Προς το περιεχόμενο

Blackheart Little Giant combo, αλλαγη λυχνιων.


matawan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας αγαπητοι συμφορουμιτες. Οπως αναφερει και το θεμα, θα ηθελα να αλλαξω τις λυχνιες στον Little Giant. Αυτη τη στιγμη εχει τις λυχνιες με τις οποιες ηρθε, θα ηθελα ισως λιγο περισσοτερο headroom, οσο ειναι εφικτο δηλαδη αλλαζοντας μονο λαμπες. Εχει μια 12AX7 και μια EL84 , μαλλον κινεζικες. Επισης δεν ξερω τι παιζει με το biasing, νομιζω οτι καπου εχει παρει το ματι μου οτι δεν χρειαζεται να γινει rebiasing, αλλα δε σκαμπαζω πολλα απο αυτα, οποτε εναποθετω τις ελπιδες μου on the kindness of strangers ( και οχι τοσο strangers ). Οποιος θελει ας προτεινει...

 

Eπισης, εχει κανεις εδω στη Θεσσαλονικη λυχνιες, η θα πρεπει να ψαχνω  απ εξω?

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτης σου ειναι class A (REAL single ended class A) & δεν χρειαζεται Biasing.

 

Oι στοκ λυχνιες του ειναι της πλακας.

 

Για περισσοτερο headroom βαλε μια 12ΑΥ7 στη θεση της 12ΑΧ7 ,για τελικη μια JJ EL84 ή μια TAD EL84 STR ειναι μια χαρα.  

 

 

μαλλον κινεζικες

 

αυτο δε λεει τιποτα οι μισες λαμπες που κυκλοφορουν κινεζικες ειναι και καποιες απο αυτες ειναι καταπληκτικες......

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

αυτο δε λεει τιποτα οι μισες λαμπες που κυκλοφορουν κινεζικες ειναι και καποιες απο αυτες ειναι καταπληκτικες......

 

 

 

Οι μισες κ παραπανω!! Εγω θα προτεινα την 12αΤ7 στην προενισχυση για να μην αλλαξει ο χαρακτηρας του ενισχυτη. Η 12ΑΥ7 εχει βεβαια χαρακτηριστικη γλυκαδα κ δινει μεγαλυτερη καθαροτητα , πιο πολυ για clean θα ελεγα.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τη γρηγορη και εγκυρη ενημερωση... η 12ΑΥ7 νομιζω οτι θα μου κανει, ουτως η αλλως με ενδιαφερει κυριως ο καθαρος ηχος.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μιας κ Σαββατο πρωι θα ειμαι Θεσσαλονικη να σου φερω κανα δυο να δοκιμασεις αρχηγε μου, αν θελεις στειλε πμ.

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μιας κ Σαββατο πρωι θα ειμαι Θεσσαλονικη να σου φερω κανα δυο να δοκιμασεις αρχηγε μου, αν θελεις στειλε πμ.

 

Κερναω καφε και μπουγατσα  να πουμε :D

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου