Προς το περιεχόμενο

Randall RD-50H ΓΝΩΜΕΣ


just_me

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή έχω ακούσει τον RH-50T, ο οποίος μου φάνηκε πολύ κακός, θα ήμουν επιφυλακτικός με τον Diavlo!

Καμια απολυτως σχεση τους εχω ακουσει και τους δυο. Ο Diavlo με το μοντ απο τον Fortin ειναι κλασεις ανωτερος οσο και αν δεν μπορεις να το πιστεψεις ;D .

Ξεχασα να αναφερω οτι τον 6260 τον ειχε κολλητος μου και μου τον ειχε αφησει καμια βδομαδα οποτε εκανα συγκριτικο τεστ με τον Randall.

120watt bugera 6L6 vs 50 watt JJ EL34. 4χ12 καμπινα με eminence governor 8 ohm.

O randall ειχε πολυ μα πολυ καλύτερα καθαρά και επισης δεν ακουγοταν το παραμικρο οταν δεν επαιζες σε σχεση με τον bugera που ακουγα την κολαση απο τα μεγαφωνα  ;D. Οι EL34 κανουν την διαφορα εδω περα φανταζομαι. Στα γκαζια ο  bugera ειναι κτηνος (χωρις να υστερει και εκει o randall) αλλα ρε φιλε μου πολυυυυ γκαζι. Μετα το 4 απλα δεν εχει νοημα οσο και αν γυριζεις το knob σε αντιθεση με τον randall που εχει πολυ πιο χρηστικο gain. Πιστευω οτι οποιος παρει τον bugera πρεπει αμεσως να αλλαξει τις λαμπες και μιλαμε για 9 λυχνιες. Ακομα και σε αυτον τον τομεα ο Randall ειναι πιο versatile γιατι παιρνει οτι τελικη  λαμπα υπαρχει χωρις να χρειαστεις να κανεις bias  8) . Πες με biased πες με οτι θες αλλα εμενα μου φαινεται πολυ ανωτερος σε σχεση με τον bugera. Και στον κολλητο μου αρεσε περισσοτερο και τον πουλησε τον bugera  :D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επισης αυτο που λες οτι παιζει σε χαμηλες εντασεις ειναι πολυ σημαντικο για μενα επειδη ζω σε διαμερισμα αλλα οπως και να το κανουμε θελω γκαζια για καφριλες  :D

 

 

Παιζω με 7χορδες και low tuned 6χορδες και βγαζει σουπερ καφριλα  με το gain να ειναι λιγο πιο πανω απο την μεση.  8) randall delivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε metalmike δυστυχως δεν υπαρχει δυνατοτητα να δοκιμασω μπουγκερα και για αυτο στηριζομαι πανω στις δικες σας αποψεις.

 

σχετικα με τα καθαρα νομιζω πως ειναι αυτονοητο πως τα καθαρα του bugera v22 δεν ειναι ιδια με του bugera 6260

 

Δυστυχώς αν δε μπορείς να ακούσεις τους ενισχυτές και στηρίζεσαι μόνο στις απόψεις μας φοβάμαι πως δεν θα κάνεις καλή επιλογή! Άσε που θα μπερδευτείς περισσότερο (πράγμα που νομίζω πως έχει γίνει)!

 

Φυσικά και τα καθαρά του Bugera v22 δεν είναι ίδια με αυτά του 6260 αλλά και των 2 είναι μια χαρά και δεν υστερούν πουθενά, είναι πολύ καλύτερα από αυτά του 5150 (τον οποίο κοπιάρει ο 6260) και φυσικά πολύ καλύτερα του RH-50T, του προηγούμενου Randall μοντέλου!

 

Δεν έχω λόγο να μην πιστέψω αυτά που λέει ο φίλος thanos7string για τον Diavlo, απλά είμαι επιφυλακτικός γιατί δεν τον έχω ακούσει, αντίθετα με τους Bugera! Γι' αυτό θεωρώ πιο σίγουρη λύση τους Bugera γιατί ήδη υπάρχουν πααααάρα πολλές γνώμες για αυτούς, οι οποίες μάλιστα είναι και θετικότατες (πέραν τον όποιον προβλημάτων είχαν στην αρχή που πλέον έχουν ξεπεραστεί), οπότε αν βασιστείς μόνο σε απόψεις άλλων τότε η πιο σίγουρη λύση είναι Bugera! Kαι ξαναλέω, όχι γιατί ο Diavlo είναι κακός, μπορεί να είναι και καλύτερος από Bugera, αλλά γιατί είναι φρέσκος και δεν έχουν βγει ακόμα αρκετά και καλά review ώστε να βγάλεις ένα κάπως σωστό και αντικειμενικό συμπέρασμα!

 

Ο Diavlo με το μοντ απο τον Fortin ειναι κλασεις ανωτερος οσο και αν δεν μπορεις να το πιστεψεις ;D.

 

Τα βιντεο που ποσταρες δεν εχουν καμια σχεση με αυτο που υπαρχει τωρα. Για να εξηγούμε, η Randall προσελαβε πριν κανενα χρονο τον κυριο Mike Fortin ο οποιος φτιαχνει και δικους του επωνυμους ενισχυτες και κανει μοντς στα παντα, απλα γκουγκλαρε τον. Εχει βαλει λοιπον το χερακι του και στον συκγκεκριμενο ενισχυτη και πραγματικα εχει κανει απιστευτη δουλεια.

 

Kαι πως ξέρουμε αν ο Diavlo που έχει το Thomann τώρα είναι η πειραγμένη έκδοση από το Fortin; Παρατήρησα πως η παλιά έκδοση λέγεται RD50 ενώ η καινούργια RD50H...αυτό είναι μήπως;

 

Παρεπιπτόνως έχεις pm, τσέκαρε το και πες μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι πως ξέρουμε αν ο Diavlo που έχει το Thomann τώρα είναι η πειραγμένη έκδοση από το Fortin; Παρατήρησα πως η παλιά έκδοση λέγεται RD50 ενώ η καινούργια RD50H...αυτό είναι μήπως;

 

Στο forum στο site της Randall ειχε γραξει ο ιδιος o Fortin οτι τα τελευταια κομματια εχουν ενα certification note οτι εχουν γινει modified by Mike Fortin οποτε εποικηνωνησα με τον thomann αν γινεται να μου το επιβεβαιώσουν και πραγματι το ειχαν. Οποτε και προχωρησα στην αγορα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RD50H HEAD ειναι

 

κοιτα το λινκ  ;)

 

Ναι, το ξέρω, αλλά τα βίντεο που παρέθεσες είναι παλιά και δεν έχουν το "H", γι'αυτό ρωτάω, για σιγουριά :)

 

Στο forum στο site της Randall ειχε γραξει ο ιδιος o Fortin οτι τα τελευταια κομματια εχουν ενα certification note οτι εχουν γινει modified by Mike Fortin οποτε εποικηνωνησα με τον thomann αν γινεται να μου το επιβεβαιώσουν και πραγματι το ειχαν. Οποτε και προχωρησα στην αγορα.  :)

 

A μάλιστα, ωραία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως παιδια μονο τον ρανταλ ισως καταφερω να δοκιμασω τον μπουγκερα με καμια δυναμη...

 

 

οποτε ειμαστε αναμεσα σε αυτους τους 2...ο φιλος thanos7string που εχει παιξει και με τους 2 ειπε πως προτιμα τον ρανταλ...κανεις αλλος παιδια που να εχει δκοιμασει και τους 2?

http://reckoninghour.com/

 

rEaL mUsIc

rEaL nEwS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου