Προς το περιεχόμενο

Pure Nickel Strings και Les Paul Topwrap απορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Ποιες Pure Nickel Χορδες εχετε να προτεινετε για Gibson Les Paul που να βρισκω Ελλαδα ? Προς το παρων εχω τις Gibson Pure Nickel αλλα θελω να δοκιμασω κατι αλλο.

 

2. Πια η γνωμη σας για την topwrap μεθοδο σε Les Paul? Αξιζει η δε κανει καμια διαφορα?

 

Θελω να δοκιμασω το παραπανω γιατι περνωντας κανονικα τις χορδες στο tailpiece και εχοντας το tailpiece βιδωμενο τερμα κατω ακουμπαει η Μι καντινια στην γωνια πισω στο bridge. Παρατηρησα βεβαια οτι ο ηχος εχοντας το tailpiece βιδωμενο τερμα ειναι λιγο πιο γεματος αλλα ισως ειναι και ιδεα μου και ενας τροπος να εχω το tailpiece κατω χωρις να ακουμπανε χορδες στο bridge ειναι να τις περασω με την Topwrap Μεθοδο. Επισης αν το κανω σκεφτομαι να αλλαξω απο 10αρες σε 11αρες χορδες μιας και απο οτι διαβασα μερικοι υποστηριζουν οτι κανει τις χορδες πιο μαλακες σε bending. Το εχει δοκιμασει καποιος απο εδω?

 

Η κιθαρα ειναι μια Les Paul Traditional.

 

 

 

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wraparound στο tailpiece μειώνει την break angle πίσω απο τη γέφυρα.

Αν με "συμβατικό" πέρασμα χορδών η γωνία είναι μεγαλύτερη της γωνίας στο headstock πίσω απο το nut, καλό θα είναι να δοκιμάσεις.

Αλλά ακόμα κι αν δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές στις γωνίες μπορεί να γίνει, και θα δεις οτι σου κάνει τις χορδές να φαίνονται πιο μαλακές.

 

Λογικά με wraparound και τέρμα κάτω βιδωμένο tailpiece θα είσαι καλά κι απο γωνίες κλπ.

Επίσης, το πιθανότερο είναι να μην καταλάβεις καμία διαφορά απο ηχητικής πλευράς...

 

 

Απο την Ελληνική αγορά έχω δοκιμάσει σε Pure nickel τις GHS Burnished nickel και τις βρήκα λίγο σκληρές και σε αίσθηση αλλά και σε "ηχο" (σε σχέση πάντα με τις Snake Oil και Pyramid pure nickels που έχω σε άλλες κιθάρες).

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου