καλα καθαρα και 2 καναλια για τα κανει ολα και να μην εχει αναγκη τίποτα, θα ρισκαρα μια παραγγελια jet city το κομπο jca22

 

ο,τι εχω ακουσει στο youtube μαρεσε παρα πολυ. Βεβαια ολα ειναι θεμα γουστου...

 

 

o VC30 ειναι vintage ενισχυτης δεν εχει γκαζια. Τον εχω και ξερω

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ε, δεν εχω διαβάσει περισσότερες π@π@ριες μαζεμένες σε ένα θέμα τον τελευταίο μήνα τουλάχιστον, ότι να ναι. Τύφλα να χει το θεμα με το ροκ και τους μαλλιάδες.

 

Συμφωνώ λοιπόν και εγώ με το ανέκδοτο και τον pignose που απλά σπέρνει αμα του βάλεις και ένα death metal πεταλι η ενα metal zone μπροστά.

ή με ΒΗ5Η αλλά με αλλαγμένη λάμπα σε 12ΑΤ7 και ΚΤ88 στον τελικό για πολύ γκάζι και για να μπιστάει γερά το εργαλείο.

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Εξήγησα μου τι σου φαίνεται π@π@ριά από όλα; Σύμφωνα με την περιγραφή που έχω δώσει στην αρχή του θέματος διαφωνείς με τις προτάσεις των παιδιών;  

 

Δεδομένου ότι πλέον οι προτάσεις είναι άπειρες δε νομίζω ότι υπάρχει εύκολη επιλογή. Επίσης όπως σου ξαναέγραψα πιο πάνω δεν έχω-είχα λαμπάτο ενισχυτή ποτέ οπότε δεν μου είναι προφανή τα περισσότερα που γράφονται ή εσύ θεωρείς προφανή.

 

Εγω καταλαβα τι λες, ομως πρωτα εξαντλησε τετοιου ειδους λυσεις που οι περισσοτερες ειναι τσαμπα.Πχ θα εκπλαγεις με το πως ακουγεται to Studio Devil που εχει και free εκδοση.Φοβερη αισθηση λαμπας χωρις να ξοδεψεις φραγκο(για το σπιτι παντα μη ξεχνιομαστε)τα pod(που κοστιζουν και καποια χρηματα) ακουγονται τσιγκινα μπροστα του.Και μιλαω για πραγματα που μπορεις να δοκιμασεις αμεσα στην ανεση του σπιτιου σου.Κανεις απευθεις εγγραφη οπως ειπες,δεν χρειαζεσαι reamping αλλαζεις ενισχυτες σε ηδη ηχογραφημενα part με ενα κλικ,βαζεις εξαιρετικα impulses απο καμπινες που βρισκεις online και εχεις να διαλεξεις αναμεσα σε φοβερα amp simulations που ειναι και free η παμφηνα και μπορεις να τα τεσταρεις αμεσα.

 

Αν μου μιλαγες για live ολα αυτα πανε περιπατο αλλα για το σπιτι ειναι αχτυπητη λυση 8).

 

Δοκίμασα το studio devil για 2 ώρες και όντως έχει ωραίο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε otto##

στις αγγελιες παιζει αυτο MESA BOOGIE DC 2 700 ευρω.

Παρτο με κλειστα ματια,δεν θα το μετανιωσεις το εχει ενα φιλος και γα...ει!

Απο clean-blues μεχρι γκαζια.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

690 euro thomann

 

 

clean και drive channel

 

1w και 5 watt

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου