Προς το περιεχόμενο

Μεταμεσονυχτιες ανησυχίες setup μπάσου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σπεράααα..

 

Πρίν κανά δίμηνο άλλαξα χορδές στο μπάσο μου μετά απο κανά χρόνο που είχα τις άλλες. Οπότε είπα να πρόσπαθήσω να ακολουθήσω οδηγίες απο τα δίαφορα guides να μαθαίνω και γώ σαν παιδί να σετάρω το όργανο μου!

 

Με τα πολλά αφου έκανα κάποιες διάφορες βλακειούλες το εφερα σε μια κατάσταση να είναι λίγο τόξο, αρκετά ψηλά οι χορδές, να τρίζει μετά το 10 τάστο πολύ, να έχει διαφορά έντασης η Μι με τις άλλες χορδές όπως επίσης και να αυξάνεται πολύ η ένταση στη Μι μετά το 10 τάστο... τελεια ε? :D :D

 

To Θετικό είναι ότι βρήκα τι λάθη έκανα  και άρχισα απο την αρχή το σετάρισμα. Όμως στη ρύθμιση του truss rod άρχισε να ξεπροβάλει το truss rod πρός τα πάνω... και επειδή είναι αρκετά loose ακόμα με βάση τις μετρήσεις όσο το σφήγκω θα αρχίσει να βγαίνει ακόμα πιο έξω?

 

Κάνω κάτι συμαντικά λάθος με κίνδυνο να το στείλω το όργανάκι ή είναι λογικό αυτό?

 

ΠιΕσ. Το οργανάκι είναι ένα squier vintage mod jazz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μάλλον πρέπει να το σφίξεις. (με τους δείκτες του ρολογιού - όπως βιδώνουμε μια βίδα) Το φυσιολογικό είναι να μπει προς τα μέσα και να φαίνεται λιγότερο. (Υποψιάζομαι ότι το έχεις ξεσφίξει τελείως και αυτή τη στιγμή "κολυμπάει").

 

Αν ισιώσει το μανίκι θα διορθωθεί και το θέμα με τις εντάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχααα...ώστε τόσο καιρό ξέσφηγκα!!  :-[ :-[

 

Συμπεράσματα:

α) Δεν ξέρω να βιδώνω

β) Βλέπω ανάποδα τα ρολόγια

γ) Δεν μπορώ να ακολουθήσω απλές οδηγίες!

 

Το βίδωσα και τώρα είναι μια χαρά! Τουλάχιστον πολύ καλύτερα απο πρίν... θα προχωρήσω και με τις υπόλοιπές οδηγίες για καβαλάρηδες κα μαγνήτες!!

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

Και μια τελευταία ερώτηση.. ισχύει αυτό που διαβάζω εδώ και εκεί οτι λόγο μεγάλου μήκους του μπράτσου και της τάσης των χροδών θέλει ρύθμιση και μετά απο κανα 2-3 μέρες που έχει κάτσει το ξύλο.. ή είναι σαν τους κροκόδειλους στους υπονόμους αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας απλος τροπος ειναι να τεσταρεις το μπρατσο ειναι, αφου χαμηλωσεις αρκετα τις χορδες , να δεις που εχεις τριξιμο.

- Αν ειναι κοντα στο 12ο ταστο + θελει σφιξιμο.

- Αν ειναι στα πρωτα ταστα , θελει χαλαρωμα.

- ΑΝ τριζει παντου, απλα ειναι πολυ χαμηλα οι χορδες ;D .

Το χαλαρωμα γινεται αριστεροστροφα.

Το σφιξιμο δεξιοστροφα (με την διαφορα οτι ειναι καλο να πιεζεις ταυτοχρονα το μπρατσο γτ εχει την ταση να αντισταθει)

http://www.garywillis.com/pages/bass/bassmanual/trussrod3.html

  ΜΗΝ κανεις πανω απο 1/4 στροφης την μερα. Τσεκαρε την επομενη ξανα αν χρειαζεται νεα ρυθμιση. Μετα απο ενα καλο setup , συνηθως μια στροφη 1/4  ειναι αρκετη για τις επομενες φορες.

 

        Το θεμα με τις εντασεις ενδεχεται να ειναι απο την ρυθμιση του υψους των μαγνητων.

Επειδη ειμαι jazzμπασακιας, συνηθως ο neck μαγνητης ειναι πιο δυνατος απο τον bridge και γι αυτο αρπαζει πιο πολυ  η μι , ειδικα αν το δεξι σου παιζει πανω του η κοντα του, ή οταν σλαπαρεις.(Παιζει ρολο ακομα και το balance που εχεις στις εντασεις των μαγνητων.) Μπορεις να δοκιμασεις να τον χαμηλωσεις στην μερια που κοιταει προς τα σενα ή/και σε σχεση με τον neck συνολικα. 

 

Επισης προσπαθησε και να ακολουθουν οι χορδες το radius της ταστιερας.  Αυτα  :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εντάσεις έχουν φτιάξει τώρα! Μια χαρα... ίσα ίσα νομίζω είναι και πιο σιγανό συνολικά.

Αλλά αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου μιας και ακόμα δεν το εχω παίξει σε ενισχυτή μονο σε amplitube.

 

Δεν κατάφερα σήμερα να το τσεκάρω πάλι να δώ αν ήθελε και άλλη ρύθμιση θα το κάνω αυριο!

 

Ευχαριστώ για τι πληροφορίες!

 

όσο για τρίξιμο... έχω ελάχιστο κοντά στο 12 τάστο και μετά αλλά δεν το ακουω απο τα ακουστικά ... πιθανόν να μην ακούγεται και απο τον ενισχυτή.

 

Με την επόμενη ευκαιρία θα ξανα κοιτάξω το truss rod αλλά κυρίως το action στη φέγυρα που το έκανα λίγο βιαστικά!

 

Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε μα κάποιον που απλά δεν ήξερε προς πια μεριά βιδώνουμε! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου