Προς το περιεχόμενο

Νέος στα τύμπανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν αρπαζωμαι βρε, φιλικα το λεω ;-)

 

Για τα δερματα ελεγα να τα παρω απο drumstore απο internet γιατι ειναι πολυ μακρυα και με βενζινες/μετρο θα μου πανε πολυ ψηλα. Τα μερρησα καθετα απο ακρη σε ακρη εσωτερικα απ τα στεφανια...ετσι δεν γινετε;;

 

Οντως η ντραμς κανει μεγαλητερη σκια, το καλοκαιρι :-Ρ

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγγνωμη που επεμβαινω αλλα αυτη ειναι η αληθεια και το ξερουμε ολοι attachment.php?attachmentid=47538&d=1331744528

 

Δε ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά αυτό το τελευταίο είναι μεγάλη αλήθεια... Είναι βαριά η καλογερική.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγγνωμη που επεμβαινω αλλα αυτη ειναι η αληθεια και το ξερουμε ολοι

 

    drummers_have_a_bigger_penis_poster-r7349d1a13e1943cfb539e90ae6f143fe_w2j_152.jpg

     

        ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς, μεγάλη παράλειψη... Τα διαφανή Emperor στα πρότεινα για τα τομ και την κάσα.

Για το ταμπούρο η επίσημη :) πρότασή μου είναι coated (λευκό σαγρέ) Ambassador, με εναλλακτική το coated Emperor, που είναι πιο χοντρό, για την περίπτωση που θέλεις λίγο πιο μαζεμένο ήχο.

Επίσης, οι πιο πάνω προτάσεις αφορούν μόνο τα επάνω δέρματα. Τα κάτω δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τα αλλάξεις προς το παρόν.

 

Τα μερρησα καθετα απο ακρη σε ακρη εσωτερικα απ τα στεφανια...ετσι δεν γινετε;;

Αν με το "κάθετα" εννοείς από ένα κλειδί στο ακριβώς απέναντι, ναι έτσι γίνεται.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι τα μετρησα Haris, για δερματα κοιταξα για emperor διαφανα επανω και ambassidor(πρεπει να την σκοτωσα) κατω, αλλα επειδη δεν ξερω τη παιζει θα ακουσω οτι μου πειτε γιατι σαν νιουφης θα κανω βλακεια, για να περιγραψω περιπου τη ηχο θα ηθελα, θελω στακατο και μαζεμενο ταμπουρο και μποτα και βαθος για να γεμιζουν τα τομς, δεν ξερω αν τα λεω και σωστα ή αν ταιριαζουν....

 

Ακουω προτασης, θα ξεκινησω με το ταμπουρο και θα παω στην μποτα μετα και για τελος τα τομς...

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ταμπούρο σου είναι μεταλλικό και έχεις βαρύ χέρι, εκτός από emperor ή ambassador θα μπορούσες να κοιτάξεις και τα controlled sound της Remo για πιο στακάτο ήχο και μεγαλύτερη αντοχή. Μπορείς να ακούσεις από youtube δείγματα και να συγκρίνεις.

 

Btw, αυτή η αιώνια διαμάχη χορδοσφίκτες - τομαροκρούστες είναι το πιο ζαβό πράμα μετά τη sandy rock (ένα νερόπλυμα με άρωμα φτηνιάρικης μπύρας και λεμόνι που κυκλοφόρησε πριν μερικά χρόνια).  >:(

 

 

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δερματα κοιταξα για emperor διαφανα επανω και ambassidor(πρεπει να την σκοτωσα) κατω, αλλα επειδη δεν ξερω τη παιζει θα ακουσω οτι μου πειτε γιατι σαν νιουφης θα κανω βλακεια, για να περιγραψω περιπου τη ηχο θα ηθελα, θελω στακατο και μαζεμενο ταμπουρο και μποτα και βαθος για να γεμιζουν τα τομς, δεν ξερω αν τα λεω και σωστα ή αν ταιριαζουν....

Για ροκ και άλλα βαβουρο-είδη, ο συνδυασμός Emperor επάνω / Ambassador κάτω στα τομ είναι κλασικός και δοκιμασμένος, και νομίζω ότι θα σου κάνει.

 

Για την κάσα, μπορείς να πετύχεις όσο στακάτο και μαζεμένο ήχο θέλεις, ανάλογα με το πόσο muffling (βλ. μπουγάδα στο εσωτερικό :)) θα χρησιμοποιήσεις. Υπάρχουν και "προ-μαφλαρισμένα" δέρματα - π.χ. Remo Powerstroke 3 - αλλά έχουν το μειονέκτημα ότι αν δεν σου αρέσει ο ήχος τους, you are stuck with it...

Ξεκίνα όμως αγοράζοντας τα δέρματα και μαθαίνοντας σιγά-σιγά να κουρδίζεις, και ξανασυζητάμε για muffling κ.λπ.

 

To CS που προτείνει ο After Hours - παρότι δεν θα ήταν η προσωπική μου επιλογή (είμαι ταγμένος coated-ambassadorάκιας, ειδικά για το ταμπούρο) - είναι όντως ένα καλό και ανθεκτικό δέρμα με στακάτο ήχο.

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρότι δεν θα ήταν η προσωπική μου επιλογή (είμαι ταγμένος coated-ambassadorάκιας, ειδικά για το ταμπούρο)

 

+1, όλα τα batter του σετ μου είναι coated ambassador, ενώ τα κάτω είναι clear ambassador.

 

Απλά είναι πλούσια σε αρμονικές και σε ένα σετ όπως τα Maxtone δεν ξέρω κατά πόσο αυτές οι αρμονικές θα ''αναδειχθούν'' ευχάριστα. Ειδικότερα ένα χαμηλού κόστους μεταλλικό ταμπούρο (εάν είναι μεταλλικό), χρειάζεται πιστεύω να του ''κόψεις τον αέρα'' με ένα δέρμα αντίστοιχο του CS ή και emperor.

 

8)  

‘You gotta be willing to die for the motherf@cker.’

 

-Elvin Jones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου