Προς το περιεχόμενο

Funk


fusionakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι ωραια κομματια βαλατε και τι να πρωτοβαλει κανεις!

Eνα γκρουβατο new orleans funk:

Μια "δικη μας", πολυ καλη μπαντα του ειδους:

Και ενα ντουετο που δεν ειναι του ειδους αλλα εβγαλε δυο εξαιρετικους δισκους με μερικα  soul/funk κομματια που σκοτωνουν:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ban στον gvour γιατί βγήκε εκτός θέματος με το τελευταίο κομμάτι.  :-X

 

Για να το πάω αλλού τώρα, και να μιλήσω λίγο και στα σοβαρά, εγώ το μόνο πράγμα που βαριέμαι (αρκετά ομολογουμένως) στη φανκ δισκογραφία, είναι ότι πολύ μεγάλο μέρος αυτής περιλαμβάνει δίσκους στους οποίους τα μισά κομμάτια είναι τίγκα στην γκρούβα, και τα άλλα μισά είναι light soul μπαλάντες, τις περισσότερες φορές από γλυκανάλατες μέχρι αδιάφορες. Ευτυχώς όμως, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, και ακόμα καλύτερα για μας, αυτές έρχονται και πολύ συχνά από τα μέρη μας. Ιδού τι εστί slow κομμάτι για τους Milo Z... πάλι tight στο Θεό (και οι στίχοι γαμάνε παρεπιπτόντως).

 

 

Και για να το ξαναπάω αλλού, 2 από τα τελευταία αγαπημένα μου (ειδικά από αυτούς τους τύπους):

 

Standing On Shakey Ground

 

Don't Change Horses (In the Middle of a Stream)

 

Υ.Γ.: odis13 ό,τι καλό ξέρεις από Fred Wesley στείλε το αν δεν σου κάνει κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fred time.  ;)

 

Τεραστιο δειγμα δουλειας του Wesley προερχεται απο τις μερες του με τον James Brown και μετα ως μελος της μπαντας του Maceo Parker στα early 90s (οπως καλη ωρα το αρχικο vid που ποσταρες).

 

Η σολο δουλεια του εχει βγαλει μερικα πολυ ωραια tunes, με προσωπικο αγαπημενο το

(και live ως guest  με την μπαντα του maceo)

 

Oσο ηταν με τον Brown ηταν και ηγετικο μελος των JBs οποτε θα τον ακουσεις και σε spin-off  δισκους εκεινης της εποχης

 

Πλεον παιζει και αρκετη jazz, παιζει και με τους the new JBs (μερικους εκ των οποιων ακουτε στο κομματι που παρεθεσα πριν) οι οποιοι ειναι αρκετα αξιολογοι -funky και laid back. Ιδου και ενα bootleg απο μια συναυλια τους που παρακολουθησα το καλοκαιρι (note τον Foley και το George Clinton chilling στην γωνια πισω απο τον Fred)

 

Μια αγαπημενη μου Funk μπαντα, οι Apples, τον ειχαν σαν καλεσμενο στο προτελευταιο τους album, πολυ ωραια δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@odis13

 

Από JB's κάτι ξέρω, απλά ακόμα δεν τον έχω ψάξει ιδιαίτερα στα δικά του... Ωραία φάση τα κομμάτια (για αυτό κι έκανα το θρεντ, να γεμίσει είτε με τραγούδια που πιθανά κάποια να μην ξέρουμε, είτε με βίντεο καλής ποιότητας που δεν έχουμε δει - εγώ πχ όταν πρωτοβρήκα θυμάμαι το πρώτο του Maceo με Wesley και Pee Wee Ellis σε καλή ποιότητα στο YT έπαθα πλάκα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου