Προς το περιεχόμενο

Αμερικάνικος ενισχυτής...Variac ή Stepdown Transformer?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης πχ ο ενισχυτης μου θελει 110V για να δουλεψει κ εχω παρει αυτο το μηχανημα,παω λοιπον να παιξω σε ενα μαγαζι που οπως ξερουμε πολλα μαγαζια εχουν χαλια ρευματα κ το ρευμα που δινει το μαγαζι δεν ειναι 220V αλλα 200V , με αυτο το μηχανημα μπορω να εχω ακριβως 110V ή κ ακομα λιγο πιο κατω ή λιγο πιο πανω για να εχω μια λιγο διαφορετικη χροια στον ενισχυτη μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, γιατί να πάρεις τόσο μεγάλο Variac? Τι ενισχυτή έχεις?

 

Εκτός από αυτό, δεν θα πρότεινα Variac με αναλογικό βολτόμετρο γιατί δεν θα ξέρεις ποτέ ακριβώς σε τι τάση βρίσκεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρότεινα ποτέ Variac σε κάποιον, o κύριος λόγος είναι γιατί πάντα υπάρχει ο κίνδυνος να γυρίσει ο δρομέας προς τα πάνω οπότε τον έκανες τον ενισχυτή τοστιέρα. ;D

 

Γιατί δεν παίρνεις έναν step-down autotransformer στο κατάλληλο μέγεθος για τον ενισχυτή σου να κάνεις την δουλειά σου. Θα είναι και πιο μικρός σε μέγεθος από ένα αντίστοιχο σε watt Variac.

 

Αν όμως θες σώνει και καλά Variac βρες ένα με ψηφιακό όργανο σε νορμάλ διαστάσεις, δεν χρειάζεσαι 4KW εκτός και αν θες να συνδέσεις άλλους 5 ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok,καταλαβα!

 

σκεφτομαι την επιλογη του variac κ οσον αφορα τα watt θα ηθελα να μπορει να τροφοδοτησει σιγουρα 2 ενισχυτες.

 

τωρα,οσον αφορα αυτο που λες με ψηφιακο οργανο θα συμφωνησω,αλλα που μπορω να βρω κατι τετοιο,εχεις υποψιν σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεφτομαι την επιλογη του variac κ οσον αφορα τα watt θα ηθελα να μπορει να τροφοδοτησει σιγουρα 2 ενισχυτες.

Τι ενισχυτές θα είναι αυτοί? Πόσα watt καταναλώνουν?

 

τωρα,οσον αφορα αυτο που λες με ψηφιακο οργανο θα συμφωνησω,αλλα που μπορω να βρω κατι τετοιο,εχεις υποψιν σου?

Για ρώτα τα παιδιά στον Φανό, http://www.fanos.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου