Προς το περιεχόμενο

Ασάφεια σε κομμάτι του Παντελίδη


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να μην είναι αργά αλλά τωρα το είδα, νομίζω ότι είναι:

 

ΝΟΤ(ταιριάζετε) AND αντικειμενικός (α)

 

Για να είναι αληθής η (α) θα πρέπει και ο Παντελής να είναι αντικειμενικος

boolean(αντικειμενικός) = 1

 

αλλά και το boolean(NOT(ταιριαζεται)) = 1

=> boοlean(ταιριάζετε) = 0 (NOT(boοlean(ταιριάζετε)) = 1)

 

που σημαίνει οτι για να έχει δίκιο ο παντελής πρέπει και να το βλέπει αντικειμενικά και να να μην ταιριάζουν.

 

τώρα οι φίλες λένε το αντίθετο άρα:

 

ΝΟΤ( ΝΟΤ(ταιριάζετε) AND αντικειμενικός ) =>

ταιριάζετε OR ΝΟΤ(αντικειμενικός) (β)

 

η (β) είναι πάντα ψευδής από (α) ταιραζετε=0 και αντικειμενικος= 1

ΝΟΤ(αντικειμενικός) = 0

τώρα καταληγουμε στο

(α) AND (β) (ΚΑΙ ασε τις φίλες να λενε το αντιθετο)

 

Αληθές AND Ψευδές -> Ψευδές

Το τραγουδι είναι Ψευδές και η τύπισσα δεν πρέπει να ακούσει τον Παντελη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Α, και ξέχασα... Στο "Με λένε Γιώργο και ποτέ δεν τραγουδάω" δεν είναι παράδοξπ. Την αλήθεια λέει ο άνθρωπος. Αφού δεν το 'χει. Δεν τραγουδάει... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο παράδειγμα παράδοξου αυτο-αναφοράς συναντάμε στον Γιώργο Μαζωνάκη.

"Με λένε Γιώργο και ποτέ δεν τραγουδάω" αναφέρει μεταξύ άλλων.

 

Ε όχι και να αποδώσουμε στο γυφτοΜαζω το "Με λένε Γιώργο"...

 

 

Συνεχίστε...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και να αποδώσουμε στο γυφτοΜαζω το "Με λένε Γιώργο"...

 

 

Συνεχίστε...

Όμως σε αυτή την περίπτωση, δεν συναντάμε το παράδοξο αφού ο τραγουδιστής ονομάζεται Μανώλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως σε αυτή την περίπτωση, δεν συναντάμε το παράδοξο αφού ο τραγουδιστής ονομάζεται Μανώλης.

 

Exactly...

 

Πιστευώ πάντως οτι το τραγούδι με την καλύτερη προτασιακή λογική είναι του Rous οι εξαιρέσεις. Στον κοσμο που ζω, δεν υπάρχου κανόνες μα μόνο εξαιρέσεις. Που δείχνει ότι υπάρχει και μία εξαίρεση στο οτι δεν υπάρχουν κανόνες, δηλαδή υπάρχει ακριβώς ένας κανόνας οτι υπάρχουν μόνο εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως σε αυτή την περίπτωση, δεν συναντάμε το παράδοξο αφού ο τραγουδιστής ονομάζεται Μανώλης.

Είδες;

 

Ουσιαστικά αυτά που λέει ο αοιδός μπαίνουν σε εισαγωγικά ως παράθεση λεγομένων κάποιου άλλου ατόμου, ο οποίος λέγεται Γιώργος.

 

Το ερώτημα όμως είναι το εξής: παρατίθενται ως λόγια (πρόζα) ή ως στίχοι; Επειδή αν είναι στίχοι (και μάλιστα τραγουδισμένοι) επανερχόμαστε στο παράδοξο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες;

 

Ουσιαστικά αυτά που λέει ο αοιδός μπαίνουν σε εισαγωγικά ως παράθεση λεγομένων κάποιου άλλου ατόμου, ο οποίος λέγεται Γιώργος.

 

Το ερώτημα όμως είναι το εξής: παρατίθενται ως λόγια (πρόζα) ή ως στίχοι; Επειδή αν είναι στίχοι (και μάλιστα τραγουδισμένοι) επανερχόμαστε στο παράδοξο...

 

Βασικά ο στίχος είναι: "Με λένε Γιώργο και ποτέ δεν τραγουδάω για της αγάπης τον γλυκόπικρο καημό", δε σημαίνει οτι ο Γιώργος δεν τραγουδάει γενικά για άλλα θέματα.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ο στίχος είναι: "Με λένε Γιώργο και ποτέ δεν τραγουδάω για της αγάπης τον γλυκόπικρο καημό", δε σημαίνει οτι ο Γιώργος δεν τραγουδάει γενικά για άλλα θέματα.  :)

spoiler alert!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και να αποδώσουμε στο γυφτοΜαζω το "Με λένε Γιώργο"...

 

Με λένε Παράγκα και με αρέζει το άσΘμα τούτο ,μου θυμίζει τα μικράτα μου και τους γονείς μου να το τραγουδάνε.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, αυτο που ειπε ο algorythm. Ο Γιώργος δεν τραγουδαει για της αγαπης τον πικρογλυκο καημό. Δηλαδη ακομα και για την αγαπη τραγουδαει αρκει να μην αναφέρεται σε συγκεκριμένη πτυχή η παράγωγο της συνέπειας της αγάπης, εν προκειμένω, τον καημό.

 

Ειχα 19 σε νέα ελληνικά, έκθεση και ιστορία και επειδή απο πρωτεύον μάθημα μπορούσες να δωσεις σε δευτερεύον βαθμους και να το περάσεις, ειχα εφτάρια στα γαλλικά και πέρναγα απο εκεί και δεν έμενα μεταξεταστέος. Επισης στην τριτη λυκείου είχα τρια 9 στην αλγεβρα και τελευταίο μηνα μου την βαράει και διαβάζω όλη την ύλη γιατι μου την έσπαγε η καθηγήτρια και της γράφω στο τέλος 18. Ενας καθηγητής συνάδελφός της που του την έσπαγε η καθηγήτρια και με συμπαθούσε μου είχε πεί και δύο απο τα τέσσερα θέματα. χαχαχα Τα δυο τα έλυσα μόνος μου.

 

Στην ζωή είναι εύκολο να κάνεις εχθρούς και δύσκολο να κάνεις φίλους.

 

Αγαπάτε ο ένας τον άλλο.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου