Προς το περιεχόμενο

Super Reverb : Total Restoration


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σκέφτηκα πάρα πολύ μπορώ να σου πω για την αλλαγή της πλακέτας και αποφάσισα να πάρω το ρίσκο. Σίγουρα είναι καταπόνηση για τα υλικά και ως γνωστόν οι Allen-Bradley Cc's μπορούν να υποστούν μόνιμη αλλαγή στην τιμή τους με τέτοιες θερμοκρασίες. Ομοίως οι κεραμικοί μπορεί και να καταστραφούν κατά την απόπειρα αποκόλλησης τους από το κύκλωμα.

 

Παρ'ολα αυτά ήδη έχω προχωρήσει και πλέον η παλιά πλακέτα δεν έχει τίποτα πάνω..

Αφαιρέθηκαν όλα τα στοιχεία με πολύ μεγάλη προσοχή και φυσικά μετρήθηκαν πριν επανατοποθετηθούν στην νέα.

 

Δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά A-B cc's σε όλο τον ενισχυτή καθώς τα χαρακτηριστικά τους για κάποια σημεία στον ενισχυτή δεν είναι "σωστά". (Low Wattage, Low Voltage Rating).

 

Όσο για τη γείωση συμφωνώ απόλυτα για το ότι πρέπει να γίνει πολύ καλή κόλληση στο σασί πέρα από το βίδωμα. Σε αυτό το σημείο θέλω να σε ρωτήσω κάτι..

Ποιά η γνώμη σου για το Star Grounding?

Έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα και φαίνεται ως μια αποτελεσματική λύση για εξάλειψη θορύβου, αν φυσικά γίνει υλοποίηση..

 

Απαντήσεις :

Faceplate θα αλλάξεις?

 

Ναι οπωσδήποτε! Αναρωτιέμαι τι ή καλύτερα, αν σκεφτόντουσαν πριν λανσάρουν την Silverface πλάκα. Παιδιά ζητώ συγγνώμη για όσους έχουν SF αλλά τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά  ;D. Το πρόβλημα είναι τα 66€ που κοστίζει στο TAD. Αν κανείς έχει βρεί άκρη παρακαλώ να μου πει.. Το faceplate από SR RI μπορεί να μπεί;

 

Σαν πυροβολημένο είναι και θα φαίνεται πίσω απο το grille cloth...

 

Όντως είναι σαν πυροβολημένο  ;D ;D. Απλά δεν έχω ασχοληθεί ακόμη με την καμπίνα.. Χρειάζεται μάζεμα γιατί έχει ρωγμές και το νοβοπάν που είναι πάνω το grillcloth έχει στραβώσει εντελώς. Θα ασχοληθώ όταν ξεμπερδέψω με το κύκλωμα.

 

Καλό κόλπο είναι να χρησιμοποιήσεις μαύρο βερνίκι παπουτσιών

 

Θενξ για την συμβουλή! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραια δουλεια πας να κανεις .Βαζεις το μαχαιρι στο κοκκαλο !!!και το χερι βαθια στην τσεπη!!

Επειδη εχω κανει και εγω παρομοια δουλεια πανω σε εναν ΑCUSTA 85 Scorpion reverb συμφωνω 100% με την αλλαγη ποτενσιομετρων διοτι τα παλια και να καθαρισθουν σε λιγο παλι θα εχουν σκρατς -σκρουτς (εκτος και τα λυσεις τελειως και τσεκαρεις /καθαρισεις το εσωτερικο τους) οποτε καινουργιο και τελος( 2-3 ευρω το ενα κοστιζουν ).

Μπραβο φιλε μου εισαι μερακλης !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κανει και εγω παρομοια δουλεια πανω σε εναν ΑCUSTA 85 Scorpion reverb

 

Ωραίος!! ;D

 

2-3 ευρω το ενα κοστιζουν

 

Με αυτό το σκεπτικό είπα και εγώ να τ'αλλάξω.. Τουλάχιστον γι' αυτά δεν έβαλα και τόσο βαθιά το χέρι στη τσέπη  ;).

 

Μπραβο φιλε μου εισαι μερακλης !!

 

Να' σαι καλά επλίζω μόνο να αποζημιωθώ :D..

Σε αυτό το σημείο να πω ότι δεν φτάνει να αγαπάς μόνο το αντικείμενο και να είσαι μερακλής, αλλά για όποιον σκέφτεται να κάνει κάτι αντίστοιχο θα πρέπει να έχει γνώσεις ηλεκτρονικών! Καλό το χόμπυ αλλά πρώτα απ' όλα η προσωπική ασφάλεια, καθώς υπάρχουν υψηλές τάσεις που μπορεί να αποβούν μοιραίες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτο εννοειται !!Παντως στα νιατα μου ειχα ''φαει''350 Volts απο μια ανορθωση που ακουμπησα καταλαθος ευτυχως ηταν milliamber (καμμια 300 αρια ) το μονο που επαθα ηταν μια ωραια τρυπιτσα στο δαχτυλο και καποια λεπτα εμεινα με ανασηκωμενα μαλλια και γενικα τις τριχες μου .Πολυ γελιο επεσε οταν το συνειδητοποιησα και διαπιστωσα πτι ημουν ασφαλης .εγω παντως να πω την αμαρτια μου παρόλο που εχω σπουδασει ηλεκτρονικα αποφευγω τις επισκευες που μου φαινονται επικινδυνες και τα δινω σε ηλεκτρονικο εν ενεργεια (ψημενο δηλαδη απο υψηλες τασεις ,,,εχει γινει σουρωτηρι  ;D ;D ;D.

DSC01918.JPG.b2e006eb1443b20f7118dc398cf993d9.JPG

DSC01920.JPG.259a6e8a5a83103a2eca721c3eb8544e.JPG

DSC01897.JPG.feb2213cbfec45d40a88e7fc85de8345.JPG

DSC01895.thumb.JPG.8490c6ee0e31fb8f7eaf358fb59104dd.JPG

DSC01913.JPG.bcde4f7ad65b50c169ef7ad486231a72.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκαν επιτέλους οι βάσεις, οι μετασχηματιστές, τα ποτενσιόμετρα και ξεκίνησε η καλωδίωση!

Δυστυχώς δεν έχω τα πάντα ακόμη στη διάθεση μου :( και δουλεύω με ότι έχω.

Αξιοσημείωτο είναι ότι χρησιμοποίησαν 1 Watt αντιστάσεις 100K (είναι λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος) στα plate των προενισχύτριων λυχνιών. Προφανώς διότι έναντι των αντιστάσεων του 1/2 Watt, έχουν υψηλότερο voltage rating. ;)

Έχουμε και λέμε μέχρι στιγμής..

Build1.thumb.JPG.f60ead4dca5c418d9217779cb7a1fe62.JPG

Build2.thumb.JPG.7cfa0e7b62300f81f82c5a411d81603b.JPG

Build3.thumb.JPG.1fc9b905f146819ba8ff1bedc72cc66a.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους δυο ηλεκτρολυτικούς που έχεις μαζί με τις cc άφησέ τους.

Δεν είναι για να τους εμπιστεύεσαι...

 

Ποιά η γνώμη σου για το Star Grounding?

Έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα και φαίνεται ως μια αποτελεσματική λύση για εξάλειψη θορύβου, αν φυσικά γίνει υλοποίηση..

 

Πως θα γίνει star ground?

Θέλεις να τα φέρεις όλα στο main ground στο σημείο που πιάνει σασί ο ισχύος?

Θα έχεις θόρυβο έτσι.

Καλύτερα καν'το όπως το σχεδίασε ο Leo...

Κάθε σημείο έχει και τη γη του.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοσημείωτο είναι ότι χρησιμοποίησαν 1 Watt αντιστάσεις 100K (είναι λίγο μεγαλύτερες σε μέγεθος) στα plate των προενισχύτριων λυχνιών. Προφανώς διότι έναντι των αντιστάσεων του 1/2 Watt, έχουν υψηλότερο voltage rating. ;)

 

Η CBS άρχισε να βάζει 1W 100Κ στα plates και καλά για μείωση του θορύβου. Βέβαια αν είναι ένα σημείο που το voltage swing είναι ικανό να προκαλέσει resistor distortion είναι εκεί, άρα θεωρητικά με 1/2watters έχει πιο πολύ ...mojo!!!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@paul31 ακριβες αντιγραφο θα ελεγα του twin reverb.Στα συν του το ξεχωριστο καναλι του μπασσου.Εχω παθει πλακα απο την ωραια δουλεια που κανεις .Ειπα πριν οτι εισαι μερακλης  :D :D

Οσον αφορα το τελλαρο που ειναι τοποθετημενο το grill cloth αλλαξε το νοβοπαν με κοντρα πλακε θαλασσης .Αυτο κανω καθε φορα που χρειαζεται αλλαγη το gr.cloth.

Εκεινο που θελω να δω ειναι τι θα κανεις με τα μεγαφωνα ;;;Θελουν την περιποιηση τους νομιζω !!! ;D

Το ξυλο που θα βαλεις στην θεση του νοβοπαν βαψε το με μαυρη λανολινη (πουλανε τα καλα χρωματοπωλεια )σε σκονη και την φτιαχνεις με οινοπνευμα .προχωρα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου