Προς το περιεχόμενο

σχέδιο εφτάχορδης prs


Insectius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλώς ανεβάζω  εδώ κάποιες μετρήσεις που έκανα για μια κιθάρα που σχεδιάζουμε με έναν φίλο μου σιγά ,σιγά.....  ;D ,μήπως βοηθήσουν και κάποιον άλλο να γλυτώσει λίγη ώρα. Οι μετρήσεις έγιναν βάση της απόστασης  nut και του σάντλε(στο σημείο που πατάει η χορδή) της υψίσυχνης μι  .

GUITAR_7_STRING_SIZE.thumb.jpg.ef14894ef605934b4a790c42d5259711.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχετε χρησιμοποιήσει για να κάνετε τις μετρήσεις αλλά θα βοηθούσε πολύ έχετε ένα τύπου CAD editor πρόγραμμα για σωστές μετρήσεις.

 

Επίσης όταν μετράς την κλίμακα του οργάνου (25 ίντσες) την μετράς από το κέντρο του nut και του bridge σε ευθεία και όχι πλάγια που έχετε σχεδιάσει με μαύρη γραμμή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι έχετε χρησιμοποιήσει για να κάνετε τις μετρήσεις αλλά θα βοηθούσε πολύ έχετε ένα τύπου CAD editor πρόγραμμα για σωστές μετρήσεις.

 

Επίσης όταν μετράς την κλίμακα του οργάνου (25 ίντσες) την μετράς από το κέντρο του nut και του bridge σε ευθεία και όχι πλάγια που έχετε σχεδιάσει με μαύρη γραμμή.

 

 

Φίλε σοφισόν την είχα αυτήν την απορία για το από ποιο σαντλέ μετράς το scale length και από οτι διάβασα σε φόρουμ ο κάθε κατασκευαστής έχει το δικό του τρόπο αλλά με  μια πλειοψηφία προς την υψίσυχνη μι .Τελικά κατέληξα να μετρήσω μια δικιά μου κιθάρα  με σωστό ιτονασιόν και η μι ήτα πιο κοντά στο scale length της κιθάρας.  αυτό είναι  ένα από τα θρέαντ που διάβασα. http://www.kitguitarsforum.com/archives/threads.php?id=4705_0_6_0_C και αυτό ένα μέρος του

Stewmac, in their instructions, says to measure an additional 7/64th, to the center of the saddle slot, in the middle of the slot's thickness.

 

KMG, in its instructions and with its jig, says to go 1/10" to the front of the slot at the high e-string position.

 

John Hall says to go 1/8", and I believe (correct me if wrong, John) that he measures to the front of the slot at the high E position.

 

Martin says to go 1/10" to the front of the slot at the High E string.

 

Taylor doesn't share.

 

Mike Doolin customizes every guitar he builds now, but in the past, he was in the habit of removing about 1/64" from the nut-end of the fretboard, which shortened the first fret and flattened the notes fretted at the first four frets. (I did this with the "Grizzly" Western Steel String kit, and it sounded great.)

 

Who is "correct"? If we used a very precise guitar-simulating apparatus that had an adjustable fretboard, bridge & saddle setup, along with a device for measuring the actual frequency of a string open and fretted, we could figure out which measurement is precisely correct -- but it would only be exactly accurate with a given string, fretting pressure and action. As it is, this is a subject that just "depends." (Mostly what I think it depends on is the hearing and playing technique of the player.)

την μέτρηση την έκανα με εργαλεία του photoshop ευθεία αλλά την ζωγράφισα πλάγια (με έπιασε το καλλιτεχνικό μου...)  και έγινε πιο πολύ για να πάρω μια πρώτη ιδέα για τα μεγέθη για ξύλα και όχι για το αντιγράψω πιστά μιας και η κιθάρα που θα φτιάξω θα είναι πιο καλή από prs hehehe  :P :P :P :P 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω πάσο ..... ;D

 

Εγώ το έλεγα γενικά από το κέντρο της κιθάρας στο nut εως το κέντρο των saddles. Ούτως ή άλλως όλα τα saddle είναι κινούμενα οπότε το intonation θα το βρεις για μερικά χιλιοστά μπρος η πίσω.

 

Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι να βρεις το κέντρο της ταστιέρας με την μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν υπαρχει ακριβης φορμουλα, για τους λογους που αναφερθηκαν, η συνηθης τακτικη ειναι η μετρηση να γινεται στο κεντρο της ταστιερας, απο το nut ως την νοητη γραμμη ολων των saddles, οταν αυτα βρισκονται σχεδον στο τερμα της διαδρομης τους (πιο κοντα προς την ταστιερα δηλαδη). Ετσι εχεις στη διαθεση σου ολο το ευρος ρυθμισης που παντα γινεται αυξανοντας το scale length.

Αν εχεις σχεδιο της γεφυρας ή βρισκεται ηδη στην κατοχη σου, μπορεις να μετρησεις ποσο μπροστα ερχονται τα saddles και να μετρησεις απο εκει.

Καλη επιτυχια με την κατασκευη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθισμένος απο ακουστικές κιθάρες που έχω φτιάξει μετράω πάντα και κολλάω τον καβαλάρη μετρώντας την Μι καντίνι να πέφτει στην κλίμακα-scale- του οργάνου ακριβώς.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου