Προς το περιεχόμενο

Super Reverb : Total Restoration


Προτεινόμενες αναρτήσεις

dc regulated filament supply με ξεχωριστό μετασχηματιστή ...

 

Διάβαζα τελευταία αρκετά περί filaments και μετατροπή AC σε DC κ.λ.π

Έψαξα και αν είναι εφικτό μέσω κάποιου κυκλώματος να μετατρέψω τα 6.3 VAC που ήδη διαθέτει ο M.I. αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν γίνεται επειδή είναι απαραίτητη η ύπαρξη 8-12 VAC για να είναι δυνατή η μετατροπή του σε 6.3 VDC. Οπότε η χρήση ξεχωριστού μετασχηματιστή είναι η μόνη λύση.. (αν τελικά προβώ σε αλλαγή της τροφοδοσίας των filaments ::))

 

18 awg για τα filaments! Μιλάμε για overkill..

 

Ναι, αν σκεφτείς μάλιστα ότι είναι γύρω στα 4 Amp αυτά που δίνει ο Μ.Ι. είναι λίγο υπερβολικό το 18 AWG (επίσης πολύ δύσκολο στο twist και στο να κολληθεί στις μικρές βάσεις >:()

 

Το star grounding scheme...

 

Έχω ευτυχώς στη διάθεση μου αρκετό χρόνο ώστε να μελετήσω και να καταλήξω τελικά στο πως θα υλοποιηθεί ο διαχωρισμός των γειώσεων σε αστέρια/υποαστέρια..

 

Σε αυτή τη φάση το project έχει παγώσει γιατί περιμένω να σκάσουν διάφορες συμπληρωματικές παραγγελίες οπότε το' χω ρίξει στο διάβασμα. Πιστεύω να βγεί κάτι καλό απ' όλο αυτό καθώς πολλά απ'αυτά που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο θα αποδειχθούν στη πράξη μετά από πειραματισμό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διάβαζα τελευταία αρκετά περί filaments και μετατροπή AC σε DC κ.λ.π

Έψαξα και αν είναι εφικτό μέσω κάποιου κυκλώματος να μετατρέψω τα 6.3 VAC που ήδη διαθέτει ο M.I. αλλά απ' ότι κατάλαβα δεν γίνεται επειδή είναι απαραίτητη η ύπαρξη 8-12 VAC για να είναι δυνατή η μετατροπή του σε 6.3 VDC. Οπότε η χρήση ξεχωριστού μετασχηματιστή είναι η μόνη λύση.. (αν τελικά προβώ σε αλλαγή της τροφοδοσίας των filaments ::))

Απο τα 6.3V AC με μία γέφυρα και ένα ηλεκτρολυτικό πυκνωτή 1000μf θα έχεις 6V DC για τα νήματα σε όλες τις προενισχύτριες.

Μόνο αν θέλεις να σταθεροποιήσεις με κανένα 7806 θα χρειαστείς παραπάνω AC τάση δηλδ άλλο ΜΙ.

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινούργιο Matamp έχω δει το κορυφαίο, σταθεροποίηση στα νήματα των δύο πρώτων προενισχύτριων, από τα 6,3Vac με 7805!  ;D

 

Θα έλεγα μην το κουράζεις το θέμα με τα νήματα, δεν χρειάζεται να γίνουν dc, αν σηκώσεις τα καλώδια και γειώσεις τη μεσαία λήψη των 6,3V θα είσαι μια χαρά. Δώσε περισσότερη βάση στις γειώσεις σου, εκεί είναι η όλη ιστορία. Ο Leo πάντως τις έχει μια χαρά (pre CBS δηλαδή) και αποκλείεται να έχεις θόρυβο αν ακολουθήσεις τα σημεία που γειώνει κάθε στάδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καινούργιο Matamp έχω δει το κορυφαίο, σταθεροποίηση στα νήματα των δύο πρώτων προενισχύτριων, από τα 6,3Vac με 7805!  ;D

 

Θα έλεγα μην το κουράζεις το θέμα με τα νήματα, δεν χρειάζεται να γίνουν dc, αν σηκώσεις τα καλώδια και γειώσεις τη μεσαία λήψη των 6,3V θα είσαι μια χαρά. Δώσε περισσότερη βάση στις γειώσεις σου, εκεί είναι η όλη ιστορία. Ο Leo πάντως τις έχει μια χαρά (pre CBS δηλαδή) και αποκλείεται να έχεις θόρυβο αν ακολουθήσεις τα σημεία που γειώνει κάθε στάδιο.

 

+10000.Tο πολυ το Κυριε Ελεησον το βαριεται κι'ο Θεος . ;D  Φτιαξε το μηχανημα οπως ηταν πριν ΑΚΡΙΒΩΣ δηλαδη (οπου εχεις την δυνατοτητα βεβαια )και δεν θα εχεις κανενα θορυβο η προβλημα  ;D.Και μην διαβαζεις παρα πολυ γιατι στο τελος θα τα παιξεις . ;D

Η ιστορια ειναι μετα.. 8) με τις δοκιμες ...εκει θα επεμβεις και θα το ευχαριστηθεις .Καλη Ανασταση παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και γω οτι δεν υπάρχει θέμα για DC στο συγκεκριμένο ενισχυτή.

Σε ενα super reverb που έχω πειράξει δεν το έκανα, μονο σε μια κεφαλή bassman που της έβαλα μια λαμπίτσα παραπάνω για λίγο drive το έκανα..

 

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην διαβαζεις παρα πολυ γιατι στο τελος θα τα παιξεις..

 

Άσε φίλε Περικλή το έχω κάψει ήδη ;D

 

Ο λόγος που μπήκα σε όλη αυτή την διαδικασία σίγουρα δεν είναι για να πρωτοτυπήσω..

Αφορμή ήταν ο ενισχυτής ενός φίλου (TR 67') ο οποίος αν και ακουγόταν απίστευτα, είχε έντονο Hum.  :( 

Θέλοντας λοιπόν να αποφύγω τον οποιοδήποτε θόρυβο, θέλησα να προβώ σε μέτρα πρόληψης εφαρμόζοντας "τεχνικές εξουδετέρωσης" (αυτού του ενοχλητικού και συχνού φαινομένου) ως προς τις γειώσεις, filaments κ.λ.π.

 

Πάντως πραγματικά σας υπερευχαριστώ για τα posts και την βοήθεια που παρέχετε μέσα από την εμπειρία σας.. Θα επανέλθω μόλις μου έρθουν και τα υπόλοιπα πράγματα ώστε να τελειώσει και αυτό το project κάποια στιγμή :)

 

Άντε να φάμε λίγο αρνάκι μπας και ισιώσουμε γιατί έχουμε ρέψει  ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μπορεί να με ξεχάσατε, εγώ όμως όχι!  ;D

 

Στο διάστημα που μεσολάβησε δεν έμεινα με σταυρωμένα χέρια.. Αντιθέτως μάλιστα!

Παρέλαβα αρκετές παραγγελίες οπότε όπως καταλαβαίνετε είχα (....και έεεεχω ακόοοοομη  ::)) αρκετή δουλίτσα.

 

Κατέφθασαν λοιπόν αντιστάσεις, ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές αλλά και πυκνωτές σήματος. Allen Bradley για τις αντιστάσεις του κυκλώματος, F&T και Sprague Atoms ηλεκτρολυτικούς και όσο για τους πυκνωτές σήματος για το Vibrato Channel, κατέληξα στους Sozo Blue Molded.

 

Ιδού και ένα μικρό δείγμα από κάποια από τα πράγματα γιατί τα υπόλοιπα... εε θα τα δείτε επάνω στο κύκλωμα.  ;)

Order4.thumb.JPG.966283f371ceb6984f7d5fa5d0b2b39e.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κολλήσει τα περισσότερα από τα εξαρτήματα που είχαν έρθει από τις παραγγελίες. Βέβαια έχω ακόμη αρκετή δουλεία μπροστά μου αλλά θα τον φάω τον γαϊδαρο που θα μου πάει  ;D

Παίρνει σιγά σιγά σχήμα και μορφή ο ενισχυτάκος μου και να λοιπόν τι έχω κάνει μέχρι στιγμής..

Build4.thumb.JPG.39db23f098d096e52a2a6b32bc489017.JPG

Build5.thumb.JPG.5e4ab613f223b3c27dc184db54620a15.JPG

Build6.thumb.JPG.53896a9081085a270b3120835fb73adb.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κολλήσει τα περισσότερα από τα εξαρτήματα που είχαν έρθει από τις παραγγελίες. Βέβαια έχω ακόμη αρκετή δουλεία μπροστά μου αλλά θα τον φάω τον γαϊδαρο που θα μου πάει  ;D

Παίρνει σιγά σιγά σχήμα και μορφή ο ενισχυτάκος μου και να λοιπόν τι έχω κάνει μέχρι στιγμής..

 

Καλησπέρα.

1-2 παρατηρήσεις μονο.

(1) Θα σου προτεινα να βγάλεις τα κεραμικά "δισκάκια" πυκνωτές και να τα αντικαταστήσεις με silver mica

(2) Μην βάλεις carbon comp σε plates γιατί τείνουν να κάνουν θόρυβο και δεν εχουν καλο "tolerance" σε υψηλές τάσεις. Βάλε metal oxide / metal film. εχουν καλύτερο tolerance.

(3) Νομιζω οτι τα 3 SoZo στη (αριστερα στο τελος του board) δεν τα εχεις βάλει σωστά. Κάποια εχουν τη γραμμή (outer foil) πάνω και κάποια την εχοθυν κάτω. Διάβασε στο site της SoZo για το που θα πρεπει να "κοιταει" η μαυρη γραμμή. Θεωρώ πως ειναι προς τη γείωση.

 

Αυτα. Και πακι μπράβο για την αναπαλαίωση/ανακατασκευή. Ωραία εμπειρία.

 

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου