Προς το περιεχόμενο

Ο Πολεμος των Λυχνιων? Ελατε να ανταλλαξουμε γνωμες.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

blackie, ecc803s θες να πεις, καλή επιλογή, καλύτερη από την απλή ECC83 αλλά λόγω long plate θέλει προσοχή η χρήση της.

 

Suede, ο ΟΡ θέλει hi gain καταστάσεις, μια 12ΑΥ7 στην είσοδο θα του ρίξει αρκετά το σήμα.

Για ΡΙ γιατί δεν ασχολείσαι με μάρκα? Είναι ένα στάδιο που παίζει καθοριστικό ρόλο, προσωπικά θα έδινα περισσότερη σημασία στην μάρκα παρά στο balanced που είναι περιττό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

myster_maze ευχαριστω για τη διορθωση!!! αυτην εννοω και νομιζω οτι εχει λιιιιγο παραπανω gain απο την απλη...Εμενα μου δουλευε καλυτερα στο ν1 παρα σε οποιαδηποτε αλλη θεση...στο ν2 μικροφωνιζε...στο ν1 ηταν μια χαρα!!!!

Ουτως η αλλως δε μου αρεσουν οι προενισχυτικες JJ...οτι attack εχει ο ενισχυτης το κοβουν...

 

Να σε ρωτησω κατι μιας και δειχνεις να γνωριζεις 2-3 πραγματακια παραπανω...

γνωριζω οτι στη PI θεση δεν ειναι απαραιτητη η balanced λαμπα(κολπο για να μας τα παιρνουν)αλλα ΣΤΟΝ ΗΧΟ η PI παιζει καποιο ρολο?

Και να εξηγηθω,ολες οι λαμπες εχουν ενα συγκεκριμενο ηχοχρωμα...αυτο το ηχοχρωμα "φαινεται" στη ΡΙ θεση? Σιγουρα δε κανει τη διαφορα της αλλαγης στο ν1 αλλα υπαρχει καποια διαφορα? εστω και απειροελαχιστη?

Ρωταω γιατι τωρα στη ΡΙ στο soldano εχω μια JJ που δε μου αρεσε στις αλλες θεσεις...αν βαλω μια ομοια με τις αλλες που προτιμω θα δω καποια διαφορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πως δεν παίζει ρόλο, ίσως να μην ακούσεις μεγάλη διαφορά όπως στην θέση V1 αλλά είναι ένα ακόμη στάδιο στο κύκλωμά σου. Δοκίμασε και δες από μόνος σου!  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε αλλαγές λαμπωνε , αν εξαιρέσουμε τη θέση v1 που αλλάζοντας την κάτι αλλάζει στον ήχο , κατα τα αλλά δεν ακούω τεράστιες διάφορες κατα την αλλαγή προενισχυτικων λαμπωνε ...

 

Οταν αλλάζω τελικές , οι διάφορες ειναι πολύ μεγαλύτερες και αν πραγματικά θες να παίξεις με ηχοχρώματα άλλαξε τις τελικές ... Αποψη μου ... Θυμάμαι στον evh είχαμε αλλάξει με τον βλακιε πολλές λάμπες μικρές . Και ξανά μάνα αλλαγές κτλ κτλ .. Και τίποτα το ιδιαίτερο γιατί είχε μια καμένη τελική .

 

Δεν το ξέραμε .

 

Έστειλα λοιπόν ενα μυνημα στον τύπο που τον κατασκεύασε . Μου πρότεινε να αλλάξω τις τελικές και έτσι μπήκα στο τρυπακι να αλλάζω τελικές . Εε καμία σχέση . Αλλον ήχο με tad , άλλον ήχο με jj αλλο η ο με mesa bogie ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ΡΙ γιατί δεν ασχολείσαι με μάρκα? Είναι ένα στάδιο που παίζει καθοριστικό ρόλο, προσωπικά θα έδινα περισσότερη σημασία στην μάρκα παρά στο balanced που είναι περιττό.

 

Θεωρώ πως είναι το μόνο στάδιο που έχει νόημα το matching γιατί το όλο κύκλωμα είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να είναι balanced, δεδομένου ότι οι δύο τρίοδοι λειτουργούν όμοια.

Όπως για παράδειγμα phase inverters της σχεδίασης long tailed pair που έχουν οι Marshall και οι Fender.Η σχεδίαση η ίδια είναι έτσι ώστε να ίσες η εντός-φάσης με την εκτός-φάσης έξοδο(π.χ. 82Κ-100Κ plate resistors).Αν βάλεις unbalanced λυχνία όλα αυτά δεν έχουν νόημα..

 

Τώρα θα μου πείς μπορεί αυτό το mismatched αποτέλεσμα ηχητικά να φάνει πιο ενδιαφέρον σε κάποιον, αλλά αν την πάμε εκεί την κουβέντα είναι αδιέξοδο.

 

Ποια είναι η δική σου γνώμη?Σίγουρα έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία για το κατά πόσο αυτά παραμένουν θεωρητικά ή έχουν αντίκρισμα!

 

PS: Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για όποιον ενδιαφέρεται να διαβάσει κάποια πράγματα για το στάδιο του PI: http://www.aikenamps.com/LongTailPair.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να ξοδεύεις περισσότερα χρήματα για κάτι το οποίο δεν είναι και τόσο σημαντικό. Καλύτερα τα έξτρα ευρώ να τα διαθέσεις να πάρεις μια καλύτερη λυχνία.

 

Πρώτα από όλα δεν έχουν όλοι οι ενισχυτές LTP, αλλά και αν έχουν δεν χρησιμοποιούν όλοι οι κατασκευαστές τις ανόμοιες 82Κ/100Κ στις ανόδους, η πλειοψηφία των ενισχυτών έχουν δύο όμοιες. Και φυσικά πάρα μα πάρα πολλοί ενισχυτές έχουν άλλους τύπους ΡΙ και σπάνια οι έξοδοι της είναι balanced.

 

Εκτός από αυτό το πιο βασικό είναι ότι ποτέ μα ποτέ τα δύο πρωτεύοντα του μετασχηματιστή εξόδου δεν είναι όμοια οπότε το όλο σενάριο είναι πάλι περιττό. Τέλος για να υπάρχει νόημα το balanced μην ξεχνάμε ότι θα πρέπει να είναι και οι τελικές balanced/matched, σπάνια βλέπει κανείς ξεχωριστά bias για κάθε τελική σε ενισχυτή κιθάρας. Και μην πει κανείς ότι της έχω αγοράσει matched, μετά από ένα μήνα καλής χρήσης ας τις ξανατσεκάρει να δει τι έχει συμβεί.

 

Για το τελευταίο να προσθέσω ότι οι προμηθευτές τις πουλάνε matched αλλά στο κύκλωμα μας πόσο matched θα είναι? O κάθε προμηθευτής τις ματσάρει με συγκεκριμένη άνοδο και bias, το διαβάζεις στο χαρτάκι αυτό, σε ένα κύκλωμα όμως με διαφορετική άνοδο και bias δεν εγγυάται κανείς ότι θα είναι πάλι matched. Έχω κάνει άπειρα bias, σχεδόν πάντα έχω ένα mismatch.

 

Το ίδιο βέβαια θα συμβεί και στην balanced προενισχύτρια, μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας θα αρχίσει το κάθε τριοδικό να γερνάει διαφορετικά.

 

Αν θέλει κάποιος πλήρη balanced τελικό, πρέπει να υπάρχουν ρυθμιστικά στην phase splitter (έστω στη μία έξοδο), bias pot για κάθε τελική και γεννήτρια/παλμογράφο για ρύθμιση μιας και είναι και ο εξόδου στο παιχνίδι και συχνό έλεγχο ειδικά μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας, αυτά πιστεύω είναι για τους χαϊφιντελίστες.

 

Άσε που το unbalanced τις περισσότερες φορές είναι επιθυμητό για τις αρμονικές που προσφέρει!

 

Προσωπικά θα χρησιμοποιούσα μια balanced διπλοτρίοδο μόνο αν είχα έναν προενισχυτή hifi που το ένα τριοδικό βρίσκεται στο left κανάλι και το άλλο στο right.

 

Τέλος να προσθέσω ότι τα περισσότερα tube testers που χρησιμοποιούν οι προμηθευτές κάνουν dc balance και όχι ac balance! Για τον "διαχωριστή φάσης" μας απασχολεί το ac balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου