Προς το περιεχόμενο

Αναλογικο univibe?


johnps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκτος απο του JAM και το MXR HENDRIX για πειτε κανα αλλο.. αναλογικο οχι ψηφιακο-πεταλιερα κτλ. το δευτερο που μπορω να το βρω ? [  

 ]. Thanxxxx.................
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο του JAM και το MXR HENDRIX για πειτε κανα αλλο.. αναλογικο οχι ψηφιακο-πεταλιερα κτλ. το δευτερο που μπορω να το βρω ? [ 

  ]. Thanxxxx.................

 

 

Sweetsound Mojo Vibe

Roger Mayer Voodoo-Vibe+

Lovepedal MINI Pickle Vibe

Fulltone Mini Deja'Vibe

dls rotosim

Effectrode Tubevibe

 

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα σαν κατηγορία πεταλιών τα univibe clones είναι ακριβά, αλλά για καλό λόγο. Αξίζει να δώσει κανείς λεφτά για να έχει κάτι τόσο αληθινό και ιδιαίτερο σαν εφέ. Στην αντιπροσωπευτική λίστα του sotos9 προσθέτω και το KR Megavibe, μιας που επίσης είναι χαρακτηριστικό πετάλι με βαρύ όνομα, καθώς και το Black Cat Vibe (vibe φτιαγμένο από τον Bob Bradshaw των Custom Audio Electronics σε μορφή 1/2 rack, το οποίο χρησιμοποιούσαν για χρόνια παίχτες όπως ο Lukather, ο Landau, και ο Henderson, και το οποίο είναι εκτός κυκλοφορίας).

 

Μια πιο οικονομική λύση που έχει καλό όνομα στην αγορά (χωρίς να την έχω δοκιμάσει το λέω, οπότε καλύτερα ας ακούσουμε κάποιον που να έχει παραπάνω εμπειρία με το συγκεκριμένο) θεωρείται το Micro Vibe της Voodoo Lab. Από προσωπική πείρα τώρα, όσο κι αν είναι τίμιο για το μέγεθος και τα λεφτά του, το μικρούλι Pickle Vibe της Lovepedal δεν μπορεί να μπει σε απευθείας σύγκριση με τα γνωστά-ακριβά univibe της αγοράς, όπως τα Mojo Vibe, Megavibe, Deja Vibe και Voodoo Vibe. Απλά αποτελεί καλή λύση για όποιον θέλει να αξιοποιήσει περιορισμένο χώρο στο pedalboard και δεν έχει ήδη κάποιο vibe πετάλι.

 

Ορισμένα παραδείγματα ωραίας-χαρακτηριστικής χρήσης (είτε διάσημων μουσικών είτε παιχτών-δοκιμαστών του διαδικτύου):

 

Fulltone Deja 'Vibe (older version)

 

Fulltone Deja 'Vibe (current version)

 

CAE Black Cat Vibe

 

KR Megavibe

 

Sweetsound Mojo Vibe

 

Roger Mayer Voodoo Vibe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ΜΧR καλυτερα αστο, οσα clips εχω δει δε μου λεει τιποτα.

Ειχα το KR, δε με κερδισε. Ειναι υποτιθεται το "καλυτερο".

 

To PickleVibe αν και πιο πολυ phaser απο vibe μου αρεσει, στα χρηματα που ζηταει ειναι καλη επιλογη. Το μικρο μεγεθος ειναι plus.

Απο ακριβα και μεγαλα σε μεγεθος τσεκαρε τα Castledine & Prescriptions Electronics.

 

Περιμενω αυτο, ελπιζω να μου αρεσει απο κοντα οσο και στο βιντεο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τους φιλους παραπανω.

LANDAU θεος!!

Πρεπει να ριξεις χρημα για τετοιου ειδους εφε.

Εγω προσωπικα εχω το rotovibe της dunlop.Δεν ειμαι πολυ ικανοποιημενος.

Κατι παει να κανει αλλα...δεν ειναι Mojo Vibe.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Κωστα πραγματικα εντυπωσιακο! Αν επιτρεπεται απο που το πηρες και ποσο?

 

Δεν το εχω ακομα, ειμαι σε λιστα αναμονης. Τα καινουρια θα εχουν custom photocells (παραγγελια σε δικες τους προδιαγραφες) για πιο watery ηχο.

 

http://www.drybell.com/vibe_machine_v1_en.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου