Προς το περιεχόμενο

ibanez wh10v2


vukdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι ένα εκπληκτικό wah, αλλά είμαι πολύ δυσαρεστημένος....είδα 100000000000 videos και έριξα πολύ διάβασμα σε forums, όπου όλοι το εκθείαζαν.....τελικά το πήρα (από το thomann) και το συνδεσα με την κιθάρα μου. Με μεγάλη λύπη είδα ότι δεν είναι true bypass και αυτό  έχει ως αποτελέσμα να λειτουργεί σαν eq που μου κόβει τα prima.......υπάρχει τρόπος να φέρω στα ίσα το εq; μπας και σώσω τα 90 ευρώ που έδωσα.... επίσης το volume του wah, οταν αυτό είναι engaged, είναι φανερά πιο δυνατό από εκείνο του dry signal......ας με βοηθήσει κάποιος, μην μου πείτε ότι έχασα τα 90 ευρώ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

στείλτο πίσω και πάρε το wheeping demon

είναι κρίμα γιατί η ποιότητα του για τα γούστα μου είναι τέλεια, και τέλοσπάντων πώς το έχει τόσος κόσμος στο rig του;;;;;; και γιατί δεν άκουγα την παραμικρή διαφορά στο youtube μεταξύ dry signal και wah??? δλδ είδα τόσους να παίζουν πριν το ενεργοποιήσουν  και δεν είχαν διαφορά στην ποιότητα του σήματος.......τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι κρίμα γιατί η ποιότητα του για τα γούστα μου είναι τέλεια, και τέλοσπάντων πώς το έχει τόσος κόσμος στο rig του;;;;;; και γιατί δεν άκουγα την παραμικρή διαφορά στο youtube μεταξύ dry signal και wah??? δλδ είδα τόσους να παίζουν πριν το ενεργοποιήσουν  και δεν είχαν διαφορά στην ποιότητα του σήματος.......τι να πω

 

Ποιότητα έχουν κι άλλα πετάλια αλλά μην κρίνεις απ το περίβλημα και το σασί, η τοπολογία και τα υλικά κυκλώματος θα δώσουν διάρκεια ζωής χωρίς προβλήματα.

 

Μπορείς να αρχίσεις να το πειράζεις σαν κύκλωμα για να πετύχεις αυτό που θέλεις αλλά είναι καινούργιο πετάλι και θα χάσεις εγγύηση κλπ. Αν ήταν used σε μισή τιμή, θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα.

http://8bitsindgenug.net/ibanez_wh10.png

 

Η καλύτερη και συμφέρουσα λύση είναι αλλαγή του πεταλιού με κάτι που να σε ικανοποιεί ηχητικά(true bypass, level). Διαφορετικά, θα αισθάνεσαι για καιρό ότι πέταξες τα $$ σου και στις αγγελίες(αυτή την εποχή) πόσο να πιάσει?...

 

Αλλαγή!

 

υ.γ.: τα video στο youtube, έχουμε πει πολλές φορές ότι δίνουν μία 1η ιδέα για το tone κάποιου εφφέ/ενισχυτή κλπ. Σε καμιά περίπτωση μην εμπιστεύεστε σαν κριτήριο την ηχογράφηση υπερσυμπιεσμένου codec ηχητικού κλιπ με μικρόφωνο κάμερας ή μείξη dynamic μικροφώνου. ΔΕΝ θα ακούσετε τα ίδια στην πράξη, ακόμη κι αν έχετε το ίδιο ακριβώς rig(κιθάρα, πετάλι,amp) με τον youtuber. Προσωπικά έχω πετύχει κι εντελώς διαφορετικό tone σε σχέση με βιντεάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σ αρεσει τοσο δεν εχασες τιποτα.

η μοντα για true bypass ειανι φτηνη αρκετα.για το volume τωρα δεν ξερω τι μπορεις να κανεις.και εξαρταται που χρησιμοποιεις το wah.Αν ειναι για σολο και στα βρωμικα,μεσα σε μπαντα,δεν θα καταλαβεις διαφορα.Αν το θες για funky πραγματα τοτε λυση ειναι να ριχνεις το volume της κιθαρας.

Το σημαντικο προβλημα ειναι το bypass το οποιο ομως ειναι πολυ συνηθισμενο στα wah και φτιαχνεται απο τον οποιοδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"φτιαχνεται από τον οποιοδήποτε",  εννοείς ότι επεμβαίνει κάποιος που ξέρει στα ηλεκτρολογικά του και το μετατρέπει σε true bypass, ή μόνος μου να κάτσω να φτίαξω μια λούπα και να το χειρίζομαι από εκεί το πετάλι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα απο οποιονδηποτε που ασχολειται με αυτα δηλαδη επαγγελματια.

τωρα εσυ αν δεν εχεις επαφη με το diy καλο ειναι να μην το πειραξεις.πανω απο 20 ευρω δεν θα σου παει με τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις... :)  ο Τρίμης λες να μπορεί να το κάνει true bypass? (γενικά φοβάμαι να πηγαίνω πράγματα για επιδιορθώσεις γιατί συνήθως τα κάνουν χειρότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα μπορουν.παρε την δευτερα και ρωτα.

Το true bypass δεν ειναι επιδιορθωση ειναι μετατροπη.εχει διαφορα και κυριως σε θεμα εγγυησης.Απο την στιγμη που μονταρεις κατι παυει να ισχυει η εγγυηση.

Αλλος τροπος να εξαλειψεις,μερικως αυτο το προβλημα να εχεις μετα απο αυτο το wah μερικα πεταλια με ισχυρο και ποιοτικο buffer ωστε να σου "δινουν" οσα σου παιρνει το wah.

Αλλα αυτο δεν γινεται παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα μπορουν.παρε την δευτερα και ρωτα.

Το true bypass δεν ειναι επιδιορθωση ειναι μετατροπη.εχει διαφορα και κυριως σε θεμα εγγυησης.Απο την στιγμη που μονταρεις κατι παυει να ισχυει η εγγυηση.

Αλλος τροπος να εξαλειψεις,μερικως αυτο το προβλημα να εχεις μετα απο αυτο το wah μερικα πεταλια με ισχυρο και ποιοτικο buffer ωστε να σου "δινουν" οσα σου παιρνει το wah.

Αλλα αυτο δεν γινεται παντα.

 

 

Το Wheeping Demon ειναι true Bypass?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου