Προς το περιεχόμενο

Super Reverb : Total Restoration


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά δεν θα άλλαζα τα original eyelet boards, τις βάσεις, ούτε τα original ποτενσιόμετρα, πιο πολύ για την συλλεκτικότητα του ενισχυτή αλλά αφού μπήκες στην διαδικασία, ok.

 

Ίσως να μην τίθεται και θέμα συλλεκτικότητας για τον συγκεκριμένο..

Κατα πάσα πιθανότατα να μην έκανα τίποτα από όλα αυτά αν είχα έναν Blackface του 66'-67'. Στην προκειμένη περίπτωση όμως μόνο αν λάβεις υπόψιν σου όλες τις αλλαγές που θέλει για Blackfacing, πυκνωτές σήματος κ.α. , δεν θα έμενε και τόσο original.

 

Λοπόν να σας δείξω και σε τι φάση βρίσκομαι..

Τέλειωσα τα μπελατζίδικα heaters!(τα πράσινα καλώδια)

Το twist του καλωδίου έγινε μονοκόμματα με το εξής απλό κολπάκι:

 

- Χρησιμοποίησα συνολικά περίπου 3 μέτρα καλώδιο 18 awg για τα heaters και στο τέλος μου περίσσεψαν περίπου 30 πόντοι..

Έκοψα το καλώδιο στη μέση (1,5μ + 1,5μ) και έσφιξα την μια άκρη των καλωδίων σε μέγγενη και την άλλη την έσφιξα μέσα σε ένα...τρυπάνι ;). Οπότε άρχισα σιγά σιγά να περιστρέφω το τρυπάνι και έγινε ένα πολύ ωραίο twist.  ;D

Υπόψιν δεν θέλει και πολύ ζόρισμα γιατί αν το παρακάνετε θα κοπεί το καλώδιο.

 

Να και τα αποτελέσματα μετά από την τοποθέτηση

Heaters1.thumb.JPG.5b91bf06f9873afed6327589c8d840af.JPG

Heaters2.thumb.JPG.0428a41d1947b8200e62c22cfa0dde5b.JPG

Heaters3.thumb.JPG.3357b9ebd0ecceee1c9774a3f4290d74.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παρατηρήσεις απο τις φωτογραφίες:

 

1) Είδα οτι δεν έχεις απομονώσει με θερμοσυστελλόμενο τα τελειώματα του shielded καλωδίου με κίνδυνο να "βρίσκει" το μπλεντάζ σε σημεία που δεν πρέπει...

 

Φυσικά το μπλεντάζ θα πρέπει να γειωθεί απο τη μεριά των ποτενσιομέτρων.

 

2) Τα πράσινα καλώδιά σου δεν τα βλέπω πολύ σφιχτά πλεγμένα.

Μη φοβάσαι. Δεν σπάνε τόσο εύκολα.  ;)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε άρχισα σιγά σιγά να περιστρέφω το τρυπάνι και έγινε ένα πολύ ωραίο twist.  ;D

Υπόψιν δεν θέλει και πολύ ζόρισμα γιατί αν το παρακάνετε θα κοπεί το καλώδιο.

Το ίδιο έκανα όταν έφτιαχνα καλώδια ηχείων. Όταν όμως το braid γινόταν ανά τρία pairs (σε σύνολο 18 - utp- pairs) σε καλώδια ηχείων, το τρυπάνι δεν βοήθησε.  :(

 

Alder ξέρω ότι θέλει γείωση μόνο από τη μία το μπλεντάζ αλλά γιατί στα pots;

 

Παρεμπιπτόντως προσωπικά μου αρέσει (απλώς) περισσότερο το turret από το eyelet.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Τα πράσινα καλώδιά σου δεν τα βλέπω πολύ σφιχτά πλεγμένα.

Μη φοβάσαι. Δεν σπάνε τόσο εύκολα.   ;)

Εκτός από αυτό τα καλώδια των νημάτων που πάνε στις βάσεις από το πίσω μέρος του σασί προς τα ποδαράκια 4/5 και 9 είναι πολύ κοντά στα ποδαράκια των βάσεων. Κανονικά θα έπρεπε να είχες κρατήσει μεγαλύτερες αποστάσεις. Επίσης θέλει προσοχή τώρα για τα καλώδια σήματος που θα έρχονται από το κύκλωμα.

 

Παρεμπιπτόντως προσωπικά μου αρέσει (απλώς) περισσότερο το turret από το eyelet.

+1

Όλες οι κατασκευές μου είναι με turrets και fiberglass boards.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

....ξέρω ότι θέλει γείωση μόνο από τη μία το μπλεντάζ αλλά γιατί στα pots;

 

 

 

Φανταζομαι γιατι στην πλευρα της βασης δεν υπαρχουν εκει κοντα γειωσεις ενω οπως στο original layout βρισκονται κατω απο τα pots. Eπισης κοντα στις βασεις υπαρχουν και πιο εντονα ρευματα. Τα πρασινα καλωδια των νηματων οντως θελουν λιγο απομακρυνση απο την βαση, οσο πιο καθετα γινεται!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι γιατι στην πλευρα της βασης δεν υπαρχουν εκει κοντα γειωσεις ενω οπως στο original layout βρισκονται κατω απο τα pots. Eπισης κοντα στις βασεις υπαρχουν και πιο εντονα ρευματα.

 

Συμφωνώ. Είθισται να γειώνονται έτσι τα μπλεντάζ.

 

Τα πρασινα καλωδια των νηματων οντως θελουν λιγο απομακρυνση απο την βαση, οσο πιο καθετα γινεται!

 

Αυτό δεν το ανέφερα για να μην γίνω "κακιά πεθερά", αλλά πρέπει να γίνει... Κάτι ήξερε ο Leo που τα έφτιαχνε έτσι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα οτι δεν έχεις απομονώσει με θερμοσυστελλόμενο τα τελειώματα του shielded καλωδίου με κίνδυνο να "βρίσκει" το μπλεντάζ σε σημεία που δεν πρέπει...

 

Ήταν το επόμενο μου post γιατί θέλω να ρωτήσω πάνω σε αυτό, αλλά με πρόλαβε η παρατηρητικότητα σου. :D Θα επανέλθουμε στο θεματάκι με τα shielded καλώδια μόλις ανεβάσω και τις σχετικές φωτογραφίες..

 

Τα πράσινα καλώδιά σου δεν τα βλέπω πολύ σφιχτά πλεγμένα.

 

Όσο γι'αυτό θέλω να πω ότι το 18 awg Solid Core σύρμα δεν πλέκεται και πολύ εύκολα.

Ενδέχεται να φαίνονται σχετικά χαλαρά στα σημεία που γίνεται ο διαχωρισμός προς τις βάσεις..

 

θέλει προσοχή τώρα για τα καλώδια σήματος που θα έρχονται από το κύκλωμα

 

Για το λόγο αυτόν και όλα αυτά που προανέφερες maze με έβαλαν σε σκέψεις..

Η εικόνα που θα έχει το κύκλωμα με όλα τα καλώδια σήματος από το κύκλωμα στις βάσεις θα είναι πολύ διαφορετική. Αυτή τη στιγμή έχω φτιάξει τα νήματα χωρίς να υπάρχουν όλα τα καλώδια σήματος επάνω που ισούται με μια μη ολοκληρωμένη εικόνα. Μετά από μια προσεκτικότερη ματιά στο κύκλωμα κατέληξα στο ότι θα "σηκώσω" τα νήματα στον αέρα πάνω από τις βάσεις.

 

Τα πρασινα καλωδια των νηματων οντως θελουν λιγο απομακρυνση απο την βαση, οσο πιο καθετα γινεται!

 

Τα νήματα πάντοτε θα είναι κοντά στη βάση απλά ο τρόπος που τα τοποθέτησα δεν πληρεί την καθετότητα 90 μοιρών ως προς τα καλώδια σήματος σε ορισμένα σημεία. Κάτι φυσικά μη επιθυμητό καθώς διέρχεται AC τάση μέσα από τα νήματα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι πάνω στην παρατήρηση του alder :

δεν έχεις απομονώσει με θερμοσυστελλόμενο τα τελειώματα του shielded καλωδίου

 

Πρέπει να μπεί θερμοσυστελλόμενο ώστε να αποφευχθεί η επαφή του εξωτερικού καλύμματος (ασημένιο shield) με το καλώδιο σήματος (το άσπρο).. Σωστά;

 

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάτι λέω λάθος..

 

Παραθέτω και φωτογραφία για να καταλαβαίνουμε για τι πράγμα μιλάμε  :)

Alsndro.thumb.JPG.8800db2b57c7971acfd13a552744ffa2.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κι από εμένα! πολύ ωραία δουλειά. Είμαι σίγουρος ότι θα ακούγεται καταπληκτικός...  ;D

Μερικές πληροφορίες που μπορεί να φανούν χρήσιμες.

Το center tap του μετασχηματιστή για τα filaments (αν υπάρχει) καλό είναι να μην χρησιμοποιηθεί. Αντ'αυτού είναι προτιμότερο ένα virtual center tap με δύο 100άρες 1% (μετρημένες και διαλεγμένες). Ο λόγος είναι απλός: είναι αδύνατον λόγο κατασκευής σε έναν EI μετασχηματιστή το center tap να είναι ακριβώς στη μέση μιας και οι περιελίξεις που προστείθενται θα έχουν μεγαλύτερο μήκος άρα μεγαλύτερη αντίσταση για των ίδιο αριθμό περιελίξεων (αυξάνεται η απόσταση από τον πυρήνα). Αυτό αν δεν θες να πας σε dc regulated filament supply με ξεχωριστό μετασχηματιστή (γιαμ γιαμ...).

18 awg για τα filaments! Μιλάμε για overkill. Πέραν του ότι θεωρώ το solid core ακατάλληλο για τέτοιες εφαρμογές, το stranded 22 awg στα 6.3 v είναι rated στα 7 Amp! Αν θες πολύ overhead για κάποιο λόγο πας στο 20 awg που για την ίδια δουλειά είναι rated στα 11 Amp...

Το μόνο σημείο σε έναν ενισχυτή όπου έχει νόημα να χρησιμοποιήσει κανείς carbon composition resistors είναι οι plate load resistors. Οι cc αντιστάσεις έχουν high voltage coefficient of resistance. Για να μειώσουμε το θόρυβο (κυρίως contact noise) χρησιμοποιούμε αντιστάσεις μεγαλύτερου wattage όπως 1 watt metal film ή metal oxide.

Το star grounding scheme... είναι ότι καλύτερο αφού δεν επιτρέπει τη δημιουργεία ground loop αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν μπορεί να υλοποιηθεί. Θα έπρεπε να αλλάξει όλο το layout. Βασίζεται όμως σε απλές ιδέες όπως ένα σαφή διαχωρισμό μεταξύ: signal ground, chassis ground και earth (mains ground). Αν αυτά μείνουν απομονωμένα και συναντηθούν μόνο σε ένα σημείο τότε έχουμε το βέλτιστο. Να σημειώσω ότι το signal ground είναι από μόνο του ένα δίκτυο star ground όπου και εκεί το κάθε stage πλέον έχει το δικό του star ground point (συνήθως στο ground point του filter cap στον οποίο συνδέεται) και συναντά τα υπόλοιπα με συγκεκριμένη σειρά... Όσον αφορά το που τελικά είναι το σημείο αυτό υπάρχουν δύο επιλογές (η γη είναι πάντα σχετικά κοντά στο mains inlet socket). Μία δημοφιλής επιλογή είναι στο input jack και μία άλλη (η προσωπική μου επιλογή) είναι κοντά στο mains inlet (από το power supply/HV center tap).

Και μιά τελευταία υπενθύμιση: grid stoppers! (εκτός αν θες να ακούς και ραδιόφωνο, παράσιτα παντώς είδους, neon lights κ.τ.λ.)

Συγνώμη αν κούρασα ή αν δεν έγινα πλήρως κατανοητός, ευχαρίστως να αποσαφηνίσω οτιδήποτε! Καλά παιξίματα!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου