Προς το περιεχόμενο

Τελικά πόσο πληρώνουμε το όνομα;


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Το όνομα το πληρώνουμε και ενίοτε το παρά πληρώνουμε- ιδιαίτερα δε σε κάποιες περιπτώσεις το χρυσοπληρώνουμε άνευ λόγου και αιτίας.

 

Για παράδειγμα, μια από τις χειρότερες Stratocaster που έχω ακούσει ήταν signature, που δεν δικαιολογούσε με τίποτα τα τόσα ευρώ της.

 

Αλλά κάποιος την αγόρασε γιατί έγραφε Gilmour  ;)  

 

Βέβαια δεν λέω ότι όλες οι Gilmour ή όλες οι signature δεν παίζουν. Όμως με την εν λόγο έχω τη αίσθηση ότι ο ιδιοκτήτης ή την πήρε λόγο ονόματος ή ήταν «γουρούνι στο σακί» από τον Thomann  :)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως αυτό φερ' ειπείν έχει λογική τιμή για όσα προσφέρει.(στα 680 το θυμόμουν αλλά τέλος πάντων)

 

Φαντάζομαι κάποιο φέσι θα υπάρχει.

Ειδικά στα Fenderoειδή lego και δή μπάσα είναι πολύ εύκολο να βρεις το price uplift λόγω signature.

 

Καθότι το στόρυ τους γνωστό. Πάρε το βασικό μπάσο, βάλε άλλο χρώμα γέφυρα, nut & pickguard από το στοκ που ξέμειναν, βρες και μια φωτό που παιξε μ' αυτό ο Μπάμπης Μπαλάφας στο πανυγήρι του Άη Φλώρου στον Όρλιακα Γρεβενών και πούλησέ το με uplift (λογικό να μην μας ξεχέσουν κιόλα).

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω sig fender billy Corgan και τον τελευταιο χρονο εχω δοκιμασει τουλαχιστον 7-8 κιθαρες και fender και Gibson Epi ibanez Squier και το μονο που μπορω να σου πω με σιγουρια ειναι οτι καθε φορα που ακουμπησα μια αλλη κιθαρα εκτιμησα περισσοτερο αυτη που εχω. Με εξαιρεση μια SG του 65' junior (original) η οποια ειχε τρελο ηχο

 

H κιθαρα ειναι εξαιρετικη και με τρελη ευελιξια στον ηχο (βεβαια ειναι και τη ζητας απο μια κιθαρα)

 

Φιλικα Δημητρης

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στα Fenderoειδή lego και δή μπάσα είναι πολύ εύκολο να βρεις το price uplift λόγω signature.

 

Καθότι το στόρυ τους γνωστό. Πάρε το βασικό μπάσο, βάλε άλλο χρώμα γέφυρα, nut & pickguard από το στοκ που ξέμειναν, βρες και μια φωτό που παιξε μ' αυτό ο Μπάμπης Μπαλάφας στο πανυγήρι του Άη Φλώρου στον Όρλιακα Γρεβενών και πούλησέ το με uplift (λογικό να μην μας ξεχέσουν κιόλα).

 

Έχει ο Μπάμπης ο Μπαλάφας signature; ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε είμαι σίγουρος οτι τα relic μοντέλα της Fender,και της Gibson επίσης,τα λες στοκ ακριβώς...

 

Μαλλον εχεις μπερδευτει,τα relic μοντελλα της Fender (αλλα και της Gibson νομιζω) ειναι CUSTOM SHOP...δεν ειναι μοντελλα της σειρας οπως η Eric Johnson.

 

Τα μοντελα μαζικης παραγωγης της Fender (Αμερικανικα,Squier,Μεξικανικα) δεν εχουν δα και τιποτα τρελλες διαφορες τιμης απο τα απλα μοντελλα παραγωγης.

 

Οποτε αν ΞΕΡΕΙΣ γιατι την αγοραζεις την signature κιθαρα (εγω ας πουμε θα επαιρνα την EJ γιατι ειναι η μονη κιθαρα παραγωγης της Fender που εχει QS neck & roundlam rw fingerboard απο ολες τις κιθαρες που βγαζει η Fender) την αγοραζεις...αν οχι απλα την...παιζεις και αν σου αρεσει την παιρνεις,εξαλλου η Fender εχει ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΣΤΑΤΗ αναλυση των "καστομαρισμενων" features καθε signature κιθαρας που βγαζει..

 

Ασε που πλεον βαζει και τον ιδιο τον καλλιτεχνη να στα λεει.. ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχεις μπερδευτει,τα relic μοντελλα της Fender (αλλα και της Gibson νομιζω) ειναι CUSTOM SHOP...δεν ειναι μοντελλα της σειρας οπως η Eric Johnson.

Αρχηγού παρόντος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά στα Fenderoειδή lego και δή μπάσα είναι πολύ εύκολο να βρεις το price uplift λόγω signature.

 

Καθότι το στόρυ τους γνωστό. Πάρε το βασικό μπάσο, βάλε άλλο χρώμα γέφυρα, nut & pickguard από το στοκ που ξέμειναν, βρες και μια φωτό που παιξε μ' αυτό ο Μπάμπης Μπαλάφας στο πανυγήρι του Άη Φλώρου στον Όρλιακα Γρεβενών και πούλησέ το με uplift (λογικό να μην μας ξεχέσουν κιόλα).

 

 

;D...πως θυμόμουν ότι είχε schaller.Πάντως κεμπελέκιο και μαύρο βόδι είναι άκρως αισθησιακό  θα αναμένω εις τα αγγελίας.  8)

 

Φούσκα μεγάλη είναι του freeman πάντως από τους mainstream πανκοποζεράδες Rancid.400* το δίνουν αν δεν κάνω λάθος και δεν έχει ούτε ένα καλό εξάρτημα.

 

*Εdit:450!!

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούσκα μεγάλη είναι του freeman πάντως από τους mainstream πανκοποζεράδες Rancid.400* το δίνουν αν δεν κάνω λάθος και δεν έχει ούτε ένα καλό εξάρτημα.

 

*Εdit:450!!

Σχετικό.

Νομίζω ότι είναι το μόνο που έχει black body/ maple neck της Squier και μάλιστα με tinted το maple και με high mass γέφυρα.

 

Τώρα τι σημαίνει καλό εξάρτημα σε ένα Precision, είναι πολύ σχετικό.*

Νομίζω ότι γνωρίζεις ότι υπάρχουν Fender P-bass φτιαγμένα από καδρόνι και με εξαρτήματα από παλιοσίδερα που στοιχίζουν πενταψήφια νούμερα.  ;)

 

*Μόνο μην πεις τίποτα για κσύλα γιατί θα κάνεις λάθος    ;) ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πόσο πληρώνουμε το όνομα; Ως υπεραξία, όσο αυτό το όνομα (brand name) αξιολογεί την εκάστοτε φορά πως μπορεί να μας υπερχρεώσει το προιόν του σε σχέση με ένα ίδιας ποιότητας και χαρακτηριστικών προιόν άλλης εταιρείας.

 

Για την αξία που έχουν τα brand names στο marketing και την υπεραξία που προσδίδουν στα προιόντα μπορεί κανείς να ψάξει στο νετ και στην αντίστοιχη βιβλιογραφία.

 

Πάντως το ίντερνετ μέσω της ενημέρωσης καθώς και η παγκοσμιοποίηση της αγοράς έχουν βοηθήσει πολύ ώστε να παίρνει σήμερα ο καταναλωτής περισσότερο value for money.

 

Προσωπικά νοιώθω πως όλες μου οι αγορές σε μουσικά όργανα έχουν γίνει με αυτό πάντα ως κριτήριο και έτσι δε νοιώθω να με έχουν υπερχρεώσει σε κάτι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε μαγκες ειμαι κατα στην αγορα μιας signature κιθαρας.

Πληρωνεις πολλα παραπανω απο την πραγματικη αξια της κιθαρας.

Ειχα αγορασει πιτσιρικας την ibanez του petrucci(1994-95 εαν θυμαμαι καλα),

την πουλησα μεσα σε δυο χρονια.Η rg 550 ητανε πολυ καλυτερη.Βεβαια το μετανιωσα λογο ενφανισης και σημερινης αξιας.Τιμη τοτε 340 χιλιαδες δραχμες.Πολλα για την εποχη.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου