Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για βελτιώσεις σε Blackheart Little Giant


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ο ενισχυτής βρίσκεται στο σπίτι και επειδή δεν αξίζει να τον πουλήσω θα θελα να κάνω κάποιες τροποποιήσεις για να φτιάξω όσο γίνεται τον ήχο του. Με ενδιαφέρει να αποκτήσει λίγο από το χαρακτήρα του blues deluxe . Έχω διαβάσει και παλιές συζητήσεις στο noiz , χωρίς να βγάλω συμπέρασμα . Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σε χαλαει ακριβως στον ηχο του;;; Εχει φοβερο καθαρο καναλι για 5w! Τι αλλο να ζητησεις απο εναν ενισχυτη για το σπιτι; (Ειχα τον blues deluxe και ηθελα να παρω και τον little giant οποτε τον εχω δοκιμασει αρκετα! Ξεμεινα απο λεφτα τοτε αλλιως θα τον ειχα χτυπησει)! Σιγουρα δεν θα παρεις τον ογκο των 40w απο τα 5w αλλα για να παρεις τον ογκο των 40w στο σπιτι πρεπει να μην εχεις γειτονες!!!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα είναι καλός για χρηματα του, έχει 12αρι ηχείο απλά πιστεύω ότι το χρώμα του μπορεί να βελτιωθεί. Ίσως με αλλαγή λυχνιών , με κάποια έτοιμα κιτ που υπάρχουν . Απλά έχω μηδενική εμπειρία από μόντες και θέλω να μάθω τι μπορώ να ζητήσω κι αν αξίζει να μπώ στη δισσικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Φθηνο σταδιο βελτιωσης:

 

 Αλλαξε τις λαμπες του με καποιες ποιοτικοτερες (οχι πανακριβες  ;) )

 

 

Αν δεν ικανοποιηθεις με αυτο (που πιστευω οτι θα ικανοποιηθεις) τοτε

 

 

 

-Ακριβοτερο σταδιο βελτιωσης:

 

 Συνδεσε τον σε καποια πιο καλη καμπινα με καλο-α μεγαφωνο-α

 

 

 

Επεμβασεις στο κυκλωμα δεν θα σου προτεινα,μια χαρα παιζει το μηχανηματακι για τα λεφτα του (για την ακριβεια πολυ καλυτερα απο οσο θα περιμενε κανεις με αυτα τα λεφτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι απο τη μανα του φοραει JJ λαμπες (κοιτα το και αν ισχυει μια χαρα ειναι οι λαμπες του)! Το  μεγαφωνο του ειναι eminence (μπορει και καλυτερο απο αυτα που βαζουν σε πολυ ακριβοτερους για μενα)! Μια λυση ειναι να βαλεις αλλο μεγαφωνο αλλα θελει πολυ ψαξιμο! Που να βρεις ποικιλια να δοκιμασεις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι απο τη μανα του φοραει JJ λαμπες (κοιτα το και αν ισχυει μια χαρα ειναι οι λαμπες του)! Το  μεγαφωνο του ειναι eminence (μπορει και καλυτερο απο αυτα που βαζουν σε πολυ ακριβοτερους για μενα)! Μια λυση ειναι να βαλεις αλλο μεγαφωνο αλλα θελει πολυ ψαξιμο! Που να βρεις ποικιλια να δοκιμασεις;;;

 

 

Στο δικο μου με tad προενισχυτρια και eh τελικη ο ενισχυτης αλλαξε εντυπωσιακα.

Το κεφαλι εχω,αλλα οτι μεγαγωνο και να φοραει ο κομπο η καμπινουλα του ειναι κατωτερη μιας καλης καμπινας (οταν λεω "καλης" δεν εννοω τιποτα ακριβο και εξεζητημενο,εγω πχ τον εχω πανω σε μια παλια 1922)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω αν είναι jj οι μαμίσιες του . Πάντως σίγουρα θα αλλάξω λάμπες . Δεν ξέρω αν πρέπει να πάω σε 12AX7 preamp, EL84 power tube ή σε άλλο συνδυασμό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ενισχυτή σου τον είχα.

Είναι εξαιρετικός για τα λεφτά του.

Λάμπες να αλλάξεις,αλλά το Eminence 12άρι μεγάφωνό του μην το πειράξεις.

 

Διάβασε και αυτό:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183323.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θεμα που link άρεις απο το παρελθόν φίλε Κανιμώθριε o SF προτείνει 12ΑΥ7 στη θέση της 12ΑΧ7 . Σε ένα άλλο θέμα αργότερα ο ίδιος  γράφει ότι είναι ψόφιος ο ενισχυτης με 12ΑΥ7. Μπέρδεμα. . .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί καποιος να μου πει ακριβώς τι λυχνίες να πάρω για παραδειγμα αυτές κάνουν ?

http://www.thomann.de/gb/tad_rt001_roehreecc83_12ax7ac.htm

http://www.thomann.de/gb/tad_el84_str.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου