Προς το περιεχόμενο

Πως να κάνω intonation στην ακουστική μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μια ακουστική cort ns 100, αυτό που θέλω να κάνω είναι να την κάνω ποιο αέρινη δεν με πειράζει να  χάσω σε όγκο και σε ένταση , έχω παρατηρίσει  ότι όταν χτυπάω ένα ακόρντο τα ανοιχτα  κυρίως ο ήχος απλώνει θα τον  χαρακτήριζα πλαδαρο κάτι που δεν μου αρέσει και ίσως να φταίει που έχει ματ λούστρο μια λύση είναι ο φανοποιός και λούστρο σκληρό αυτοκινήτου ίσως(?) να σημειώσω ότι έχω φτιάξει δικο μου saddle και nut απο κόκκαλο μοσχαριού που το έβρασα, έχω κάποια εμπειρία απο τέτοιου είδους κατασκευές, καθώς έψαχνα στο ιντερνετ είδα οτι είναι εφικτό να γίνει και intonation στην ακουστική βάζοντας κάποια προσθήκη ενως κοματιού απο κόκκαλο λογικά λειτουργεί σαν το βιδάκι  της γέφυρας πχ σε μια τελε..  ,  επιδεί γνωρίζω μερικά πραγματα απο τέτοιες κατασκευές πχ για να βρούμε την κλίμακα του οργάνου  μετρούσαμε απο το nut μεχρι και το καβαλάρη  και πάνω σε αυτην την μέτρηση και με ένα excel βγάζαμε τις χαραγματιές κάτι αναλογο θα πρέπει να γίνεται και στην κιθάρα ,  η κιθάρα μου ειναι απο μια γρηγορη ματια στο official  SCALE: 25.3" (651mm) και με μια πρόχειρο μετρημα στο τωρινο διαστημα ειναι 656 mm δηλαδη χρειαζομαι μια προσθήκη 5 χιλιοστα για τέλειο intonation  τι λέτε αξίζει να ασχοληθώ θα δώ διαφορα και αν  τρόπος σκέψης μου είναι σωστός?  ???

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μια λύση είναι ο φανοποιός και λούστρο σκληρό αυτοκινήτου ίσως(?)

....ίσως με μία ζυγοστάθμιση έρθει 8)...Μα τι σας έχει πιάσει...να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ τις κιθάρες σας? :-[

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Αν ρωτάς για το "πως να κάνω intonation στην ακουστική μου", από όσο ξέρω, οι μόνοι εύκολοι τρόποι

i) Αλλάζοντας το ύψος το καβαλάρη (γυαλόχαρτο από κάτω του) ή/και

ii) Αλλάζοντας το truss rod ή/και

iii) Τρώγοντας λίγο το nut στη χορδή που υπάρχει το πρόβλημα

 

B) Σοβαρά πάντως σε απασχολεί το intonation σε μία ακουστική;

 

Γ) Τώρα για φανοποιούς και εύρεση κλίμακος με βρασμένο μοσχάρι, το αφήνω στον Μάραθον

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γ) Τώρα για φανοποιούς και εύρεση κλίμακος με βρασμένο μοσχάρι, το αφήνω στον Μάραθον

Άκαρδε....εγκαταλείπω! :-X

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Αν ρωτάς για το "πως να κάνω intonation στην ακουστική μου", από όσο ξέρω, οι μόνοι εύκολοι τρόποι

i) Αλλάζοντας το ύψος το καβαλάρη (γυαλόχαρτο από κάτω του) ή/και

ii) Αλλάζοντας το truss rod ή/και

iii) Τρώγοντας λίγο το nut στη χορδή που υπάρχει το πρόβλημα

 

το 1 & 2 φίλε κώστα έχω την εντύπωση ότι παίζει ρόλο στο action του οργάνου , το δε νουμερο 3  το να φάς και άλλο το κόκκαλο νομίζω οτι  η μέτρηση δίχνει οτι θα φαλτσάρι περισσότερο αφου κατα το μέτρημα χρειάζεται προσθήκη.  Τώρα  για το αν  με απασχολει κώστα το τέλειο intonation στην ακουστική θα σου πώ οχι! δεν είναι  οτι θα παίζω  στην δευτερη οκταβα και θα φαλτσάρει, απλά δεν ξερω αν ένα κακό intonation δημιουργεί πρόβλημα και στην πρώτη οκταβα και ποιο συγκεκριμενα στα προβλήματα που αντιμετωπίζω .

 

....ίσως με μία ζυγοστάθμιση έρθει Cool...Μα τι σας έχει πιάσει...να ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΤΕ τις κιθάρες σας?
απο που έβγαλες αυτό το συμπέρασμα μάραθων ότι αν μια κιθαρα την κάνω  σκληρό λούστρο  καταστρέφετε..?  εγώ αντίθετα πιστευω οτι θα σφίξει ο ήχος  και θα στρώσουν οι δυναμικες της ,εκτός και αν μια κιθάρα καταστρέφετε διότι  ο ανθρωπος που θα την κάνει πιστόλι είναι φανοποιος  και όχι luthier και αντί να πληρώσω  200 ευρώ θα κάνω την δουλειά με κανενα 15άρι .. (δηλαδή ο οργανοποιος σου  που λουστράρεις τα όργανα σου που νομιζεις τα πάει? τα κάνει ο ίδιος,  έχει καλύτερα πιστολια και φουρνους ή περισσότερη γνωση απο εναν βαφέα??  τι νομίζεις?

 

επίσεις το καλύτερο κόκαλο nut που μπορει να φτιάξει κανεις είναι απο μοσχάρι και απο τα μπροστά πόδια βρασμένο καλά  φυσικά αποθηκευμένα για μερικά χρονια,  αυτά έμαθα απο διαφορους οργανοποιους  και μερακλίδες και βάση τεσταρίσματος δεκάδων κοκαλακίων  P:  .. 

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σημειώσω ότι έχω φτιάξει δικο μου saddle και nut απο κόκκαλο μοσχαριού που το έβρασα,

 

πλάκα κάνεις  ???

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αντίθετα πιστευω οτι θα σφίξει ο ήχος θα στρώσουν οι δυναμικες της  κτλ ελτός και αν θα την καταστρέψω λόγο του ότι ο ανθρωπος που θα την κάνει πιστόλι είναι φανοποιος  και όχι luthier ποθ θα μου πάρει 300 ευρώ αλλα κανενα 15άρι ..

Μαυροπρόβατε αναιρείς αιώνες γνώσεις οργανοποιίας

 

Το intonation (εκτός κι αν είσαι ο Chuck Norris ή ο Longshadow) το βρίσκεις με κουρδιστήρι και όχι με το αυτί.

Επαλήθευσέ το.

 

Οτιδήποτε μεταβάλλει το μήκος χορδή μεταξύ καβαλάρη-nut, μεταβάλλει το intonation.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα κάνεις  ???

Καθόλου.

Αν έχει μάλιστα φυλαγμένο και το τομάρι θα το περάσει πάνω από την ακουστική και θα σφίξει ο ήχος της. Προς το country.

Εξ ου και οι cowboys.....  ;)

 

ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσεχε μόνο το μοσχάρι να μην είναι μικρό.Θελει απο 2 χρονών και πάνω γιατί χαλάνε οι αρμονικές ;D Ασε τη κιθάρα σου όπως είναι αν δε φαλτσάρει και δε ταστάρει.Περισσότερες ελπίδες έχεις να τη χαλάσεις παρά να τη φτιάξεις απο αυτα που διαβάζω να γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το intonation (εκτός κι αν είσαι ο Chuck Norris ή ο Longshadow) το βρίσκεις με κουρδιστήρι και όχι με το αυτί.
 το ξέρω αδερφέ μου ότι το βρίσκω με κουρδιστήρι  αλλα μιλάμε για ακουστικό όργανο βλέπεις οχι με γέφυρα με βαρελάκια και βίδες ούτε μπουζουκι  να τραβήξουμε το καβαλάρη λίγο πίσω ή μπροστά..  

 

πλάκα κάνεις  Huh? ,
επίσεις δεν καταλαβαίνω προς τι η κοροιδία?  έχεις κάποια διαφορετική άποψη προς αυτό που γράφω έχεις φτιάξει κάποιο nut καλυτερο ή είσαι ακομα με το πλαστικό να υποθέσω και απλά ειρωνευεσαι?

 

 

Καθόλου.

Αν έχει μάλιστα φυλαγμένο και το τομάρι θα το περάσει πάνω από την ακουστική και θα σφίξει ο ήχος της. Προς το country.

Εξ ου και οι cowboys.....  Wink

 

ΟΛΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΕΤΕ ;

πως φαινετε  ότι είσαι μπασίστας και δεν έχεις  ιδέα με ακουστικά όργανα..  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου