Προς το περιεχόμενο

Περισσότερα από ένα audio interfaces κανείς;


panorios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ λέει ότι γίνεται και είναι παλιό άρθρο, το έχει δοκιμάσει κάποιος;

 

http://www.soundonsound.com/sos/feb06/articles/pcmusician.htm

 

Υπάρχουν σήμερα ποιο σύγχρονα εργαλεία;

Έχει νόημα εκτός από την προσθήκη in/outs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Έχει νόημα εκτός από την προσθήκη in/outs;

Όχι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως έχει νόημα όταν προσπαθείς να στείλεις διαφορετικά output σε διαφορετικά ηχεία.

Για παράδειγμα, σήμερα εδώ και δύο ώρες προσπαθώ σε ένα macbook pro με el capitan να έχω δύο interface ταυτόχρονα ώστε κάποιες εφαρμογές να στέλνουν ήχο σε μια συσκευή airplay και κάποιες άλλες (system sounds, skype, κλπ) να παίζουν από την built-in.

Οποιοσ κσερη ας στειλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ίσως έχει νόημα όταν προσπαθείς να στείλεις διαφορετικά output σε διαφορετικά ηχεία.

 

Ταυτόχρονα;;;

Κάτι που μπορώ να σκεφτώ , στα γρήγορα,είναι να συνδέσεις τό ένα Out μιας κάρτας στο in της άλλης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ταυτόχρονα;;;

..

 

Ναι, ας πούμε να βλέπω μια ταινία και ο ήχος να ακούγεται από "εκείνα" τα ηχεία που βλέπει το δεύτερο sound device αλλά για τις υπόλοιπες λειτουργίες να χρησιμοποιείται το εσωτερικό sound device.

 

Filos poula to macbook kai pare πιση.

αμα το πουλήσω θα πάρω  3 πιση  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα το πουλήσω θα πάρω  3 πιση  ;D

 

Πάντως αυτο που ψάχνεις γινεται ευκολα στα windows. Οπότε με το 1/3 της αξιας του mac σου θα έκανες ευκολα και γρήγορα τις ανάλογες δρομολογήσεις για airplay (σε καποιες περιπτώσεις συμπληρωματικά με ανάλογο software) (Αστειευομαι κιόλας χαχχχαχαχαχα, δεν ειμαι fan boy ουτε ειμαι υπέρ του ενος ή του άλλου για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις)

 

Για mac δεν μπορώ να βοηθήσω γιατι απο mac δεν ξερω χριστό και καποια στιγμή ηθελα να ασχοληθώ για την εμπειρία. Δεν ετυχε,

 

Αρκετά με τα άσχετα που γράφω απλά σε παράθεση του προβληματος του harilatron που σιγουρα θα βρεί τρόπο να το λύσει......................

 

Τωρα το σχόλιό μου για το αρθρό,

 

το multiclient support (δηλαδη λαϊκα να χρησιμοποιούνται οι drivers της κάρτας απο πολλά προγράμματα ταυτόχρονα μαζί με τους ηχους των windows) ειναι θεμα που υφίσταται και σημερα, ιδιαίτερα απο windows vista και ανω (εκτος απο 10 που δεν ξερω τι γινεται ακόμα και δεν θελω να μάθω ακόμα).

 

Υπάρχουν τρόποι να ξεπεραστεί ο περιορισμός αυτός που επιβάλλεται απο τα windows. Καποιοι drivers καρτών το λύνουν natively

 

Yπάρχει σχετική "βιβλιογραφία" για το θεμα, μπορει καποιος να ενημερωθεί καλύτερα μεσω google search.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, ας πούμε να βλέπω μια ταινία και ο ήχος να ακούγεται από "εκείνα" τα ηχεία που βλέπει το δεύτερο sound device αλλά για τις υπόλοιπες λειτουργίες να χρησιμοποιείται το εσωτερικό sound device.

 

Ίσως και να γίνεται, άλλα  honestly ....βαριέμαι να το ψάξω.  ;D ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

το multiclient support (δηλαδη λαϊκα να χρησιμοποιούνται οι drivers της κάρτας απο πολλά προγράμματα ταυτόχρονα μαζί με τους ηχους των windows) ειναι θεμα που υφίσταται και σημερα, ιδιαίτερα απο windows vista και ανω (εκτος απο 10 που δεν ξερω τι γινεται ακόμα και δεν θελω να μάθω ακόμα). ...

 

Αυτό εννοείται ότι γίνεται.

Αυτό που θέλω είναι (π.χ.) το chrome να ψάχνει κατά προτεραιότητα την εξωτερική κάρτα, το safari κατά προτεραιότητα την εσωτερική κλπ. Κάποιες εφαρμογές το υποστηρίζουν, αλλά ψάχνω λύση σε επίπεδο λειτουργικού ή ξεχωριστού free utility.

Πληρωμένες λύσεις υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Μακ δεν ξέρω φίλος, αλλά αυτό μου φαίνεται app-based. Όπως π.χ. το Skype.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου