Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Cruiser και 57/62


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγκατέστησα σε μια Στρατ μου τον Dimarzio Cruiser στη γέφυρα και άφησα τους Fender 57/62 στη μεσαία και πάνω θέση.

 

Πρώτον, ο Cruiser είναι πιο χαμηλός από τους 57/62 και περισσότερο πρίμος / ένρινος,  κάτι που από ό,τι έχω ακούσει μπορεί να συμβαίνει, αν και στην προηγούμενη κιθάρα που ήταν εγκατεστημένος δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

 

Το πιο περίεργο είναι όμως ότι βγαίνει "out of phase" με το μεσαίο στη θέση middle / neck.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Σημειωτέον ότι οι κολλήσεις έχουν γίνει όπως πρέπει με τα colour codes.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα σε μια Στρατ μου τον Dimarzio Cruiser στη γέφυρα και άφησα τους Fender 57/62 στη μεσαία και πάνω θέση.

 

Το πιο περίεργο είναι όμως ότι βγαίνει "out of phase" με το μεσαίο στη θέση middle / neck.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

 

Για το output του cruiser, δε γνωρίζω. Aλλά για το out of phase φαινόμενο μπορείς απλά να δοκιμάσεις να συνδέσεις ανάποδα τα hot και ground του neck μαγνήτη.

 

Μόνο οι neck-mid είναι out of phase? Αν ναι, τότε κάνεις το παραπάνω.

Αν κι ο cruiser(στο bridge) ειναι εκτός φάσης με το μεσαίο, τότε αντιστρέφεις την πολικότητα του μεσαίου και ΌΧΙ του neck.

 

Για τα output, οπωσδήποτε πειραματίσου και με το ύψος των μαγνητών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ Σώτο. Βλακεία μου.

 

Το πιο περίεργο είναι όμως ότι βγαίνει "out of phase" με το μεσαίο στη θέση middle / neck bridge.

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει;

 

Για το output του cruiser, δε γνωρίζω. Aλλά για το out of phase φαινόμενο μπορείς απλά να δοκιμάσεις να συνδέσεις ανάποδα τα hot και ground του neck μαγνήτη.

 

Μόνο οι neck-mid είναι out of phase? Αν ναι, τότε κάνεις το παραπάνω.

Αν κι ο cruiser(στο bridge) ειναι εκτός φάσης με το μεσαίο, τότε αντιστρέφεις την πολικότητα του μεσαίου και ΌΧΙ του neck.

 

Για τα output, οπωσδήποτε πειραματίσου και με το ύψος των μαγνητών.

 

Οπότε προφανώς πρέπει να αντιστρέψω την πολικότητα του Cruiser.

 

Ίσως χαζή ερώτηση: Είναι δυνατόν, για κάποιο λόγο, να έχει βγει σε parallel διάταξη o Cruiser από τη μάνα του; Αν συμβαίνει αυτό, τι θα πρέπει να διαβάζω στο πολύμετρο αν υποθέσουμε ότι από τη μάνα του κανονικά βγαίνει έτσι:

 

Output mV: 140

DC Resistance: 3.13 Kohm

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ Σώτο. Βλακεία μου.

 

Οπότε προφανώς πρέπει να αντιστρέψω την πολικότητα του Cruiser.

 

Ίσως χαζή ερώτηση: Είναι δυνατόν, για κάποιο λόγο, να έχει βγει σε parallel διάταξη o Cruiser από τη μάνα του; Αν συμβαίνει αυτό, τι θα πρέπει να διαβάζω στο πολύμετρο αν υποθέσουμε ότι από τη μάνα του κανονικά βγαίνει έτσι:

 

Output mV: 140

DC Resistance: 3.13 Kohm

 

Ναι, πρέπει να αντιστρέψεις την πολικότητα του Cruiser.

Για το parallel/series, δες τα παρακάτω:

http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/4Conductor.pdf

 

Κανονικά, η σύνδεσή του Cruiser θα ήταν:

-μαύρο κι άσπρο καλώδιο κολλημένα μαζί και μονωμένα με ταινία(δε συνδέονται αλλού),

-γυμνό και πράσινο κολλημένα μαζί και συνδεδεμένα στη γείωση (στην πλάτη του pot) και

-το κόκκινο στον επιλογέα ως hot(+).

 

Αν τα έχεις ήδη έτσι κολλημένα, τότε απλά εναλλάσεις μεταξύ τους το κόκκινο με το πράσινο στη σύνδεση.

Η σύνδεση αυτή είναι η series που δίνει το μεγαλύτερο διαθέσιμο output. Αν είναι και πάλι πολύ χαμηλό, κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφέστατος. Σε ευχαριστώ πολύ.

Το περίεργο είναι ότι στα ιντερνέτς δεν έχω πετύχει καμία τέτοια περίπτωση και αναρωτιέμαι μήπως ο Cruiser μου έχει καμιά ιδιοτροπία...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου