Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής High gain!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Με λένε Άκη και εδώ και 5 χρόνια κατοικώ στην Φιλιππούπολη Βουλγαρίας λόγω σπουδών.

Εδώ και 1 χρόνο ξανάρχισα να παίζω κιθάρα και εχω επιστρεψει για τα καλα , αφου προ 2 μηνων πηρα μια ESP eclipse ii με μαγνητες EMG .

Πιστεύω ήρθε και η ωρα να παρω ενα καλο ενισχυτή (κεφαλή) για να δέσει η κομπόστα! Απο εσάς θα ηθελα λιγη βοηθεια ως προς το τι να επιλέξω επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης του θεματος!

Μετα απο ψαξιμο ειχα καταλήξει στον Engl powerball και στον Peavey 6505+. Αλλα λόγω του οτι κυριως παιζω στο σπιτι, και έχοντας διαβάσει οτι με 100-120w δεν θα αποδιδει ο ενισχυτης και δεν θα μπορω να παιζω χαμηλα , σκεφτομαι για 50-60w (υπόψιν θελω και καποια δυναμη γιατι εχω και γκρουπ)

Επειτα εψαξα για 50-60w και κατέληξα σε ENGL fireball 60w και eVh 5150iii 50w ( χάρις και την "βοήθεια" του ari 1741kati! μεσω των βιντεο του συν μεσω διαφορων βιντεο στο youtube)

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις 2 κεφαλές? Ποια ειναι η πιο brutal ? Για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι ηχο θελω περιπου, θελω κατι μεταξυ Nevermore και Machine head. Να εχει πολυ βαρβάτο Lead κανάλι. Τα καθαρα δεν με πολυενδιαφέρουν.

Συν οτι θελω αυτουσιο ηχο ενισχυτη χωρις πεταλακια. Πιστευεται οτι θα την παλέψω την δυναμη των ενισχυτων για το σπιτι ή δεν θα τους ευχαριστηθω?

Και τέλος. Ποια καμπινα σχετικά φθηνή μου προτεινετε? Αν εχετε την καλοσυνη απαντηστε μου με σαφείς απαντησεις και σε ολες για να βγαλω μια ακρη να τελειώνω να παραγγείλω να γουστάρω λέμεεε!! Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας και συγγνωμη για την εκταση του κειμενου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα παιδιά. Με λένε Άκη και εδώ και 5 χρόνια κατοικώ στην Φιλιππούπολη Βουλγαρίας λόγω σπουδών.

Εδώ και 1 χρόνο ξανάρχισα να παίζω κιθάρα και εχω επιστρεψει για τα καλα , αφου προ 2 μηνων πηρα μια ESP eclipse ii με μαγνητες EMG .

Πιστεύω ήρθε και η ωρα να παρω ενα καλο ενισχυτή (κεφαλή) για να δέσει η κομπόστα! Απο εσάς θα ηθελα λιγη βοηθεια ως προς το τι να επιλέξω επειδη δεν ειμαι και πολυ γνωστης του θεματος!

Μετα απο ψαξιμο ειχα καταλήξει στον Engl powerball και στον Peavey 6505+. Αλλα λόγω του οτι κυριως παιζω στο σπιτι, και έχοντας διαβάσει οτι με 100-120w δεν θα αποδιδει ο ενισχυτης και δεν θα μπορω να παιζω χαμηλα , σκεφτομαι για 50-60w (υπόψιν θελω και καποια δυναμη γιατι εχω και γκρουπ)

Επειτα εψαξα για 50-60w και κατέληξα σε ENGL fireball 60w και eVh 5150iii 50w ( χάρις και την "βοήθεια" του ari 1741kati! μεσω των βιντεο του συν μεσω διαφορων βιντεο στο youtube)

Τι γνώμη έχετε για αυτές τις 2 κεφαλές? Ποια ειναι η πιο brutal ? Για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι ηχο θελω περιπου, θελω κατι μεταξυ Nevermore και Machine head. Να εχει πολυ βαρβάτο Lead κανάλι. Τα καθαρα δεν με πολυενδιαφέρουν.

Συν οτι θελω αυτουσιο ηχο ενισχυτη χωρις πεταλακια. Πιστευεται οτι θα την παλέψω την δυναμη των ενισχυτων για το σπιτι ή δεν θα τους ευχαριστηθω?

Και τέλος. Ποια καμπινα σχετικά φθηνή μου προτεινετε? Αν εχετε την καλοσυνη απαντηστε μου με σαφείς απαντησεις και σε ολες για να βγαλω μια ακρη να τελειώνω να παραγγείλω να γουστάρω λέμεεε!! Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας και συγγνωμη για την εκταση του κειμενου!!

Καλησπερα αδερφε,

απο προσωπικη εμπειρια με το fireball 60w θα ηθελα να σου πω οτι ειναι ωραιο ενισχυτακι αλλα αμαζευτο.Τι θελω να πω:εχει ωραιο gain αλλα αλλα το eq του ειναι λιγο "καπως".θα ελεγα πολυ βρωμικο.Και εγω με eclipse το επαιζα αλλα ακρη δεν εβγαλα.Δεν ξερω τι παιζει με τον καινουργιο στα 100w, λενε οτι το βελτιωσανε αλλα δεν μπορω να εκφερω γνωμη.Δεν θα σου τον προτεινα..για ακριβοτερο μοντελο engl ναι..πολυ βρωμικος ενισχυτης,αρπαζει και μικροφονιζει για πλακα,καλα με emg αστο..

Και φυσικα τετοια κτηνη δεν κανουνε για σπιτι..

Το πολυ 15-20 watt max...

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι ΒG τσέκαρε και τον τύπο αυτόν...τα demos του ειναι άκρως ενδιαφέροντα γι αυτά που θέλεις....  ;)

Εγω εχω φτiιαξει τελικο και preamp garland.

Πεταξου στην Βαρνα και κανε custom.

Απο high gain τα σπαει ο μαγκας.

Και οικονομικοτατα!!!!!

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω φτiιαξει τελικο και preamp garland.

Πεταξου στην Βαρνα και κανε custom.

Απο high gain τα σπαει ο μαγκας.

Και οικονομικοτατα!!!!!

Υποψιάζομαι οτι κάνει αντιγραφές των AMT(made in Siberia) κυκλωμάτων...  ;)

Nα τον εμπιστευτούμε προτείνεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιάζομαι οτι κάνει αντιγραφές των AMT(made in Siberia) κυκλωμάτων...  ;)

Nα τον εμπιστευτούμε προτείνεις???

με κλειστα ματια..

τσεκ me

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Σώτο κανω πρακτική σε βουλγαρικο δημοτικο σχολειο για ακομα κανα 2 μηνες, οποτε λιγο δυσκολο να παω μεχρι Βάρνα! Ετσι ήθελα σαν ανθρωπος κ εγω ενα υλικο αγαθο να ευχαριστηθω και να περασει ανωδυνα η πρακτικη χαχα! Επισης κατι "κονσερβοποιημένο" και σιγουρο θα ηθελα! Δεν λεω καλη πρωτη εντυπωση μου αφησε το βιντεο σου αλλα θελω κατι πιο σιγουρο! Και εγώ αυτη τη γνωμη σχημάτισα για τον ENGL. Κλίνω προς eVn! Απο ηχείο τι προτείνετε ; γυρω στα 200-300 ευρω ; 2χ12 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις σας! Σώτο κανω πρακτική σε βουλγαρικο δημοτικο σχολειο για ακομα κανα 2 μηνες, οποτε λιγο δυσκολο να παω μεχρι Βάρνα! Ετσι ήθελα σαν ανθρωπος κ εγω ενα υλικο αγαθο να ευχαριστηθω και να περασει ανωδυνα η πρακτικη χαχα! Επισης κατι "κονσερβοποιημένο" και σιγουρο θα ηθελα! Δεν λεω καλη πρωτη εντυπωση μου αφησε το βιντεο σου αλλα θελω κατι πιο σιγουρο! Και εγώ αυτη τη γνωμη σχημάτισα για τον ENGL. Κλίνω προς eVn! Απο ηχείο τι προτείνετε ; γυρω στα 200-300 ευρω ; 2χ12 ;

+1

Για τα λεφτα που διαθετεις η πιο αξιολογη στην κατηγορια ειναι αυτη:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_g212_vintage.htm

τιμια καμπινα για τα λεφτα της,την εχω παιξει.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα τον Άρη να σου πει γνώμες για καμπίνα και μεγάφωνα που ταιριάζουν με τον EVH 5150.

 

Εγώ πάντως που δοκίμασα για μερικές μέρες την Harley benton Vintage με τον marshall 6100 μου φάνηκε αίσχος (τουλάχιστον για Hi gain ήχους). Και δε νομίζω να φταίει η καμπίνα, καλή κατασκευή φάνηκε ότι ήταν και πολύ βαριά. Τα μεγάφωνα όμως δεν, για μένα τα Vintage 30 είναι πολύ over rated μεγάφωνα και ίσως λόγω του ότι γράφουν πολύ καλά και κόβουν εύκολα στη μίξη με τα πολλά πριμο μεσαία τους. Δεν θα τα προτιμούσα γενικά, χίλιες φορές τα G12T75.

 

Αν θες να πάρεις καμπίνα που θα σου μείνει και δεν θα την αλλάζεις σε λίγο καιρό προσπάθησε να ακούσεις τον ενισχυτή που θα επιλέξεις με διαφορες καμπίνες και μεγάφωνα για να επιλέξεις σίγουρα ποιο σου ταιριάζει καλύτερα στο αυτί.

Προφανώς δεν είναι εύκολο αυτό αλλά δεν υπάρχει πιο σίγουρος τρόπος επιλογής.

 

 

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τις απαντησεις! Φιλε μου μακαρι να μπορουσα να δοκιμασω κεφαλες και καμπινες εδω που ειμαι αλλα δυστυχως δεν παιζει τιποτα! Γι΄αυτο στηρίζομαι αναγκαστικά στις γνώμες σας και στο youtube! Ναι για να δουμε τι θα πει και ο αρης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου