Προς το περιεχόμενο

Επισκευή σπασμένου headstock. Τα φώτα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Λοιπόν το θέμα είναι ότι έχω μια epi les paul που σε μια άτυχη στιγμή, όταν δε φόραγε χορδές επάνω, κοπάνησε μεταξύ headstock και neck και... αποκεφαλίστηκε!

Την επισκεύασα αμέσως με ξυλόκολλα bison  ::) αλλά είχε και ένα δεύτερο ράγισμα που δε φαινόταν κάτω απ' το φινίρισμα, το οποίο με το καιρό άρχισε να ανοίγει και έφυγε πάλι το headstock, μισό απ'το δεύτερο ράγισμα και μισό ξεκόλλησε απ' το πρώτο σπάσιμο.

Την ξανακόλλησα αυτή τη φορά με franklin titebond αλλά δεν άντεξε, προφανώς γιατί οι πόροι στη μισή μεριά είναι γεμισμένοι απ' τη παλιά επισκευή.

Η ερώτηση είναι μπορώ να την επισκευάσω κάπως ώστε να αντέξει και να είναι αξιόπιστη; Να χρησιμοποιήσω κάποια άλλη κόλλα π.χ. εποξική; Για μάστορα δε με παίρνει οικονομικά. Ευχαριστώ.

break1.thumb.JPG.115a649fc490f3462569d95a32ff9bf9.JPG

break2.thumb.JPG.d5a50e238d17d5eda8ddd9f47a9179cc.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για να κολήσει τώρα θα χρειαστεί δύο μικρές καβίλιες παράλληλα της ταστιέρας στα σημεία που το μπράτσο έχει πιο πολύ " ψωμί "  .

Ειναι δύσκολο να το κάνεις μόνος το πιο πιθανό να κολήσει στραβά.

 

Το έχω κάνει στη δική μου Gibson  και σε ένα κοντραμπάσο φίλου.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το πρόβλημα (όπως περιγράφεις και μόνος σου) είναι ότι η μέτρια κόλλα έχει καταλάβει τους πόρους και το ξύλο που θα έπρεπε να πιάσει η titebond.

Προσωπικά θα προσπαθούσα να καθαρίσω τα κομμάτια κατά το δυνατόν καλύτερα με ατμούς και καυτό νερό, θα τα άφηνα να στεγνώσουν και θα έκανα ακόμα μια προσπάθεια με titebond.

Είναι σημαντικό αφού τα καθαρίσεις και στεγνώσουν, να δημιουργήσεις σωστές "βάσεις" για να σφίξεις σωστά την ένωση. Έχεις σφικτήρες? Μπορείς να βάλεις και μικρά καρφάκια (ή καρφίτσες) που θα καρφωθούν στα δύο κομμάτια και δεν θα τα αφήνουν να γλιστρήσουν κατά τη σύσφιξη.

 

Μπορεί και να δοκίμαζα να σκάψω με το router και να τσοντάρω ένα κομμάτι.

(Δες στο 1:20 περίπου πως είναι επισκευασμένη η κιθάρα του edge)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα προσπαθούσα να καθαρίσω τα κομμάτια κατά το δυνατόν καλύτερα με ατμούς και καυτό νερό, θα τα άφηνα να στεγνώσουν και θα έκανα ακόμα μια προσπάθεια με titebond.

 

Λοιπόν πριν κάνω τη δεύτερη επισκευή είχα δώσει το headstock και τη κιθάρα σε μια φίλη, συντηρήτρια έργων τέχνης, να μου τα καθαρίσει με νυστέρι αλλά προφανώς αυτό δεν έφτανε. Τώρα για ατμό και καυτό νερό δεν το 'χα σκεφτεί, αλλά φοβάμαι μήπως φουσκώσουν τα ξύλα και μετά δε ταιριάζουν μεταξύ τους.

Εάν, όντως δεν τίθεται τέτοιο πρόβλημα τότε να το δοκιμάσω.

 

Μπορεί και να δοκίμαζα να σκάψω με το router και να τσοντάρω ένα κομμάτι.

 

Επίσης έχω ρούτερ αλλά δεν έχω εμπειρία στη χρήση του, γιατί το να τσοντάρω κομμάτι ήταν μια λύση που επίσης σκεφτόμουν και έχω δει να χρησιμοποιείται πολύ, αλλά το απέκλεισα γιατί είναι πολύ επεμβατικό και δεν έχω τη κατάλληλη εμπειρία.

 

Για να κολήσει τώρα θα χρειαστεί δύο μικρές καβίλιες παράλληλα της ταστιέρας στα σημεία που το μπράτσο έχει πιο πολύ " ψωμί "  .

Ειναι δύσκολο να το κάνεις μόνος το πιο πιθανό να κολήσει στραβά.

 

Το έχω κάνει στη δική μου Gibson  και σε ένα κοντραμπάσο φίλου.

 

Εάν βάλω καβίλιες ενώ το headstock δεν έχει κολλήσει σωστά, θα αντέξουν από μόνες τους το τράβηγμα των χορδών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σημαντικό αφού τα καθαρίσεις και στεγνώσουν, να δημιουργήσεις σωστές "βάσεις" για να σφίξεις σωστά την ένωση. Έχεις σφικτήρες? Μπορείς να βάλεις και μικρά καρφάκια (ή καρφίτσες) που θα καρφωθούν στα δύο κομμάτια και δεν θα τα αφήνουν να γλιστρήσουν κατά τη σύσφιξη.

Επίσης, ναι έχω σφιγκτήρες, και κατά τη δεύτερη επισκευή χρησιμοποίησα αυτοσχέδια clamps σε συνδυασμό με φαρδιά λάστιχα ώστε να έχω πίεση κατά μήκος του neck.

(η photo είναι αναφορική)

2a_glueup0.jpg.f121655481912f67d267e8c448c5927d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι η ιδανικη λυση θα ηταν να καθαριστουν τα κομματια με ατμο, οπως ειπε ο harilatron, γιατι η ενωση ειναι ταλαιπωρημενη και οση titebond και να βαλεις τωρα μαλλον χειροτερα θα γινει. Αν δεν θελεις να το κανεις αυτο δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις με εποξικη ή πολυουρεθανικη κολλα, μιας και αυτες εχουν τη δυνατοτητα να γεμισουν τα οποια κενα.

Σαν εσχατη λυση (και αν δεν με ενδιεφερε το αισθητικο αποτελεσμα) θα δοκιμαζα να κανω ενα jig που θα με βοηθουσε να τριψω με σταθερη κλιση τα 2 κομματια εως οτου να εχω καλες επιφανειες, για να κολληθει προσθετο ξυλο. Δυσκολο εγχειρημα ομως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι η ιδανικη λυση θα ηταν να καθαριστουν τα κομματια με ατμο, οπως ειπε ο harilatron, γιατι η ενωση ειναι ταλαιπωρημενη και οση titebond και να βαλεις τωρα μαλλον χειροτερα θα γινει. Αν δεν θελεις να το κανεις αυτο δεν χανεις τιποτε να δοκιμασεις με εποξικη ή πολυουρεθανικη κολλα, μιας και αυτες εχουν τη δυνατοτητα να γεμισουν τα οποια κενα.

Σαν εσχατη λυση (και αν δεν με ενδιεφερε το αισθητικο αποτελεσμα) θα δοκιμαζα να κανω ενα jig που θα με βοηθουσε να τριψω με σταθερη κλιση τα 2 κομματια εως οτου να εχω καλες επιφανειες, για να κολληθει προσθετο ξυλο. Δυσκολο εγχειρημα ομως.

 

Το αισθητικό αποτέλεσμα δε με ενδιαφέρει καθόλου αυτή τη στιγμή, μιας και η κιθάρα είναι ήδη ξεγυμνωμένη απ'την "κουβέρτα" πολυουρεθάνης της μαμάς της και τo "καλοκαιρινό σεντονάκι" του flame maple. Το τελικό αποτέλεσμα που θέλω να πετύχω είναι les paul custom μαύρο νίτρου ή λεπτό τελείωμα πολυουρεθάνης με cream P90's. Βέβαια το αν θα προχωρήσει το project εξαρτάται απ' την αξιοπιστία της επισκευής.

Έχω ένα TOROS 100lt για βαψίματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δε σε ενδιαφέρει η αισθητική βάζεις και βίδες... αλλιώς από το να χάνεις χρόνο και χρήμα πιο φτηνά θα σου έρθει στο μάστορα τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου