Προς το περιεχόμενο

Πως να κάνω intonation στην ακουστική μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  το ξέρω αδερφέ μου ότι το βρίσκω με κουρδιστήρι  αλλα μιλάμε για ακουστικό όργανο βλέπεις οχι με γέφυρα με βαρελάκια και βίδες ούτε μπουζουκι  να τραβήξουμε το καβαλάρη λίγο πίσω ή μπροστά.. 

Μα εσύ έχεις την απορία αν

απλά δεν ξερω αν ένα κακό intonation δημιουργεί πρόβλημα και στην πρώτη οκταβα και ποιο συγκεκριμενα στα προβλήματα που αντιμετωπίζω .

και σου λέω επαλήθευσέ το με κουρδιστήρι.

 

Εδώ ακούς τα κόκκαλα δεν θα ακούσεις το πρόβλημα στην πρώτη οκτάβα;

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μα για να ζηταω συμβουλες για intonation  λες να μην έχω  τεσταρει αρμονικες?  σου λεω  επίσεις οτι αλλαξα και τα υποτιθέμενα πλαστικα nut με δικά μου..  :P επίσεις δεν μιλάμε για καμια martin του 1500 άρικου να έχει τα ψαγμενα κοκκαλα  μιλαμε για μέση κιθαρα value for money με το κλασικο πλαστικο nut που φορανε το 95 %

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα για να ζηταω συμβουλες για intonation  λες να μην έχω  τεσταρει αρμονικες...  σου λεω οτι αλλαξα και τα υποτιθέμενα πλαστικα nut με δικά μου..  :P

ΔΕΝ τεστάρεις intonation με αρμονικές.

Κάηκες.

 

Next please.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις δίκιο black_sheep για το intonation στις ακουστικές με σταθερή γέφυρα.

 

Η λύση συνήθως είναι να βάλεις χορδές σωστές. Το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως όταν αλλάζεις διάσταση χορδών απο αυτό που χρησιμοποίησε η εταιρεία για να κόψει το κόκκαλο.

 

Αν επιμένεις πρέπει να κόψεις εσύ ή ο οργανοποιός σου κόκκαλο για αυτές τις χορδές που θες.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth πως μπορεις να χαράξεις ακριβώς το κόκαλο για τις χορδές που  αποφάσισες να βάλεις, υπαρχει κάπιος μπούσουλας άραγε κάπου για το πόσο βαθιά πρέπει να μπει ή χορδη ή όχι ;

 

να και το βιντεο που είπα στο πρωτο ποστ μου

4.04 φαινετε καθαρά η προσθήκη

 

ΔΕΝ τεστάρεις intonation με αρμονικές.

Κάηκες.

 

Next please.....

  είπα κάπου οτι δεν θα χρησιμοποιησω κουρδιστήρι ?

δηλαδή αν βαρέσεις μια open Ε και μια Ε στο 12 τάστο αυτό δεν είναι αρμονική ρε τζιμάνι ? τι είναι και  πως λέγεται και για ποιό λόγο δεν μπορεις έτσι να τεστάρεις το intonation σου με αυτον τον τρόπο? εκτος και αν θες να παιξουμε με τις λέξεις και τους όρους  ..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν έχω τα φόντα να σε καθοδηγήσω να κουνήσεις ή να κόψεις γέφυρα απο κόκκαλο. Θέλει μάστορα καλό. Ο κύριος στο βίντεο πειράζει το nut και όχι τη γέφυρα.

 

Απο την άλλη δεν αναρωτήθηκες αν άλλαξες διάσταση χορδών.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ ρε yameth pου υπάρχει ενας ανθρωπος που δεν με παίρνει στο ψηλό..  αυτος πειραζει το nut γιατι  είναι ποιο ευκολο να βαλει προεκταση  στο nut παρα στην γέφυρα έτσι νομιζω , πρακτικά θα ήταν ομως το ιδιο πραγμα αν δεν κάνω λαθος

 

χορδες ναι έχω αλλαξει απο 11 σε 10αρες  αλλα τι ρόλο μπορει να παίζει αυτό ?

το προβλημα δημιουργήθικε όταν αλλαξα πχ το nut την πλαστικουρα ο λογος είναι οτι για να εχεις 100 % σωστο intonation μετρας την κλιμακα που έχει η κιθαρα σου ακριβως απο το σημειο που παταει  η χορδή στο nut και μεχρι το σημείο που παταει στο  το κοκαλο της γεφυρας , λίγο ποιο πλατυ nut/ κοκαλο θεωρητικά σου χαλαει το Intonation στην περιπτωση μου το  SCALE: 25.3" (651mm) που θα πρεπει να εχει η κιθαρα μου  και τώρα έχω ουσιαστικά  656 mm άρα χρειάζομαι μια προσθήκη των 5 mm .

 

πολυ θα ήθελα να ακουσω και άλλες γνώμες πάντως πριν πιαστώ να κάνω την προσθήκη νομιζω έχει μεγαλο ενδιαφέρον  ειδικά για της φθηνες κιθάρες , είδωμεν..

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ο οργανοποιος σου  που λουστράρεις τα όργανα σου που νομιζεις τα πάει? τα κάνει ο ίδιος,  έχει καλύτερα πιστολια και φουρνους ή περισσότερη γνωση απο εναν βαφέα??  τι νομίζεις?

ναι...έτσι νομίζω...επιπλέον έχει και μία εμπειρία (τουλάχιστον) 30 χρόνων ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ σε κάθε είδους όργανο που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να έχει ο ...φαναρτζής σου...εξειδικευμένα εργαλεία για όργανα...και επίσης γνώσεις και έργο σαν κατασκευαστής ακουστικών οργάνων.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

χορδες ναι έχω αλλαξει απο 11 σε 10αρες  αλλα τι ρόλο μπορει να παίζει αυτό ?

Σίγουρα θα γνωρίζεις πως το intonation χρειάζεται ρύθμιση όταν αλλάζεις πάχος χορδών.

 

Καλύτερα να βρεις ένα σετ 11αρες με χαμηλότερο tension ή να εξασκήσεις τα δάχτυλα σου περισσότερο, παρα να μπεις σε αυτή τη διαδικασία και να χαλάσεις την κιθάρα. Κακό intonation θα βρεις μόνο σε πολύ φτηνές κιθάρες. Το πιο πιθανό είναι η κιθαρα σου να είναι μια χαρά. Δοκίμασε το.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου