Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Toadworks Meat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χαρά σας και αέρα στα πανιά σας!

 

Ακούστε λοιπόν προβληματάκι που παίζει. Ο κιθαρίστας μας έχει ένα toadworks meat double boost συνδεδεμένο σε μια πεταλιέρα (boss me-50 αν θυμάμαι καλά) και το χρησιμοποιεί για τα σόλα του. Εκει λοιπόν που όλα δούλευαν μια χαρά, ξάφνου μια μέρα πάμε για πρόβα και τσούπ! το πεταλάκι δεν αποκρίνεται σωστά!

 

Αντί να ενισχύει το σήμα, το καταπίνει! Ακόμα και αν γυρίσουμε όλα τα κουμπιά στο μέγιστο, του σήμα εξόδου είναι πιο χαμηλό απο αυτό της εισόδου. Δοκιμάσαμε να το συνδέσουμε μόνο του στην κιθάρα και στον ενισχυτή (χωρίς την πεταλιέρα), δοκιμάσαμε να αλλάξουμε την τροφοδοσία, αλλα τίποτα.

 

Το πήρα σπίτι να το κοιτάξω γιατί νιώθω κάτι ψιλά απο ηλεκτρονικά, αλλα το μόνο που κατάφερα να κάνω είναι να του καθαρίσω της επαφές. Όταν το συνδέω με το μπάσο μου για να το δοκιμάσω, μπορώ να ακούσω διαφορά στον ήχο. "Βρωμίζει" τον ήχο σαν ένα καλό overdrive αλλά δεν έχει σημαντική διαφορά στην έξοδο. Επίσης όταν το ενεργοποιώ, ο ήχος στιγμιαία πέφτει και επανέρχεται. Όχι όπως γίνεται συνήθως με διακόπτες αλλα σαν να έχεις ένα άγριο limiter και να σου κόβει τον ήχο για λίγο λόγο κάποιου pop.

 

Έχετε καμιά ιδέα το τι μπορεί να φταίει? Επίσης το πετάλι είναι μεταχειρισμένο οπότε δεν έχει εγγύηση. Οπότε δεχόμεθα και ιδέες για το τι να ελέγξω εσωτερικά. :)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, κάτι μας άφησε χρόνους μέσα στο πετάλι... Ίσως κάποιος πυκνωτής ή κάποιο τρανζιστοράκι. Σε πετάλια μου έχουν τύχει παρόμοια φαινόμενα κυρίως λόγω πυκνωτών και ενεργών στοιχείων.

Θέλει ένα check από ειδικό εκτός αν πετύχεις κάτι στο web που να παραπέμπει σε κλασσική περίπτωση και να εξηγούν τι πρέπει να επισκευάσεις.

Έχεις κάποιο σχηματικό/σχέδιο του pedal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Sottos.

Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο schematics στο ιντερνετς αλλά χθες αποφάσισα να το ανοίξω, να το κάνω σμπαράλια και να κοιτάξω λίγο το κύκλωμα και είναι αρκετά απλό. Έχει 2 τρανζίστορ και 2 OpAmp και καμιά 20ρια αντιστάσεις και πυκνωτές. Και στην πλακέτα είναι πολύ ξεκάθαρο το τι συνδέεται που. Οπότε νομίζω θα κάτσω μια απο τις επόμενες μέρες και θα σχεδιάσω το schematics του.

 

Οπότε εσύ μου προτείνεις πρώτα να ελέγξω πυκνωτές και τρανζίστορ. Και εγώ βασικά τα τρανζίστοράκια και τα opamp σκέφτηκα πρώτα. Θα δοκιμάσω να τα βγάλω ένα ένα και να τα αντικαταστήσω.

 

Άλλες ιδέες ευπρόσδεκτες :)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Sottos.

Δεν μπόρεσα να βρω κάποιο schematics στο ιντερνετς αλλά χθες αποφάσισα να το ανοίξω, να το κάνω σμπαράλια και να κοιτάξω λίγο το κύκλωμα και είναι αρκετά απλό. Έχει 2 τρανζίστορ και 2 OpAmp και καμιά 20ρια αντιστάσεις και πυκνωτές. Και στην πλακέτα είναι πολύ ξεκάθαρο το τι συνδέεται που. Οπότε νομίζω θα κάτσω μια απο τις επόμενες μέρες και θα σχεδιάσω το schematics του.

 

Οπότε εσύ μου προτείνεις πρώτα να ελέγξω πυκνωτές και τρανζίστορ. Και εγώ βασικά τα τρανζίστοράκια και τα opamp σκέφτηκα πρώτα. Θα δοκιμάσω να τα βγάλω ένα ένα και να τα αντικαταστήσω.

 

Άλλες ιδέες ευπρόσδεκτες :)

 

Λογικά δε θα είναι όλα τα τρανζιστοράκια κλπ εκτός αν βάλατε ανάποδης πολικότητας τροφοδοτικό ή υψηλότερης τάσης και το έπαθε.

΄Αν όχι, τότε πρέπει να ελέγξεις ότι ο ποδοδιακόπτης πράγματι λειτουργεί (με πολυμετράκι και buzzer), ότι τα jacks in/out κάνουν καλή επαφή με τα βύσματα των καλωδίων και κατόπιν να τσεκάρεις πυκνωτές/opamps κλπ.

Τσέκαρε τα στοιχεία για σημάδια καταπόνησης όπως κάποιο πυκνωτή φουσκωμένο/ανοιγμένο ή κάποια αντίσταση με πιο σκούρο χρώμα απ το κανονικό ή κάποιο τσιπάκι ή τρανζίστορ με ρωγμή ή σημάδι επάνω του.

Φυσικά, γρήγορο τσεκ θέλουν και οι κολλήσεις μήπως κάτι έχει φύγει ή έχει κοπεί κάποιο pcb trace (διάδρομος στην πλακέτα)΄από χαρακιά ή κάτι τέτοιο.

Όλα τα παραπάνω τα έχω πετύχει κατά καιρούς σε πετάλια με βλάβη αλλά πιθανότερα είναι τα σενάρια για jacks, διακόπτη, pcb traces, κολλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου