Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά...

Ξέρει κανείς που μπορώ να μάθω Θρακιώτικη ή πολίτικη λύρα είμαι από Ξάνθη και Σπουδάζω Θεσσ/νίκη.

Ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ στις 2 λύρες και που μπορώ να αγοράσω με αξιοπιστία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτώντας πας στην Πόλη. Πάρε τα ωδεία με τη σειρά  :-\  πάρε τα μαγαζιά με τη σειρά  :'( .

Δυστυχώς η απαντησή μου δεν είναι ουσίας αλλά στην Ελλάδα πλέον Ποπ&Rock είναι η μουσική μας παιδεία. Θρακιώτική ή πολίτικη λύρα ;

Εδώ κεμεντζέ βλέπουν και παραγγέλνουν πεντοζάλη .

 

Υποθέτω πάντως, πως αν μπεις στις αντίστοιχες ιστοσελίδες των ωδείων και πάρεις καναδυό τηλέφωνα (πριν πάρεις τους δρόμους) θα σε βοηθήσουν.

 

;) ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έλα να αυξανόμαστε οι Noizάδες οι παραδοσιακοί.

Άντε καλά οι oriental.

Οr the ethnic.

Oh dear is it experimental.

Pink my majesty, pink.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κάνει ήδη αυτό που λες φίλε. ;)

Όποιον βλέπω και Ξάνθη και θεσσ/νικη που ασχολείτε με μουσική τον ρωτάω.

Τώρα περιμένω πολλές απαντήσεις από πολλά άτομα.

Ευχαριστώ πάντως να σαι καλά για το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το καλύτερο είναι να απευθηνθείς στο "εν χορδαίς" (Παύλου Μελά 21, τηλ. 2310253285), που ειδικεύεται στα παραδοσιακά. Ίσως να πετύχεις και κανέναν πολύ καλό δάσκαλο, όπως π.χ. Ross Daly ή Σωκράτη Σινόπουλο, αναλόγως.

  Τώρα τί λύρα να διαλέξεις είναι στην δική σου επιλογή. Η κάθε λύρα "ειδικεύεται" σε άλλες μουσικές. Εγώ θα διάλεγα την πολίτικη εκτός αν θες να παίζεις μόνο θρακιώτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Τώρα τί λύρα να διαλέξεις είναι στην δική σου επιλογή. Η κάθε λύρα "ειδικεύεται" σε άλλες μουσικές. Εγώ θα διάλεγα την πολίτικη εκτός αν θες να παίζεις μόνο θρακιώτικα.

Από όσο έχω μιλήσε με άτομα οι περισσότεροι μου είπαν πολίτικη.

Ξέρεις τις διαφορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο έχω μιλήσε με άτομα οι περισσότεροι μου είπαν πολίτικη.

Ξέρεις τις διαφορές;

 

Να αντ-ερωτήσω εγώ κάτι. Λές ότι θες να μάθεις πολίτικη ή θρακιώτικη αλλά δεν ξέρεις τις διαφορές;

 

Θρακιώτικη λύρα λέμε αυτήν που την παίζει θρακιώτης και πολίτικη αυτή που παίζαν στην Πόλη. Η τεχνική είναι ίδια και τα όργανα σχεδόν ίδια ή ίδια αν και κάθε κατασκευαστής έχει τις δικές του λεπτομέρειες.

 

Πάνε στο Τασο στην Σβώλου 40 μάλλον θα έχει και κανένα όργανο να δεις και ότι θες να ρωτήσεις..

 

http://www.theodorakis.name/index.html

 

 

 

Μου αρέσει το "Σειρακή θύρα" στα ¨Σχετικά θέματα από κάτω"...

Τι λύρα τι θύρα

Εm technology em saltanat

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αντ-ερωτήσω εγώ κάτι. Λές ότι θες να μάθεις πολίτικη ή θρακιώτικη αλλά δεν ξέρεις τις διαφορές;

Δεν εννοούσα τέτοιες διαφορές...

Εννοώ σε κούρδισμα σε κατασκευή και διάφορα τέτοια...

Ευχαριστώ για την διεύθυνση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φιλαρακι ,εγω θα διαλεγα θρακιωτικη λυρα, εκτος αν θες να παιζεις μονο "πολιτικα".Ή αμα ψηνεσαι τοσο γιατι δεν κοιτας και για μακεδονιτικη λυρα???-αλλα σαν θραξ που εισαι...ξερεις την απαντηση ηδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου